V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Vetřelec

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 6. 11. 2016, 01:03; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Vetřelec (Xenomorph) je fiktivní mimozemský tvor s kyselinou místo krve.

Poprvé se objevil ve filmu Vetřelec (1979), dále ve filmech Vetřelci (1986), Vetřelec3 (1992), Vetřelec: Vzkříšení (1997), Vetřelec vs. Predátor (2004) a Aliens vs. Predator: Requiem (2007). Také se objevuje v komiksech, knihách a v několika počítačových hrách, například v sérii Aliens versus Predator. O jeho podobu se zasloužil umělec Hans Ruedi Giger.

Vetřelci žijí podobně jako mravenci. Jejich vůdcem je královna, která klade vajíčka. Z vajíčka se vylíhne facehugger, který se snaží najít nedobrovolného hostitele, do kterého by nakladl embryo vetřelce. Po nakladení embrya facehugger umírá. V těle hostitele se mezitím embryo vyvíjí v chestburstera, který se následně vykouše z hrudi hostitele, čímž jej usmrtí. Dvě hodiny po vyklubání se z chestburstera stává dospělý jedinec. Speciální schopností vetřelců je šplhání po stěnách.

Obsah

Druhy vetřelců

Facehugger

Facehugger je malý, osminohý vetřelec, ne nepodobný pavouku, který se vylíhne z vajíčka. Jeho jediným úkolem je najít hostitele (nejčastěji člověka), přisát se mu na tvář a naklást do něj (do oblasti hrudního koše) vetřelčí embryo pomocí dlouhého organického tubusu nacházejícího se uprostřed těla tohoto vetřelce. Při tomto úkonu také obmotá Facehugger svůj ocas kolem krku oběti a pokud ho někdo bude chtít násilím sundat a zachránit tak oběť, Facehugger má moc ji zabít.

Potom, co Facehugger naklade do oběti embryo, umírá a oběť se probudí z kómatu, do kterého upadla, když Facehugger konal svou "práci". Oběť je pak několik hodin schopna vykonávat jakékoliv úkony, než přijde čas...

Kingfacehugger

Superfacehugger je facehugger, který naklade do oběti embryo královny. Poznáme ho podle blány mezi končetinami.

Chestburster

Chestburster je malý vetřelec, který se vyvine z embrya v těle hostitele. Když se dostane z hostitele tak, že se prokouše hrudníkem ven, nemá Chestbuster žádné nohy. Vypadá tak trochu jako pulec, ovšem má o něco více zubů. Následně musí chestburster něco sníst (většinou tělo svého hostitele), aby rychleji vyrostl a stal se z něj dospělý jedinec. Vývin z chestburstera na dospělého jedince trvá asi dvě hodiny.

Drone

Drone je jedna z dospělých forem vetřelce. Vyvine se pouze, pokud byl jeho hostitel člověk. Jeho barva je černá a jako smrtící zbraně používá drápy, zašpičatělý ocas, zuby a speciální sekundární čelist, pomocí které dokáže případné oběti neuvěřitelnou silou prorazit lebku.

Runner

Runner je dosti podobný Dronovi. Na rozdíl od něj však jeho hostitel není člověk, nýbrž nějaká větší psovitá či kočkovitá šelma. Má béžovou až rezavou barvu a neustále běhá po čtyřech. Běh je zároveň jeho nejsilnější stránkou. Je oproti ostatním Vetřelcům rychlejší, avšak tuto vlastnost má vykompenzovanou slabším ochranným krunýřem a menší fyzickou silou. S ostatnímy vetřelci se nesdružuje neboť není vetřelcům ničím užitečný. Sice uctívá královnu, ale ona ne jeho.

Pred-alien

Pred-alien se vyvine pokud jeho hostitelem byl Predátor (mimozemšťan ze stejnojmenného filmu). Po predátorovi navíc zdědil větší odolnost a sílu, tyto vlastnosti jsou ovšem opět vykompenzovány a to o něco menší rychlostí. Krom toho má na čelistech predátorská klepeta. Jeho barva se pohybuje od tmavě béžové do šedé. Stejně jako Drone a Runner dokáže lézt po stěnách. Může taktéž nahradit královnu. Při kontaktu z člověkem či jiným živočichem "zvrací" vajíčka rovnu do jícnu oběti. Takže Predalien se nevyvýjí v hrudní koši (jako u obyčejných vetřelců) ale v břišní dutině.

Praetorian

Praetorian je vetřelec, který hlídá a chrání královnu. Jeho specialitou je tlustý chitinový krunýř, díky kterému je velice odolný proti zbraním s malými projektily. Pokud však nepřítel nasadí průrazné střelivo, s Praetorianem je velmi rychle konec. Boj Praetoriana a Predatora se může zdát velmi vyrovnaný - Predator totiž nemá moc velký výběr zbraní s průzazným střelivem (ovšem Nože a Tyč jsou velmi účinné zbraně). Kompenzací Praetorianovy odolnosti je opět snížená rychlost a velká nevýhoda - nemůže lézt po stěnách. Barvu má stejně jako drone černou.

Královna

Královna je vůdkyní celého hnízda. Dokáže vyprodukovat tisíce vajíček a je nejchytřejší ze všech vetřelců, stejně jako praetorian nemůže lézt po stěnách.

Vejce

Vejce má klasický vejcovitý tvar, šedozelenou barvu, je kožovité a je vysoké asi šedesát centimetrů. Na vrcholu má čtyři záklopky, které se otevírají až ve chvíli, kdy se z něj líhne facehugger (ten se líhne tehdy, když je v blízkosti jeho vejce oběť, do které by mohl naklást embryo).

Další druhy

  • Warrior
  • Ravager
  • Carrier
  • Hive-node

Komunikace

Podle jisté teorie se vetřelci dorozumívají ultrazvukem. To by vysvětlovalo tvar hlavy vetřelců. Královna, která má největší hlavu by tak mohla komunikovat se všemi vetřelci.


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Vetřelec
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Vetřelec