V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Šablona:Článek dne/2015/02

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2015/02“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
(+ Masivní vylepšení)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:The Professionals FLICKR.jpg|right|160px|Hlavní hrdinové seriálu (1978)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Profesionálové]]''' ('''''The Professionals''''') je [[Spojené království|britský]] kriminální televizní seriál, vyprávějící o zvláštním oddělení britské policie [[CI5]]. Hrdiny jsou agenti Raymond Doyle ([[Martin Shaw]]), Wiliam Andrew Philip Bodie ([[Lewis Collins]]) a jejich velitel oddělení major George Cowley ([[Gordon Jackson]]). Seriál byl natáčen od [[13. červen|13. června]] [[1977]] do [[22. květen|22. května]] [[1981]] a premiérově odvysílán od [[30. prosinec|30. prosince]] [[1977]] do [[6. únor|6. února]] [[1983]]. Od začátku byl natáčen tak, aby poukázal na problémy tehdejší společnosti. Seriál vytvořil Brian Clemens; slavný úvodní hudební motiv napsal Laurie Johnson. Z dalších herců, kteří se objevili ve více než jedné epizodě, je možné zmínit [[Steve Alder|Steva Aldera]], který v sedmi epizodách z osmdesátých let hrál agenta CI5 Murphyho (agent 6.2). Nejznámějším autem, které používalo CI5 je [[Ford Capri]] 3.0 Sport. Na seriál se neúspěsně pokusili v roce [[1998]] navázat [[Noví profesionálové]].
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Vznik seriálu byl poznamenán [[Studená válka|studenou válkou]], proto jsou v seriálu často řešeny problémy s agenty [[východní blok|východního bloku]]. Seriál byl kritizován za přehnané [[násilí]], občasnou politickou nekorektnost, a zřejmě nejznámější epizoda seriálu, ''Klansmen'', zabývající se [[Rasismus|rasismem]] v Británii, byla dokonce v britském terestrickém vysílání zakázána především pro rasismus Bodieho (jako bývalý žoldák z afrických válek mj. zásadně používal slovo "negr"), což ovšem této epizodě prokázalo medvědí službu, neboť Bodie je za své chování ostře kritizován jak Cowleym, tak Doylem, a na konci rasistou být přestane, ačkoliv mu rasistické slůvko (za které je ovšem znovu okamžitě ostře Cowleym pokárán) uklouzne ještě v jednom díle.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Jako jeden z několika západních seriálů se Profesionálové vysílali i v tehdejším socialistickém [[Československo|Československu]]. Z&nbsp;57 epizod jich [[Československá televize]] zakoupila pouze&nbsp;21.
-
 
+
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 23. 1. 2015, 14:27

Hlavní hrdinové seriálu (1978)

Profesionálové (The Professionals) je britský kriminální televizní seriál, vyprávějící o zvláštním oddělení britské policie CI5. Hrdiny jsou agenti Raymond Doyle (Martin Shaw), Wiliam Andrew Philip Bodie (Lewis Collins) a jejich velitel oddělení major George Cowley (Gordon Jackson). Seriál byl natáčen od 13. června 1977 do 22. května 1981 a premiérově odvysílán od 30. prosince 1977 do 6. února 1983. Od začátku byl natáčen tak, aby poukázal na problémy tehdejší společnosti. Seriál vytvořil Brian Clemens; slavný úvodní hudební motiv napsal Laurie Johnson. Z dalších herců, kteří se objevili ve více než jedné epizodě, je možné zmínit Steva Aldera, který v sedmi epizodách z osmdesátých let hrál agenta CI5 Murphyho (agent 6.2). Nejznámějším autem, které používalo CI5 je Ford Capri 3.0 Sport. Na seriál se neúspěsně pokusili v roce 1998 navázat Noví profesionálové.

Vznik seriálu byl poznamenán studenou válkou, proto jsou v seriálu často řešeny problémy s agenty východního bloku. Seriál byl kritizován za přehnané násilí, občasnou politickou nekorektnost, a zřejmě nejznámější epizoda seriálu, Klansmen, zabývající se rasismem v Británii, byla dokonce v britském terestrickém vysílání zakázána především pro rasismus Bodieho (jako bývalý žoldák z afrických válek mj. zásadně používal slovo "negr"), což ovšem této epizodě prokázalo medvědí službu, neboť Bodie je za své chování ostře kritizován jak Cowleym, tak Doylem, a na konci rasistou být přestane, ačkoliv mu rasistické slůvko (za které je ovšem znovu okamžitě ostře Cowleym pokárán) uklouzne ještě v jednom díle.

Jako jeden z několika západních seriálů se Profesionálové vysílali i v tehdejším socialistickém Československu. Z 57 epizod jich Československá televize zakoupila pouze 21.