V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Archiv pro Článek dne 2008

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Vylepšení)
(++)
 
(Není zobrazeno 6 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
Zde je archiv článků TÝDNE pro rok [[2008]], které již byly zveřejněné na hlavní stránce (aby nedocházelo k častému opakování).  
+
Zde je archiv článků TÝDNE pro rok '''[[2008]]''', které již [[Multimediaexpo.cz:Článek dne/Archiv|byly zveřejněné]] na naší [[Hlavní strana|hlavní stránce]] (aby nedocházelo k častému opakování).
Všechny články se vkládají pomocí šablon.
Všechny články se vkládají pomocí šablon.
 +
* Další staré články pro rok [[2022]] najdete v archivu : '''[[Archiv pro Článek dne 2022]]'''
 +
* Další staré články pro rok [[2021]] najdete v archivu : '''[[Archiv pro Článek dne 2021]]'''
 +
* Další staré články pro rok [[2020]] najdete v archivu : '''[[Archiv pro Článek dne 2020]]'''
 +
* Další staré články pro rok [[2019]] najdete v archivu : '''[[Archiv pro Článek dne 2019]]'''
 +
* Další staré články pro rok [[2018]] najdete v archivu : '''[[Archiv pro Článek dne 2018]]'''
 +
* Další staré články pro rok [[2017]] najdete v archivu : '''[[Archiv pro Článek dne 2017]]'''
* Další staré články pro rok [[2016]] najdete v archivu : '''[[Archiv pro Článek dne 2016]]'''
* Další staré články pro rok [[2016]] najdete v archivu : '''[[Archiv pro Článek dne 2016]]'''
* Další staré články pro rok [[2015]] najdete v archivu : '''[[Archiv pro Článek dne 2015]]'''
* Další staré články pro rok [[2015]] najdete v archivu : '''[[Archiv pro Článek dne 2015]]'''

Aktuální verze z 9. 1. 2023, 15:31

Zde je archiv článků TÝDNE pro rok 2008, které již byly zveřejněné na naší hlavní stránce (aby nedocházelo k častému opakování).

Všechny články se vkládají pomocí šablon.



ArthurClarke.jpg

Sir Arthur Charles Clarke (* 16. prosince 1917) je britský autor science fiction a vynálezce, nejvíce známý svým románem 2001: Vesmírná odysea. Společně s Robertem Heinleinem a Isaacem Asimovem byli nazývání „Velká trojka science fiction“. Je předním představitelem hard science fiction a technického optimismu.

V říjnu 1945 otiskl v časopise Wireless World myšlenku, jak pomocí tří družic zajistit celosvětový příjem televizního signálu. Bohužel pro něj však je v Británii k udělení patentu potřeba dvou fungujících exemplářů vynálezu. Takto mohl Clarke jen v roce 1962, kdy se jeho myšlenka uskutečnila, publikovat v časopise článek: Jak jsem přišel o miliardu dolarů vynalézáním Telstaru ve volném času. Díky tomu je dnes známý jako vynálezce telekomunikační družice a na jeho počest je geostacionární oběžná dráha někdy nazývána Clarkova.

2001: Vesmírná odysea vznikala současně s filmovou verzí režiséra Stanley Kubricka. Byla inspirována Clarkovou povídkou Hlídka (The Sentinel), ale během přípravy scénáře se rozrostla v celý román. Kubrick přišel za Clarkem s žádostí o román, ze kterého bude možné natočit „příslovečně dobrý vědeckofantastický film“. To vyústilo ve skutečně jedinečnou spoluprácí v celé historii sci-fi filmů.

Dnes žije na Srí Lance, kde také přežil tsunamiprosinci 2004.


27. článek týdne...(do 7. ledna 2008)



Kg-foto13.jpg

Karel Gott (* 14. července 1939) je jeden z nejvýznamnějších českých zpěváků, nekorunovaný král české pop music, jehož jméno už čtyři desetiletí zdobí přívlastek Zlatý hlas z Prahy. Je jednou z největších legend české hudební scény celé historie a to jak moderní, tak klasické. Současně je vlastně jediným českým zpěvákem, který se výrazně prosadil i v zahraničí.

Neuvěřitelná byla a je jeho popularita, která zasáhla prakticky všechny generace a trvá bez větších výkyvů nebo přestávek už více než 40 let. Na poli toho hudebního žánru jen těžko najdeme podobná srovnání – v tomto směru je opravdovým fenoménem. Gottovi však rovněž často bývá vyčítána jeho spolupráce s komunistickým režimem.

