V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Ryzom

Z Multimediaexpo.cz


Ryzom je MMORPG hra vyvinutá nezávislým francouzským studiem Nevrax. Hra byla uvedena v září 2004 pod jménem The Saga of Ryzom, ale nesetkala se s velkým zájmem. V srpnu 2006 bylo jméno z marketingových důvodů zjednodušeno na Ryzom. Autoři označují hru jako vědecko-fantastickou, protože její děj obsahuje prvky typické jak pro sci-fi tak fantasy. Herní engine NeL uvolnilo studio Nevrax pod GPL licencí. V roce 2010 uvolnil nový majitel, firma Winch Gate, zdrojový kód hry pod licencí AGPLv3 a obsah pod CC BY-SA 3.0. licencí[1][2].

Obsah

Popis světa

Hra je umístěna na planetu Atys. Nejedná se ale o planetu v pravém slova smyslu, ale o obrovský strom plující vesmírem. V současnosti ve hře existuje pět kompletních ekosystémů: džungle, poušť, subtropy, les a mateřské kořeny.

Charakteristika hry

Ryzom neobsahuje systém povolání a úrovní, jak je tomu obvyklé u většiny MMORPG her. Hráč se cvičí přímo v jednotlivých oborech – boj, magie, výroba a těžba – a za získané zkušenostní body nakupuje nové údery, kouzla, výrobní plány a schopnosti. Každý hráč má možnost trénovat svou postavu ve všech čtyřech hlavních oborech, které se následně na vyšších úrovních větví do dalších, specializovanějších oborů (boj na blízko, střelba, útočná magie, obranná magie atd.)

Prakticky všechny klávesy lze definovat a uživatelské rozhraní je modifikovatelné, třebaže ne do takové míry jako například ve hře World of Warcraft. Hra je ovládána myší a pohyb postavy je možný jak prostřednictvím klávesnice, tak prostřednictvím myši.

Hra v plné instalaci zabere na disku 7 GB, demo instalace vyžaduje přibližně 4 GB. Ryzom je ve srovnání se stejně starými MMORPG tituly poměrně náročný na výpočetní výkon, zejména na paměť.

Ryzom má poměrně malou, ale nezvykle vyspělou hráčskou komunitu. Většina hráčů je starší dvaceti let, nezvykle silně jsou zastoupeni čtyřicátníci a padesátníci. To má za následek, že se v Ryzomu prakticky nepoužívá leetspeak a chatspeak a většina hráčů je schopna hovořit celými větami s minimem hrubek. Komunita Ryzomu je velmi přátelská k roleplayerům.

Demo

Pro nové hráče je připraven ukázkový ostrov Silan, kde naleznou výcvikový tábor pro nově příchozí utečence, chystající se k návratu na pevninu Atys. Ostrov Silan obsahuje malou část lesního ekosystému, uzpůsobeného tak, aby se v něm začínající hráči lépe orientovali. Na Silanu lze pobývat bez zaplacení po neomezeně dlouhou dobu, ale po dosažení úrovně 21 už postavě nepřibývají žádné zkušenosti. Po zaplacení má hráč možnost přemístit se na hlavní kontinent, kde je situována samotná hra.

Příběh

Čtvero národů planety Atys vzkvétalo jako nikdy předtím. Pak ale zvědaví a ziskuchtiví Fyrosové, kopající stále hlouběji a hlouběji pod povrch planety, narazili na izolovanou jeskyni, obývanou obrovským hmyzem. Fyrosové hmyz v hrůze pobili, aniž tušili, že tím uvalí zkázu na celý svět: hmyz byl inteligentní. Hmyzí civilizace Kitinů pochopila chování Fyrosů jako útok a odpověděla protiúderem. Nastala chvíle, která vešla do dějin jako „Velké rojení“ – ze svých podzemních chodeb se vyvalily statisíce rozzuřených Kitinů a srovnaly města lidí se zemí. Jen společnými silami lesních duchů Kami a cizinců z Karavany se podařilo zdržet Kitiny na tak dlouho, aby se stačila zachránit alespoň hrstka lidí. Přeživší našli úkryt v Mateřských kořenech, podivném a nepřátelském světě hluboko pod povrchem Atys. Teď, o mnoho let později, nadešel čas vrátit se zpět na povrch a obnovit zaniklou civilizaci lidí. Hrozba Kitinů však stále není zažehnána a navíc propuklo otevřené nepřátelství mezi Kami a Karavanou…

Rasy

Hráč má možnost zvolit si ze čtyř různých civilizací:

