Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Zimní olympijské hry 2022

Z Multimediaexpo.cz

Zimní olympijské hry 2022, oficiálně XXIV. zimní olympijské hry (čínsky 第二十四届冬季奥林匹克运动会), se konají v čínském Pekingu. Slavnostní zahájení proběhlo 4. února 2022, ukončení se uskuteční 20. února.

V Pekingu probíhá olympiáda již podruhé. První olympijské hry v tomto městě se uskutečnily v roce 2008 a je to první město, které hostilo jak letní, tak i zimní olympijské hry.

Město Peking je čtvrté či páté asijské město, které hostilo zimní olympijské hry. První město bylo Sapporo v Japonsku v 1972, druhé bylo Nagano také v Japonsku v 1998 a třetí byl Pchjongčchang v Jižní Koreji v 2018. Soči, kde se konaly Zimní olympijské hry 2014, může být dle různých výkladů počítáno jak do Evropy, tak do Asie.

Obsah

Pořadatelství

Města, která chtěla hostit Zimní olympijské hry 2022, musela do 14. listopadu 2013 podat kandidaturu. Kandidaturu podaly Peking, Almaty, Oslo, Lvov, Krakov a Stockholm. Dne 17. ledna 2014 Stockholm od nabídky upustil, protože nedostal politickou podporu. Dne 25. května 2014 bylo uspořádáno místní referendum, kde se Krakované vyjádřili pro stavbu metra místo pro pořádání olympijských her. Proto byla dne 26. května kandidatura stažena. Dne 30. června 2014 Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že „Lvov obrátí svou pozornost na nabídku pořádání olympiády v roce 2026 a nebude žádat o pořádání her v roce 2022. Toto rozhodnutí bylo učiněno v důsledku současných politických a ekonomických podmínek na Ukrajině“. Dne 1. října 2014 se rozhodla norská konzervativní strana, že nebude podporovat nabídku pro hry a město Oslo se rozhodlo okamžitě ukončit další práce na žádosti o pořádání olympijských her.

Členové výboru pak 31. července 2015 na 128. zasedání MOV v Kuala Lumpur zvolili pořadatelem Peking v Čínské lidové republice.

Výsledky hlasování
Město Stát 1. kolo
PekingCHN Čínská lidová republika 44
AlmatyKAZ Kazachstán 40

Symboly

Maskot Bing Dwen Dwen (vlevo) a maskot paralympiády (vpravo) na letadle

Olympijská pochodeň

Štafeta s pochodní olympijského ohně začala 18. října 2021 v Řecku. Místní část začala 2. února a skončila 4. února 2022 během zahajovacího ceremoniálu, vedla městy: Peking a Čang-ťia-kchou. Na slavnostním zapálení olympijské pochodně v Řecku se konal protest, kterého se účastnili Ujgurové, Tibeťané i lidé z Hongkongu.[1]

Účast na štafetě pochodně a televizní vystoupení Qi Fabaa, velitele Lidové osvobozenecké armády, který je v Číně známý svou účastí na potyčkách mezi Čínou a Indií v letech 2020–2021 jako jeden z 1200 nositelů pochodně, byl kontroverzní, Indie poté zahájila diplomatický bojkot her.

Maskot olympijských her

Panda Bing Dwen Dwen je maskotem zimních olympijských her v roce 2022. Vybrán byl z tisíců čínských návrhů ve 35 zemích světa. „Bing“ (冰) znamená v čínštině led a má naznačovat čistotu a sílu. "Dwen Dwen" (墩墩) má naznačovat robustní, temperamentní a také děti. Oblečení jako astronaut Bing Dwen Dwen naznačuje, že zimní olympijské hry zahrnují nové technologie a vytvářejí možnosti.

Olympijská sportoviště

Mapa sportovišť
Pekingské národní plavecké centrum, tzv. Ledová kostka, kde probíhají soutěže v curlingu

Peking

Olympic green

Samostatná dějiště

Jen-čching

Čang-ťia-kchou

Účast národních olympijských výborů

91 národních olympijských výborů na tyto ZOH kvalifikovalo své sportovce, přičemž dva jsou zde poprvé, Haiti a Saúdská Arábie.

Účastnické země na Zimních olympijských hrách 2022 v Pekingu

Soutěže

Na XXIV. Zimních olympijských hrách se bude soutěžit v celkem 15 sportovních odvětvích, z toho ve 109 medailových soutěžích. Hry představí sedm nových soutěží: ženský monobob, mužský a ženský big air (volné lyžování), smíšený týmový snowboardcross, smíšené týmové akrobatické skoky, smíšené týmové štafety na krátké dráze a smíšené týmové skoky na lyžích.

