V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2022/14

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Šablona:Článek dne/2021/45 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne/2022/14: 2022)
(++)
 
(Není zobrazeno 6 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Second place, Petra Vlhova.jpg|right|160px|Petra Vlhova, Second place – January 2018]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''<big>[[Petra Vlhová]]</big>''' (* [[13. červen|13. června]] [[1995]]) je [[Slováci|slovenská]] [[alpské lyžování|alpská lyžařka]] specializující se na [[Alpské lyžování#Slalom|slalom]], obří slalom a&nbsp;paralelní&nbsp;slalom.  
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Na [[Zimní olympijské hry 2022|Zimních olympijských hrách 2022]] v [[Peking]]u vyhrála slalom, čímž se stala druhým olympijským vítězem na [[Zimní olympijské hry|zimních hrách]] v rámci [[Slovensko na zimních olympijských hrách|slovenských výprav]]. Na světových šampionátech získala šest medailí. Na Mistrovství světa 2019 v [[Åre]] zkompletovala celou medailovou sadu, když se stala světovou šampionkou v&nbsp;obřím slalomu, druhá skončila v&nbsp;superkombinaci a&nbsp;třetí místo obsadila ve slalomu. Na&nbsp;MS 2017 ve&nbsp;[[Svatý Mořic (Švýcarsko)|Svatém Mořici]] byla členkou stříbrného slovenského týmu v soutěži družstev. Na&nbsp;Světovém&nbsp;šampionátu 2021 v&nbsp;[[Cortina d'Ampezzo|Cortině&nbsp;d'Ampezzo]] dojela druhá v&nbsp;superkombinaci a ve slalomu.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
V sezóně 2020/2021 vyhrála jako první slovenský lyžař celkové hodnocení Světového poháru. V&nbsp;sezónách 2018/2019 a 2021/2022 se&nbsp;umístila na celkovém druhém místě. Jako první Slovák rovněž získala malý křišťálový glóbus v&nbsp;ročníku 2019/2020 za&nbsp;vítězství ve slalomu a&nbsp;paralelním slalomu. Podruhé slalomovou klasifikaci ovládla v sezóně 2021/2022. Do října 2022 ve Světovém poháru vyhrála 26&nbsp;závodů, {{Nowrap|z toho 17 ve slalomu, 6 v obřím slalomu}}, 1&nbsp;v&nbsp;paralelním slalomu, 1&nbsp;v&nbsp;paralelním obřím slalomu a&nbsp;1&nbsp;v&nbsp;městském závodu.  
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Od ledna 2017 do prosince 2020 zvítězily Vlhová a&nbsp;[[Mikaela Shiffrin|Shiffrinová]] ve 28&nbsp;slalomech v&nbsp;řadě. V letech 2019, 2020 a 2021 byla vyhlášena slovenským [[Sportovec roku (Slovensko)|Sportovcem&nbsp;roku]].
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
V únoru 2011 se jako patnáctiletá stala ve švýcarské [[Crans-Montana|Crans-Montaně]] juniorskou mistryní světa v obřím slalomu v kategorii 18letých. Ve [[Alpské lyžování#Slalom|slalomu]] stejné věkové kategorie obsadila 4.&nbsp;místo. V&nbsp;sezóně 2011/2012 poprvé ovládla slovenskou anketu ''Lyžař roku'', organizovanou národní lyžařskou asociací, když o&nbsp;19&nbsp;bodů předstihla favorizovanou čtyřnásobnou vítězku soutěže [[Veronika Zuzulová|Veroniku Zuzulovou]]. Na I.&nbsp;zimních&nbsp;olympijských hrách mládeže v&nbsp;[[Innsbruck]]u se během ledna 2012 stala zlatou medailistkou ve slalomu, jakožto první slovenský olympijský šampion v&nbsp;mládežnické kategorii. V innsbrucké superkombinaci i obřím slalomu dojela čtvrtá. V&nbsp;roce 2012 pak triumfovala na otevřeném šampionátu Slovenska v&nbsp;[[Jasná|Jasné]]. Z březnového Juniorského mistrovství světa 2012 v italském [[Roccaraso|Roccarasu]] si odvezla bronzovou medaili. V době závodu figurovala na 69. místě slalomového hodnocení žen Mezinárodní lyžařské federace, na pozici slovenské trojky za Zuzulovou a Barborou Lukáčovou.
 +
 