  • Fyrosové, obyvatelé pouštního regionu, jsou vládci ohně, tvrdohlaví a zvídaví dobyvatelé, kteří nejsou příliš spirituálně založení a přistupují k životu spíše z materiální stránky. Jsou podsadití, snědí a mají zašpičatělé ušní boltce.
  • Matisové, obyvatelé lesů, staví svůj vliv na biotechnologiích a genetické manipulaci. Prakticky vše, co užívají, si pěstují – jejich domy, zbraně i oblečení jsou živé rostliny. Matisové jsou vznešení a povýšení a ostatními národy Atys obvykle pohrdaní (pocit je vzájemný). Jsou to štíhlí, křehce vypadající lidé bledé pokožky a útlých, podlouhlých tváří.
  • Trykerové, nazývaní Děti větru, jsou obyvatelé subtropických jezerních oblastí. Jsou to svobodomyslní, téměř až anarchisticky založení lidé, potomci dávných námořníků a vzduchoplavců z dob před Kolapsem. Ze všech národů Atys dosahují nejmenšího vzrůstu – i ti největší Trykerové dosahují průměrně vzrostlému Fyrosovi nebo Matisovi sotva po prsa.
  • Zoraï, obyvatelé džunglí, jsou duchovně velmi vyspělým přírodním národem s přirozeným nadáním pro magii. Dosahují značného vzrůstu (ostatní národy převyšují až o polovinu) a jejich výjimečnost ještě podtrhuje sytě modrá pokožka. Každý Zoraï dostává na počátku puberty tzv. Masku spřízněnosti, která symbolizuje spojení Zoraï s jejich bohem Ma-Dukem, otcem planety Atys. Živoucí maska se stává navždy součástí Zoraïovy tváře, roste spolu s ním a věkem se proměňuje.

Frakce

Obyvatelé světa Atys jsou rozděleni do dvou frakcí, vyznávající dvě různé, vzájemně znepřátelené vyšší síly. Bohové Atys však, na rozdíl od bohů jiných světů, nejsou imaginární, kráčejí po zemi a jejich činy přímo ovlivňují životy lidí.

První frakcí jsou Kami, prapůvodní lesní duchové, děti a pomocníci boha Ma-Duka. Kami mají na zřeteli zájmy světa Atys a chápou celou planetu jako jedinou živoucí bytost. Tomu se podřizuje i jejich jednání – pokud někdo příliš zasahuje do fungování Atys a snaží se přivlastnit si příliš mnoho z jejího bohatství, Kami jej nemilosrdně potrestají. Člověk je pro Kami jen další zvíře, obývající Atys. Nejvíc vyznavačů Kami se rekrutuje z řad Zoraï a Fyrosů.

Druhou frakcí je Karavana – skupina cizinců, kteří na kovových lodích připluli z jiného světa. Jsou tajemní a uzavření, ale lidem jsou přátelsky nakloněni a snaží se jim pomáhat. Tvarem těla jsou k nerozeznání podobní lidem, ale z dosud neznámého důvodu musí v prostředí Atys nosit izolační obleky a dýchací masky, takže jejich pravou tvář ještě nikdy nikdo nespatřil. Zástupci Karavany se prohlašují za posly bohyně Jeny, která podle legend před dávnými časy přivedla lidi na Atys a zachránila je před zrádným Drakem, který chtěl pohltit slunce. Jena bývá zobrazována jako krásná žena středního věku, oblečená v bílém přiléhavém skafandru. Nejvíc vyznavačů Karavany se rekrutuje z řad Matisů a Trykerů.

Existovala ještě třetí frakce, neutrální Trytonité, následovníci Eliase Trytona, údajného manžela Jeny. Trytonité prohlašovali, že na Atys nadešel čas lidí a že ani Kami, ani Karavana by neměli do životů lidí zasahovat. Trytonité byli Kami i Karavanou prohlášeni za sektu a potlačováni; když Elias Tryton odešel do hloubi mateřských kořenů pátrat po pravdě o historii Atys, hnutí se prakticky rozpadlo a ztratilo jakýkoliv vliv. I dnes se však objevují nadšenci, kteří chtějí pokračovat v odkazu Eliase Trytona, zbavit Atys starých bohů a vydobýt ji pro člověka. Ne náhodou je tento názor populární zejména mezi Trykery a Fyrosy.

Mytologie

Ryzom má spletitou mytologii a tvůrci hry hráčům záměrně tají či zastírají mnohé skutečnosti. Proto pro většinu událostí, popisovaných v mytologii, neexistuje žádný jednoznačný výklad. V současné době patří mezi hráči k nejrozšířenějším tzv. teorie nezdařeného pokusu, podle které je Atys produktem terraformačního experimentu. Bůh Ma-Duk, otec Kami, je podle této teorie porouchaným ústředním počítačem, zatímco Karavanu tvoří členové terraformační expedice. Mýtický Drak, který chtěl pohltit slunce, je potom vesmírná loď, ve které přicestovali na Atys kolonisté – prapředci dnešních obyvatel. Této teorii nahrává i fakt, že slunce planety Atys je zjevně umělé – nachází se totiž na stále stejném místě na obloze a pouze se rozsvěcí nebo pohasíná podle toho, zda je den, nebo noc. Atys navíc obíhá kolem neznámé, Zemi podobné planety, obklopené prstencem asteoridů – podle některých teorií je tato planeta domovským světem Karavany a možná dokonce Zemí budoucnosti.

Reference

  1. The MMORPG Ryzom goes Free Software!
  2. Breakthrough for Free Software Gaming

Externí odkazy

  • www.ryzom.com – oficiální stránky
  • Atys Chronicles – zpravodaj světa Atys, oficiální stránka pro roleplayery
  • www.ryzom.org – kampaň za uvolnění celé hry pod GPL licencí
  • WarCry Network – rozsáhlé stránky o Ryzomu, obsahující mnoho informací o světě Atys a jeho mytologii