V roce 1958 získává první místo v soutěži amatérských zpěváků, ale teprve až v roce 1960 definitivně odchází z ČKD a věnuje se profesionálně již pouze zpěvu. První opravdové úspěchy ovšem nepřicházejí nijak rychle, u publika budí spíše smíšené a kontraverzní pocity, obecenstvo si těžko zvyká na jeho projev, který se zcela vymyká zažitým trendům v tehdejší taneční hudbě. Teprve až éra twistu v letech 19621964 přinesla do české pop music výrazné oživení ze kterého vzešlo mnoho hvězd a hvězdiček, přestože drtivá většina z nich časem zapadla. Byla to však také šance, na kterou čekal i Karel Gott.

V roce 1962 dostal Karel Gott nabídku na angažmá do toho nejslavnějšího, tehdy ještě nového divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. A právě tento fakt znamenal zásadní zlom v jeho karieře. Už v tomto roce díky duetu s Vlastou Průchovou „Až nám bude dvakrát tolik“ zvítězil v rozhlasové hitparádě. V roce 1963 se jeho píseň „Oči sněhem zaváté“, z autorské dílny Semaforu, stává doslova dynamitem, když je vyhlášena absolutně největším hitem roku. S mnohými dalšími hity se Karel Gott poprvé ocitá na samotném vrcholu a je vyhlášen Zlatým slavíkem 1963, což pro něho znamená doslova raketový start...


28. článek týdne...(do 14. ledna 2008)



Alan Turing.jpg

Alan Mathison Turing (* 23. červen 1912, † 7. červen 1954) byl významný britský matematik, logik, zakladatel moderní počítačové vědy i dalších vědních oborů.

Narodil se v Londýně a už od mládí měl problémy s okolím. Během studia se zabýval matematikou, logikou a kvantovou fyzikou, ale nejvíc ho zaujal starý sen Pascala a Leibnize o samočinném počitači. V roce 1936 publikoval slavnou práci, popisující obecné principy univerzálního Turingova stroje, který dokáže provádět libovolné matematické operace. Položil základy moderní počítačové vědy, ale sám už hleděl mnohem dál a snil o umělé inteligenci. Vyslovil názor, že "všechny duševní procesy mohou být modelovány počítačovým programem". Mezi lidským myšlením a počítačovým programem není rozdíl a jednoho dne přijde "éra myslících strojů". Tyto jeho téze nejsou dodnes spolehlivě ani prokázány, ani vyvráceny a jsou neustále předmětem ostrých sporů.

Turing byl vždy o několik kroků před ostatními a jeho myšlenky předbíhaly dobu o 20 až 30 let ! Jeho genialita však probouzela závist a také jeho dost výstřední chování mu nadělalo mnoho nepřátel. Od roku 1948 byl profesorem na univerzitě v Manchesteru.

Od roku 1966 uděluje společnost Intel prestižní cenu za významný přínos v informatice, která nese jeho jméno - Turingova cena !


29. článek týdne...(do 21. ledna 2008)



Ron Rivest.jpg

Ronald Lorin Rivest je předním světovým odborníkem v oblasti kryptografie. Narodil se v roce 1947 v Shenectady v USA a v současné době působí jako profesor informatiky na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v ústavu Informatiky a umělé inteligence.

Svá vysokoškolská studia absolvoval na Univerzitě v Yale a na Stanfordské univerzitě. V Yale absolvoval bakalářské studium v oboru matematika, ve Stanfordu získal titul Ph. D. v oboru informatika.

Nejvýznamnějších výsledků ve svém oboru dosáhl v oblasti asymetrického šifrování. Společně s Adi Shamirem a Lenem Adlemanem vytvořil veřejný klíč, označovaný jako RSA kódování.

Za tento objev získal v roce 2002 - Turingovu cenu !


30. článek týdne...(do 28. ledna 2008)



Ludvík Vaculík (* 23. července 1926) je český prozaik, fejetonista, publicista, autor manifestu Dva tisíce slov a zakladatel samizdatové edice Petlice.

Jeho literární dráhu nastartovala v roce 1953 práce redaktora v oddělení politické literatury v nakladatelství Rudé právo, kde působil do roku 1957, později v týdeníku Beseda venkovské rodiny a od roku 1959 ve vysílání pro mládež v Československém rozhlase. Po celá 60. léta upoutával pozornost svou sociálně kritickou publicistikou. Roku 1965 nastoupil do redakce Literárních listů, nejvýznamnějšího periodika reformátorské inteligence, kde zůstal až do jejich zákazu v roce 1969.

To již měl za sebou i prozaické začátky. Dnes se však za jeho skutečný vstup do literatury považuje až nonkonformní román Sekyra. Je i uznávaným autorem celé řady fejetonů, v nichž po svém navázal na českou fejetonistickou tradici a žánr fejetonu přetvořil na útvar o poznání útočnější a kritičtější.