 +
V sezóně 2012/2013 se stala součástí slovenského reprezentačního týmu dospělých v alpském lyžovaní. V únoru 2014 vybojovala titul juniorské mistryně světa ve slalomu na šampionátu v Jasné, když&nbsp;Švédku&nbsp;Charlottu&nbsp;Saefvenbergerovou předstihla o&nbsp;17&nbsp;setin sekundy (0,17). Stala se&nbsp;druhou slovenskou světovou šampionkou v&nbsp;této disciplíně po Veronice Zuzulové z&nbsp;roku 2002.
 +
 
 +
Ve Světovém poháru debutovala v sedmnácti letech během prosince 2012. V&nbsp;rakouském [[Semmering (lyžařské středisko)|Semmeringu]] skončila ve slalomu těsně za elitní desítkou, na 11.&nbsp;pozici. První vítězství zaznamenala o tři roky později, když jako dvacetiletá ovládla v&nbsp;prosinci 2015 slalom v [[Åre]]. Zároveň se jednalo o její premiérové pódiové umístění a teprve druhé v elitní desítce světového poháru. Navázala jím na sedmou příčku ze slalomu v [[Aspen]]u, konaného o dva týdny dříve. Na čele aarského závodu figurovala již po prvním kole a ve druhém navýšila náskok před&nbsp;Švédkou [[Frida Hansdotterová|Fridou&nbsp;Hansdotterovou]], vedoucí závodnicí celkového pořadí, na 59&nbsp;setin sekundy. Stala se tak třetí slovenskou vítězkou závodu Světového poháru, po [[Jana Gantnerová|Janě&nbsp;Gantnerové]] a [[Veronika Zuzulová|Veronice&nbsp;Zuzulové]].
 +
 
 +
Do druhého kola obřího slalomu poprvé postoupila během ledna 2016 ve [[Flachau]], kde obsadila konečné 14.&nbsp;místo. V&nbsp;lednu 2017 dojela v [[záhřeb]]ském slalomu druhá. Poprvé v historii Světového poháru obsadily stupně vítězů pouze závodnice z&nbsp;Česka a&nbsp;Slovenska, když soutěž ovládla [[Veronika Zuzulová|Veronika&nbsp;Velez&nbsp;Zuzulová]] a&nbsp;třetí příčku opanovala [[Šárka Strachová]]. Premiérový start v kombinačním závodu proměnila ve švýcarské [[Crans-Montana|Crans-Montaně]] na počátku března 2018 ve třetí místo. S&nbsp;minimálním odstupem devíti setin sekundy zaostala za vítěznou Italkou [[Federica Brignoneová|Federicou&nbsp;Brignoneovou]].
 +
 
 +
V úvodní části sezóny 2018/2019 se stala první slovenskou vítězkou závodu v obřím slalomu. Po úvodním kole v [[Semmering (lyžařské středisko)|Semmeringu]], během prosince 2018, figurovala na čtvrtém místě. Druhou nejrychlejší jízdou druhého kola však závod vyhrála o půl sekundy před Němkou [[Viktoria Rebensburgová|Viktorií&nbsp;Rebensburgovou]]. Vylepšila tím své maximum z této disciplíny, jímž byla sedmá pozice. O&nbsp;tři dny později, na Nový rok 2019, triumfovala v městském paralelním slalomu na [[Oslo|osloském]] [[Holmenkollbakken]]u.<br />Šestý triumf v sezóně 2018/2019 znamenal překonání slovenského rekordu výher v jednom ročníku, jenž držela [[Veronika Zuzulová|Velez Zuzulová]].
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 4. 1. 2024, 13:28

Petra Vlhova, Second place – January 2018

Petra Vlhová (* 13. června 1995) je slovenská alpská lyžařka specializující se na slalom, obří slalom a paralelní slalom.

Na Zimních olympijských hrách 2022 v Pekingu vyhrála slalom, čímž se stala druhým olympijským vítězem na zimních hrách v rámci slovenských výprav. Na světových šampionátech získala šest medailí. Na Mistrovství světa 2019 v Åre zkompletovala celou medailovou sadu, když se stala světovou šampionkou v obřím slalomu, druhá skončila v superkombinaci a třetí místo obsadila ve slalomu. Na MS 2017 ve Svatém Mořici byla členkou stříbrného slovenského týmu v soutěži družstev. Na Světovém šampionátu 2021 v Cortině d'Ampezzo dojela druhá v superkombinaci a ve slalomu.