Sportovní odvětví

Kalendář soutěží

Šablona:Kalendář ZOH 2022

Kritika a kontroverze

Konání ZOH 2022 v Pekingu bylo předmětem různých obav ohledně dopadu na životní prostředí a otázek lidských práv. V Pekingu obvykle nebývá dostatek sněhu, bude muset dojít k umělému zasněžování nebo bude muset být dopravován na místa konání, s vysokými náklady a s nejistými environmentálními důsledky. Některá z míst budou sousedit s národní přírodní rezervací Peking Songshan. Čínské politické klima se od roku 2008 stalo také více represivním, vláda například zakázala Facebook, Twitter, Instagram a od roku 2019 Wikipedii.[2][3] V červenci 2020 Světový ujgurský kongres naléhal na Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby znovu zvážil pořádání her kvůli Ujgurské genocidě. Ve Velké Británii se v září 2021 konaly protesty proti genocidě Ujgurů na území Číny. Tito aktivisté usilují o bojkot olympiády.[4] Tibetští demonstranti kritizovali MOV za to, že umožnil Číně znovu pořádat hry, kvůli čínské politice vůči Tibeťanům.[5]

V říjnu 2018 americký senátor Marco Rubio jménem výkonné komise amerického Kongresu pro Čínu požádal, aby byla Čína zbavena práv na pořádání her kvůli tamní „hrozivé situaci v oblasti lidských práv“.[6] Stejně se vyjádřil také zástupce USA John Katko, senátor Mitt Romney a předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová. V celostátním průzkumu z března 2021 54 % Kanaďanů uvedlo, že by země měla úplně bojkotovat tyto hry.[7]

Inter-Parliamentary Alliance on China (IPAC) - mezinárodní skupina poslanců 20 zemí zabývajících se Čínou, se obrátila na Vysokého komisaře OSN pro lidská práva s výzvou k vydání dlouho očekávané zprávy o porušování lidských práv v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang (XUAR) před zahájením zahajovacího ceremoniálu zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022.[8]

Diplomatický bojkot

V červenci 2021 hlasoval Evropský parlament pro diplomatický bojkot zimních olympijských her v Pekingu.[9][10] Spojené státy americké, Velká Británie, Austrálie a Kanada v listopadu 2021 oznámily diplomatický bojkot ZOH v Pekingu.[11] Objevují se také hlasy, například od amerického senátora Toma Cottona, aby prezident Biden zahájil úplný bojkot těchto her.[12] Diplomatický bojkot vyhlásily také Litva, Kosovo, Japonsko, Belgie a Dánsko. Z Česka nepojede na olympiádu nikdo z vlády, stát bude zastoupen jen diplomaty a velvyslancem.[13] 3. února 2022 ohlásila diplomatický bojkot her Indie, poté co vyšlo najevo, že velitel pluku čínské armády Qi Fabao, který vedl čínské jednotky během potyčky proti indickým jednotkám v roce 2020, bude jedním z nositelů pochodně během zahajovacího ceremoniálu.

Obavy z čínské špionáže

Po zkušenostech se sledováním a odposlechy v místech ubytování sportovců, novinářů i návštěvníků her při posledních olympijských hrách v Číně roku 2008, varují Nizozemský a Britský olympijský výbor a Německý olympijský svaz (DOSB) sportovce, aby své soukromé mobilní telefony a počítače nechali doma. Budou vybaveni speciálními náhradními telefony, které budou po návratu zničeny. Podobně postupují i diplomaté Nizozemska a Německa při cestách do Číny.[14] Všichni sportovci a novináři musejí mít nainstalovanou mobilní aplikaci, která má podle analytiků zásadní bezpečnostní nedostatky a obsahuje soubor s cenzurovanými termíny, jako například slova spojená s Dalajlámou, ujgurské výrazy, jména čínských státníků nebo zmínky o masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989.[15]

Velká Galerie

Související články

Reference

  1. Uyghurs, Tibetans, Hong Kongers Join Together to Protest Beijing Olympics. NBC Chicago [online]. . Dostupné online.  
  2. A Winter Olympics in a City Without Snow. The Atlantic [online]. . Dostupné online.  
  3. Wikipedia blocked in China in all languages. BBC News [online]. . Dostupné online.  
  4. PROTI GENOCIDĚ UJGURŮ: BRITOVÉ UVAŽUJÍ O BOJKOTU ZIMNÍ OLYMPIÁDY V PEKINGU : Dingir, 3. 9. 2021
  5. Tibetan groups campaign against 2022 Olympics going to China. USA TODAY [online]. . Dostupné online.  
  6. US Congressional panel calls on IOC to strip Beijing of 2022 Winter Olympics. Insidethegames.biz [online]. . Dostupné online.  
  7. Most Canadians Support Boycotting the Beijing Winter Olympics. Research Co. [online]. . Dostupné online.  
  8. IPAC calls on UN to release Xinjiang report ahead of Beijing 2022 Winter Olympics, 31.1.2022
  9. EU votes for diplomats to boycott China Winter Olympics over rights abuses. the Guardian [online]. . Dostupné online.  
  10. UK lawmakers vote for diplomatic boycott of Beijing Games. Nikkei Asia [online]. . Dostupné online.  
  11. Další země vyhlásily diplomatický bojkot her. Za svůj krok zaplatí, oznámila Čína. Aktuálně.cz [online]. . Dostupné online.  
  12. Sen. Tom Cotton calls on Biden administration to boycott 2022 Winter Olympics in Beijing. NBC News [online]. . Dostupné online.  
  13. Vláda měla o politickém bojkotu olympiády v Číně rozhodnout na začátku, míní poslanec Kolář. Deník N [online]. . Dostupné online.  
  14. Mobily nechte doma, varují země olympioniky. Bojí se čínské špionáže, Seznam Zprávy, 14.1.2022
  15. Špatné zabezpečení a seznam zakázaných slov. Experti varují před mobilní aplikací olympiády v Číně. iROZHLAS [online]. . Dostupné online.  

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Zimní olympijské hry 2022
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Zimní olympijské hry 2022