Na IV. sjezdu čs. spisovatelů v červnu 1967 prohlásil, že „za dvacet let nebyla u nás vyřešena žádná lidská otázka“ (na tu dobu velice odvážný výrok), za což byl vyloučen z KSČ. Kromě Dvou tisíc slov se podepsal i pod Chartu 77 !

V roce 1996 mu byl propůjčen - Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy.


31. článek týdne...(do 4. února 2008)



VenusWilliams.jpg

Venus Ebony Starr Williamsová (* 17. června 1980) je slavná americká tenistka, která patří mezi nejlepší hráčky současnosti. Už vyhrála 14 grandslamových titulů, z toho šest ve dvouhře a byla světovou jedničkou. Zvítězila také v obou tenisových turnajích na letních olympijských hrách v Sydney 2000.

Mezi nejlepší hráčky světa vstoupila razantně v roce 1997, když hned při své první účasti na US Open postoupila až do finále, kde ovšem prohrála s Martinou Hingisovou 0:6 a 4:6.

V roce 2000 se Williamsová dočkala. Zvítězila ve Wimbledonu i na US Open, kromě toho získala další tři tituly v WTA Tour. Její účast a účast její sestry zvýšila enormně zájem o tenisový turnaj na olympijských hrách v Sydney 2000. Venus vyhrála obě zlaté medaile, ve dvouhře i se sestrou ve čtyřhře.

Ještě dva roky trvala nadvláda obou sester. Na začátku roku 2001 vyhrály spolu čtyřhru na Australian Open, čímž zkompletovaly svou sbírku deblových titulů z turnajů Grand Slamu. Venus obhájila vítězství ve Wimbledonu i na US Open, ve Flushing Meadows neztratila v průběhu turnaje jediný set. 25. února 2002 se poprvé světovou jedničkou, jako první hráčka černé pleti v historii. Sestry Williamsovy v tomto roce vyhrály dohromady 15 titulů. Na čele světového žebříčku strávila Venus v roce 2002 ve třech oddělených obdobích celkem 11 týdnů...


32. článek týdne...(do 18. února 2008)



Hugo haas.jpg

Hugo Haas (* 18. února 1901, † 1. prosince 1968) byl významný český režisér, filmový a divadelní herec. Narodil se v rodině židovského obchodníka s obuví. Jeho starší bratr Pavel Haas byl hudební skladatel.

V roce 1925 se stal členem souboru činohry Národního divadla v Praze. Za první republiky se proslavil hlavně svými filmovými rolemi (Velbloud uchem jehly, Kvočna, Jedenácté přikázání, Dům na předměstí, Poslední muž). Řadu filmů také režíroval - nejznámější je jeho vlastní adaptace Čapkovy Bílé nemoci (1937).

V roce 1939 dostal výpověď z divadla z rasových důvodů a uprchl i s rodinou přes Francii, Španělsko a Portugalsko do USA. Do roku 1942 hrál divadlo v anglickém jazyce (spolupráce a Erwinem Piscatorem a Bertoltem Brechtem, např. role Galilea), vyučoval v herecké škole Actor´s Laboratory.

Prosadil se v i v Hollywoodu nejen jako herec, ale i jako scénárista, režisér a producent. Koncem padesátých let se vrátil do Evropy. Po krátkém pobytu v Itálii se roku 1961 usadil ve Vídni, kde občas účinkoval v televizi. S výjimkou krátké návštěvy v roce 1963, při oslavách výročí Národního divadla, se už do vlasti nevrátil.


33. článek týdne...(do 3. března 2008)



Daniel Radcliffe.jpg

Daniel Jacob Radcliffe (* 23. července 1989) je britský filmový, divadelní a televizní herec, známý především ztvárněním role Harryho Pottera v sérii stejnojmenných filmů o mladém čarodějnickém učni anglické spisovatelky Joanny Kathleen Rowlingové.

Daniel se narodil v jako jedíné dítě literárního agenta Alana Radcliffa a castingové agentky Marcii Greshamové. V prosinci 1999 debutoval v dvojdílné televizní verzi Davida Copperfielda na motivy Charlese Dickense.