V sezóně 2020/2021 vyhrála jako první slovenský lyžař celkové hodnocení Světového poháru. V sezónách 2018/2019 a 2021/2022 se umístila na celkovém druhém místě. Jako první Slovák rovněž získala malý křišťálový glóbus v ročníku 2019/2020 za vítězství ve slalomu a paralelním slalomu. Podruhé slalomovou klasifikaci ovládla v sezóně 2021/2022. Do října 2022 ve Světovém poháru vyhrála 26 závodů, z toho 17 ve slalomu, 6 v obřím slalomu, 1 v paralelním slalomu, 1 v paralelním obřím slalomu a 1 v městském závodu.

Od ledna 2017 do prosince 2020 zvítězily Vlhová a Shiffrinová ve 28 slalomech v řadě. V letech 2019, 2020 a 2021 byla vyhlášena slovenským Sportovcem roku.

V únoru 2011 se jako patnáctiletá stala ve švýcarské Crans-Montaně juniorskou mistryní světa v obřím slalomu v kategorii 18letých. Ve slalomu stejné věkové kategorie obsadila 4. místo. V sezóně 2011/2012 poprvé ovládla slovenskou anketu Lyžař roku, organizovanou národní lyžařskou asociací, když o 19 bodů předstihla favorizovanou čtyřnásobnou vítězku soutěže Veroniku Zuzulovou. Na I. zimních olympijských hrách mládeže v Innsbrucku se během ledna 2012 stala zlatou medailistkou ve slalomu, jakožto první slovenský olympijský šampion v mládežnické kategorii. V innsbrucké superkombinaci i obřím slalomu dojela čtvrtá. V roce 2012 pak triumfovala na otevřeném šampionátu Slovenska v Jasné. Z březnového Juniorského mistrovství světa 2012 v italském Roccarasu si odvezla bronzovou medaili. V době závodu figurovala na 69. místě slalomového hodnocení žen Mezinárodní lyžařské federace, na pozici slovenské trojky za Zuzulovou a Barborou Lukáčovou.

V sezóně 2012/2013 se stala součástí slovenského reprezentačního týmu dospělých v alpském lyžovaní. V únoru 2014 vybojovala titul juniorské mistryně světa ve slalomu na šampionátu v Jasné, když Švédku Charlottu Saefvenbergerovou předstihla o 17 setin sekundy (0,17). Stala se druhou slovenskou světovou šampionkou v této disciplíně po Veronice Zuzulové z roku 2002.

Ve Světovém poháru debutovala v sedmnácti letech během prosince 2012. V rakouském Semmeringu skončila ve slalomu těsně za elitní desítkou, na 11. pozici. První vítězství zaznamenala o tři roky později, když jako dvacetiletá ovládla v prosinci 2015 slalom v Åre. Zároveň se jednalo o její premiérové pódiové umístění a teprve druhé v elitní desítce světového poháru. Navázala jím na sedmou příčku ze slalomu v Aspenu, konaného o dva týdny dříve. Na čele aarského závodu figurovala již po prvním kole a ve druhém navýšila náskok před Švédkou Fridou Hansdotterovou, vedoucí závodnicí celkového pořadí, na 59 setin sekundy. Stala se tak třetí slovenskou vítězkou závodu Světového poháru, po Janě Gantnerové a Veronice Zuzulové.

Do druhého kola obřího slalomu poprvé postoupila během ledna 2016 ve Flachau, kde obsadila konečné 14. místo. V lednu 2017 dojela v záhřebském slalomu druhá. Poprvé v historii Světového poháru obsadily stupně vítězů pouze závodnice z Česka a Slovenska, když soutěž ovládla Veronika Velez Zuzulová a třetí příčku opanovala Šárka Strachová. Premiérový start v kombinačním závodu proměnila ve švýcarské Crans-Montaně na počátku března 2018 ve třetí místo. S minimálním odstupem devíti setin sekundy zaostala za vítěznou Italkou Federicou Brignoneovou.

V úvodní části sezóny 2018/2019 se stala první slovenskou vítězkou závodu v obřím slalomu. Po úvodním kole v Semmeringu, během prosince 2018, figurovala na čtvrtém místě. Druhou nejrychlejší jízdou druhého kola však závod vyhrála o půl sekundy před Němkou Viktorií Rebensburgovou. Vylepšila tím své maximum z této disciplíny, jímž byla sedmá pozice. O tři dny později, na Nový rok 2019, triumfovala v městském paralelním slalomu na osloském Holmenkollbakkenu.
Šestý triumf v sezóně 2018/2019 znamenal překonání slovenského rekordu výher v jednom ročníku, jenž držela Velez Zuzulová.