V roce 2000 byl osloven producentem Davidem Heymanem, aby se zúčastnil konkurzu na Harryho Pottera. V srpnu téhož roku byl vybrán do role velkorozpočtové adaptace kouzelnického učne na motivy knižní série J.K.Rowlingové. Také ona sama Radcliffův výběr potvrdila. Jeho druhý debut byl v roce 2001 ve filmu The Tailor of Panama (Krejčí z Panamy), kde si zahrál i Pierce Brosnan. Harry Potter a kámen mudrců byl do kin uveden o rok později. Samozřejmě si zahrál v dalších čtyřech dílech Harryho Pottera: Harry Potter a Tajemná komnata (2002), Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004), Harry Potter a ohnivý pohár (2005) a Harry Potter a Fénixův řád (2007). Podepsal také smlouvy na šestý a sedmý díl: Harry Potter a princ dvojí krve a Harry Potter a relikvie smrti...


34. článek týdne...(do 10. března 2008)



Anton Tkáč (* 30. března 1951) je bývalý československý reprezentant v dráhové cyklistice.

Začínal disciplínou časovka (nazývanou i „kilometr s pevným startem“), ve které získal na mistrovství světa 1970 v Leicestru bronzovou medaili. Po neúspěších přesedlal na sprint a v této disciplíně získal třikrát zlatou medaili na mistrovství světa: v roce 1974 v Montrealu (Kanada), v roce 1976 v Ostuni (Itálie) a v roce 1978 v Nürburgringu (Německo). Na letních Olympijských hrách 1976 v Montrealu získal ve stejné disciplíně zlatou olympijskou medaili, když ve finále porazil desetinásobného mistra světa Francie - Daniela Morelona.

Anton Tkáč byl v letech 1976 a 1978, v tehdejším Československu, vyhlášen za sportovce roku. Při vyhlašovaní nejlepších slovenských cyklistů 20. století jasně zvítězil...


35. článek týdne...(do 17. března 2008)



Neil Armstrong pose.jpg

Neil Alden Armstrong (* 5. srpna 1930), je bývalý americký pilot a astronaut. Od svých 14 let se bavil stavbou leteckých modelů.

Později získal stipendium válečného námořnictva ke studiu stavby letadel. Pak přesídlil na námořní základnu Pansacola k výcviku. V roce 1950 byl poslán do Korejské válka, kde se zúčastnil 78 bojových misí. Přitom startoval z letadlové lodi USS Essex na stroji Grumman F9F-2 Panther. Navštěvoval Purdue University a v roce 1955 obdržel titul Bachelor of Science v oboru letecké inženýrství. Později získal titul Masters degree na University of Southern Carolina.

Armstrong se poté stal civilním testovacím pilotem pro NACA (později NASA) na základně Edwards v Kalifornii. Uskutečnil celkem sedm letů na strojích North American X-15, na stroji X-15-3 dosáhl výšky přibližně 63 km a na stroji X-15-1 dosáhl rychlosti Mach 5,74 (6 615 km/h). Když odcházel, měl nalétáno 2450 hodin na více než padesáti různých typech letadel.

Armstronga v roce 1962 vybrala NASA do druhé skupiny astronautů (první skupina byla vybrána v roce 1959). Byl určen jako záložní pilot pro misi Gemini 5 v roce 1965. V roce 1969 byl určen jako velitel mise Apollo 11, jejímž úkolem bylo přistát na Měsíci. Jeho kolegy byli pilot lunárního modulu Edwin "Buzz" Aldrin a pilot velitelského modulu Michael Collins. Mise začala 16. července 1969 v 13:32:00 UTC startem z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral. Na Měsíci přistál lunární modul 20. července 1969 ve 20:17.

O šest hodin později, 21. července 1969 ve 2:56 UTC vstoupil Armstrong jako první člověk na povrch Měsíce !


36. článek týdne...(do 24. března 2008)



Wernher von Braun.jpg

Wernher von Braun (* 23. března 1912, † 16. června 1977) byl slavný konstruktér německých a později amerických raket. Zkonstruoval první vojenskou raketu na světě (V-2), kterou Německo ostřelovalo Londýn a také gigantickou americkou nosnou raketu Saturn V, která vynesla první lidi až na Měsíc !

Již jako mladík se díky svému zájmu o vesmír aktivně zapojil do Německé raketové společnosti. Wernher von Braun byl vedoucím představitelem skupiny známé jako „raketový tým“, která stála za vývojem balistické rakety V-2 pro nacistické Německo. I přes to, že byl zaneprázdněn pracemi, 27. července 1934 von Braun získal doktorát v oboru kosmického inženýrství. Rakety V-2 byly vyráběny v laboratořích Mittelwerk, a to prostřednictví nucených prací vězňů z koncentračního tábora Dora. Úloha von Brauna v tomto kontroverzním podniku je dodnes otázkou sporů.

Von Braunova raketa V-2 měla dolet až 300 kilometrů a mohla nést jednu tunu užitečného zatížení. Raketa měla délku 14 metrů a vážila 12 246 kilogramů. Pohybovala se rychlostí 5 632 kilometrů za hodinu, a proto jí nebylo možné sestřelit před dopadem a následnou explozí.

20. června 1945 byl schválen přesun von Brauna do Ameriky. Spolu s ním byl transportován i jeho raketový tým z území poraženého Německa na americkou základnu Fort Bliss v Texasu. 14 let po Druhé světové válce von Braun pracoval pro Armádu Spojených států na výrobě balistických raket, které byly zpočátku testovány v Novém Mexiku. Zde bylo vypuštěno téměř 70 raket V-2. V roce 1950 se von Braunův tým přesunul do Redstone Arsenal nedaleko Huntsville v Alabamě a jeho práce zde vyústila stavbou rakety Redstone, jež vynesla do vesmíru první americkou družici Explorer 1...


37. článek týdne...(do 31. března 2008)



Richard Feynman ID badge.png

Richard Feynman (* 11. května 1918, † 15. února 1988) patřil k největším a nejoriginálnějším fyzikům 20. století.

Měl mimořádné matematické nadání a miloval nejrůznější hlavolamy. Když mu bylo 12 let, vášnivě opravoval rádia.

Studoval Massachusettský technologický institut (MIT), doktorát složil na univerzitě v Princetonu. Během druhé světové války pracoval na vývoji jaderné bomby (Projekt Manhattan). Po skončení války pracoval krátce na Cornellově univerzitě a od roku 1951 až do své smrti působil v Kalifornském technickém institutu (Caltech).

V lednu 1949 šokoval své okolí, když předvedl úplně nový matematický model - kvantové elektrodynamiky. Jeho model umožňoval velmi složité výpočty procesů v elektromagnetickém poli, které dříve trvaly špičkovým fyzikům i celé měsíce, provést během jediného dne ! Navíc přitom ještě vymyslel vynikající grafickou pomůcku - Feynmannovy diagramy, která poskytuje alternativní náhled na chápání kvantové fyziky.

V roce 1965 mu proto byla, spolu se Julianem Schwingerem a Sin-Itiro Tomonagou, udělena Nobelova cena za fyziku ! Velmi významná byla rovněž jeho pedagogická činnost. Dodnes jsou vysoce ceněné a používané jeho sbírky přednášek a další knihy...


38. článek týdne...(do 22. dubna 2008)



Anja Parson.jpg

Anja Sofia Tess Pärson (* 25. dubna 1981) je švédská lyžařka, olympijská vítězka ve slalomu a sedminásobná mistryně světa.

Zpočátku byla specialistkou výhradně na točivé disciplíny. V celkovém pořadí slalomu obsazovala často třetí místa a na mistrovství světa 2001 korunovala své slalomové snažení titulem světové šampionky.

Rychle pokračoval i její vzestup v obřím slalomu, přestože první vyhrála až v lednu 2003 v Cortině d'Ampezzo. Do konce sezóny 2002-2003 ale vyhrála další dva obří slalomy a vybojovala první malý křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru. Mezitím už absolvovala svou premiéru na zimních olympijských hrách Salt Lake City 2002. V obřím slalomu skončila druhá za suverénkou her Janicou Kosteličovou, ve slalomu pak třetí.

Na mistrovství světa 2003 vybojovala zlato v obřím slalomu, vyhrála absolutní klasifikaci světového poháru v roce 2004 společně s vítězstvími v pořadí slalomu a obřího slalomu. Celkové vítězství obhájila v roce 2005. Svou největší soupeřku Kosteličovou porazila v nejtěsnějším souboji historie o pouhé tři body. Na mistrovství světa v roce 2005 ale vybojovala zlato nejen v obřím slalomu, ale také v Super-G ! Když o rok později vyhrála poprvé i sjezd, stala se jednou z mála sjezdařek, které vyhrály ve světovém poháru závody ve všech čtyřech disciplínách...


39. článek týdne...(do 6. května 2008)



Priyanka Chopra.jpg

Priyanka Chopra (* 18. července 1982) je slavná indická modelka, držitelka titulu Miss World 2000 a indická herečka oceněna dvěma cenami Filmfare Award. Po získání titulu Miss World 2000 se Priyanka stala jednou z nejúspěšnějších a nejpopulárnějších hereček, které vzešly z modelingového šoubyznysu.

Priyanka byla nejdříve korunovaná Miss India World a později získala titul Miss World 2000. Potom co se stala Miss World se Priyanka začala orientovat na hereckou kariéru. V roce 2003 přišel do kin její první bollywoodsky snímek The Hero: Love Story of a Spy (Hrdina: milostný příběh špióna), který jí získal dobré hodnocení u kritiky a odborné i laické veřejnosti.

Další snímek, Andaaz, kde hrála po boku Akshaye Kumara byl opravdu velkým úspěchem, který jí vynesl cenu na Filmfare Award za Nejlepší debut a také nominaci na cenu za Nejlepší herečku ve vedlejší roli. První zápornou postavu hrála ve filmu Aitraaz, který je indickým remakem amerického snímku Disclosure (Odhalení, v hlavní roli s Demi Moore). Po uvedení snímku se pozitívní ohlasy hrnuly ze všech stran a její výkon jí vynesl cenu na Filmfare Award za Nejlepší zápornou roli. Také získala druhou nominaci pro Nejlepší herečku ve vedlejší roli...


40. článek týdne...(do 26. května 2008)



Dima Bilan (May 2007).01.jpg

Dima Bilan (* 24. prosince 1981) je slavný ruský popový zpěvák karačajského i ruského původu a jednoznačný vítěz aktuální Velké ceny Eurovize 2008.

Dima reprezentoval Rusko už na Eurovizi 2006 s písní Never Let You Go a skončil jako druhý. Vítězem Eurovize se stal až o dva roky později (2008). Některé z jeho písní se dostali v ruských hudebních žebríčkách na vrchol a od roku 2007 si vytváří mezinárodní kariéru.

V únoru 2007 začal Bilan nahrávat svoje první mezinárodní album v angličtině v Los Angeles a ve Filadelfii (USA). Přitom spolupracoval se známým americkým zpěvákem i hudebním producentem Timbalandem a jeho produkčním týmem. Navíc jedna z nových písní byla vytvořena jako duet s kanadskou zpěvačkou - Nelly Furtado.

V přímého televizní přenosu, který večer 24. května 2008 přenášela i Česká televize, se Dima Bilan s písní Believe stal jasným vítězem Velké ceny Eurovize 2008, když získal dohromady 272 bodů !!


41. článek týdne...(do 2. června 2008)



Elle Macpherson (* 29. března 1964) je australská herečka a slavná supermodelka. Její úžasná postava jí vynesla slavnou přezdívku The Body (tělo).

Během svých prázdnin v Aspenu, v Coloradu, jí objevila modelingová agentura Chick, se kterou podepsala smlouvu. Stala se mezinárodní hvězdou potom co se během šesti let objevovala v časopise ELLE. Ve svých 21 letech se poprvé vdala za Gillese Bensimona, fotografa a produkčního ředitele ELLE.

V roce 1986 její popularita vzrostla už natolik, že jí časopis TIME umístil na obálku jednoho ze svých čísel s názvem Velká Elle. Australská vláda jí zároveň nabídla funkci neoficiální velvyslankyně Komise pro cestovní ruch.

V roce 1994 debutovala ve filmu Sirény po boku hereckých kolegů Hugha Granta a Sama Neila, Tary Fitzgerald a Portia de Rossi, jako další modelka. Překvapila obdivovatele a kritiky, když se objevila ve filmu nahá v různých scénách. Dosáhla tím větší popularitu v porovnání s jinými herci.

Krátce po filmu Sirény se objevila kompletně nahá v magazínu Playboy. Její fotografie byli publikovány ve všech krajinách kromě Austrálie, protože její australští fanoušci by se tímhle mohli cítit uražení. Nějakou dobu pózovala pro Playboy, australské časopisy Women's Day a New Idea, které uveřejnili záběry z natáčení. Elle navíc publikovala dva kalendáře, ve kterých se objevila v průhledném oblečení.

Macpherson patří mezi finančně nejúspěšnější modelky na módních molech. V roce 1997 se odhadovalo, že se stala modelkou s největším majetkem na světě (jeho hodnota dosáhla 40 miliónu dolarů), když předstihla další v pořadí - Cindy Crawford (s majetkem 37 miliónu dolarů). Dnes se její majetek odhaduje na 60 miliónu dolarů !

Elle je stále velmi populární v celé Austrálii. V roce 1999 byla pátou žijící australskou osobností, které dosáhla pocty být publikována na poštovních známkách...


42. článek týdne...(do 9. června 2008)



JanKoller.jpg

Jan Koller (* 30. března 1973) je český fotbalový útočník a slavný reprezentant, který dosud působil ve německém klubu 1. FC Norimberk.
Je historicky nejlepším střelcem české i československé fotbalové reprezentace.

Jan Koller měří 202 cm a je jedním z nejvyšších profesionálních fotbalistů v Evropě. Také proto začínal v mládežnických klubech jako brankář. Svou profesionální kariéru již jako útočník začal v AC Sparta Praha, kde se ale příliš neprosadil, a tak šel zkusit štěstí do belgického KSC Lokerenu. Zde se překvapivě dobře prosadil a přestoupil do slavnějšího belgického klubu RSC Anderlecht, kde v roce 2000 vyhrál trofej pro nejlepšího střelce belgické ligy. O dvě sezóny později již hrál s Tomášem Rosickým v německém Dortmundu. V jednom zápase proti FC Bayern München musel Koller ukázat své brankářské schopnosti, když nahradil v brance vyloučeného Jense Lehmanna, a díky několika dobrým zákrokům byl dokonce jmenován brankářem kola.

Drží současný rekord v počtu vstřelených branek v reprezentačním dresu. Konec své reprezentační kariéry naplánoval na rok 2008 po účasti na Euru 2008, kde dal v nešťastném zápase proti Turecku, který rozhodl o našem vyřazení již po základní skupinové fázi, pravděpodobně svůj poslední gól - s pořadovým číslem 55.


43. článek týdne...(do 24. června 2008)



Jiri Machacek.jpg

Jiří Macháček (* 6. července 1966) je známý český zpívající herec, zpěvák, textař a moderátor.

Vystudoval gymnázium Na Zatlance, konzervatoř Jaroslava Ježka a Právnickou fakultu na Karlově univerzitě. Vystupoval v několika divadlech (Divadlo Na Zábradlí, Divadlo Sklep, Divadlo Na Jezerce). Jeho první větší filmovou rolí byl Robert v Gedeonově filmu Návrat idiota. Za roli věčně zhuleného Jakuba v Ondříčkově filmu Samotáři (2000) získal Českého lva za nejlepšího mužskou vedlejší roli. V roce 2004 byl opět nominován na Českého lva a to za hlavní mužskou roli ve filmu Horem pádem, kde si zahrál fotbalového fanouška Františka, který s manželkou vychovává dítě tmavé pleti.

Kromě herectví Jiří Macháček vystupuje ve své hudební skupině MIG 21, ve které působí jako zpěvák a textař. Právě svébytná poetika jeho textů je charakteristickým znakem písní MIG 21. S touto skupinou již vydal tři alba. Hudba skupiny MIG 21 byla použita v celovečerní filmové grotesce Skřítek (2005).

K filmu Jedna ruka netleská (2003) napsal společně s Davidem Ondříčkem scénář.

Byl jedním ze zakladatelů a moderátorů mystifikačního, dnes již neexistujícího Radia Limonádový Joe.


44. článek týdne...(do 23. července 2008)



Whoopi Comic Relief cropped.jpg

Whoopi Goldberg (* 13. listopadu 1955) je americká herečka, komička, zpěvačka a spisovatelka, držitelka Oscara, Emmy, Grammy, Tony Award, Saturn Award a Zlatého glóbu.

Hrát začala již v osmi letech, pak byla členkou hippies, zpívala v muzikálech Jesus Christ Superstar a Vlasy. V této době se vdala a stala se závislou na heroinu. Ze závislosti se sice dostala, ale musela se smířit s rozvodem. V roce 1974 se rozhodla s dcerou odejít z New Yorku do Los Angeles. Tam si změnila jméno a vystřídala několik zaměstnání a zároveň hrála menší divadelní role. Začala silně uplatňovat svůj smysl pro humor a díky tomu ji dostal režisér Mike Nichols na Broadway, tam si jí zase všiml Steven Spielberg, obsadil ji do filmu Purpurová barva, za ten Whoopi získala Zlatý glóbus a nominaci na Oscara a stala se z ní úspěšná herečka. Začala se objevovat v televizních sitcomech a točila jeden film za druhým, to se jí nakonec vymstilo, protože z většiny z nich byly propadáky. Velkým úspěchem se stal v roce 1990 film Duch s Patrickem Swayzem a Demi Moore, za který získala Oscara. Její hvězdný status potvrdila i úspěšná komedie Sestra v akci, za jejíž pokračování dostala celkem 8 milionů dolarů. V letech 1994, 1996, 1999 a 2002 také uváděla předávání Oscarů, což bylo potvrzením jejího postavení v Hollywoodu. Zároveň byla první Afroameričankou, která předávání uváděla. V roce 2007 se stala spolumoderátorkou úspěšné americké talk show The View.


45. článek týdne...(do 4. srpna 2008)



Marilyn Monroe-The Prince and the Showgirl1.jpg

Marilyn Monroe (* 1. června 1926, † 4. srpna 1962) byla slavná americká filmová herečka a sexuální symbol druhé poloviny 20. století.

Sotva 20-letá Norma tak začala pózovat známým i méně známějším fotografům, ještě jako brunetka se objevila na titulních stránkách magazínů. Její ambice ovšem sahaly dál - toužila hrát. Pod různými jmény obcházela castingy, avšak bez úspěchu. Pomohlo jí až setkání s 50-letým filmovým agentem Johny Hydem. Využila jeho kontaktů a získala roli ve filmu Asfaltová džungle renomovaného Johna Hustona. Rok 1950 pro ni znamenal vstup do Hollywoodu a smlouvu s filmovým studiem na 75 dolarů týdně.

Při natáčení filmu Omlazovací prostředek se seznámila s hvězdou baseballu týmu New York Yankees Joe Di Maggiem. Téměř 2 metry vysoký, ale životem nenápadný rodilý Ital se Marilyn vytrvale dvořil. Ona nadále natáčela a vytvořila dvě zajímavé role. Tou první byla psychopatická vychovatelka dětí Nell ve filmu Neobtěžuj se klepáním. Marilyninu krásu nepotlačily ani upjaté šaty, a vyšinutost Marilyn v tomto ponurém filmu náramně slušela. Henry Hathaway pak měl pro Marilyn ve stole scénář s druhou zajímavou rolí ve filmu Niagara. Tento film již Marilyn ukázal jako hvězdu velkého formátu a v titulcích bylo její jméno na prvním místě. Opět zajímavá role cynické a záletné mladé ženy Rose, která podvádí svého impotentního muže a provokuje ho s každým mužem, kterého potká. Skončí tak, jak si zaslouží - manžel ji v záchvat zoufalství a hněvu uškrtí. Diváci to té potvoře přejí a zároveň litují jejího mladého života. Film se vyznačuje nejdelším záběrem ženské chůze v celé kinematografii...


46. článek týdne...(do 12. srpna 2008)



Richard Gere 2007 Flickr.jpg

Richard Tiffany Gere (* 31. srpna 1949) je slavný americký herec, známý třeba svou rolí v oblíbeném filmu - Pretty Woman.

Richard Gere se narodil ve Philadelphii v USA v anglicko-irské rodině a má tři sestry a jednoho bratra. Gere obsadil první hlavní roli v roce 1973 a poté se začal objevovat v sedmdesátých letech v Hollywoodu v sexuální detektivce Looking for Goodbar (1977) a v hlavní roli ve filmu Nebeské dny (1978). Jeho herecká kariéra začala vzkvétat po roce 1980, s úspěšným filmem American Gigolo (1982).

Gereovy role v 80. letech kolísaly mezi úspěchem a neúspěchem. Po uvedení filmu Vnitřní záležitosti v roce 1996 a hitu Pretty Woman, kde si zahrál po boku Julie Robertsové, si své postavení znovu zpevnil a mohl si zahrát ve filmech devadesátých let jako - Sommersby (1993), Prvotní strach (1996) nebo Nevěsta na útěku (1999). V roce 2002 obdržel Zlatý glóbus za film Chicago.

Richard Gere byl ženatý s modelkou Cindy Crawfordovou od roku 1991 do roku 1995. Poté si v roce 2002 vzal za manželku herečku Carey Lowell.

Gere je dobře známý buddhista a aktivní zastánce Dalajlámy. Je trvalým obhájcem lepších lidských práv v Tibetu...


47. článek týdne....(do 26. srpna 2008)



Jolie.jpg

Angelina Jolie (* 4. června 1975) je slavná americká filmová herečka, bývalá modelka a Vyslankyně Dobré Vůle Mezinárodní organizace na pomoc utečenců v rámci OSN. Populárními médii je označovaná za jednu z nejkrásnějších žen světa a její soukromý život je neustále pod drobnohledem. Zároveň je vynikající herečkou - získala tři Zlaté Glóby, dvě Ceny Akademie a dvě ceny herecké organizace Screen Actors Guild Awards.

Potom co se v roce 1982 objevila po boku svého slavného otce Jona Voighta, začala velmi brzo intenzívně studovat herectví v divadelním institutě Leeho Strasberga. Její začátky jako herečky se pochopitelně odehráli v béčkových filmech, kde získávala cenné zkušenosti.

A potom přišel velký zlom v její zatím nevýrazné kariéře – přijala totiž roli Cornelie Wallaceové v životopisném filmu George Wallace (1997) za kterou získala Zlatý Glóbus a nominaci na Emmy. Druhý Zlatý Glóbus a nominaci na Emmy jí přinesl opět autobiografický film Gia (1998), kde ztvárnila lehce kontroverzní modelku Giu Carangi. Dalším úspěšným snímkem byl Sběratel kostí (1998), kde si zahrála po boku Denzela Washingtona. Třešničkou na dortě bylo v roce 1999 drama Narušení (1999) a její role bezcitné pacientky psychiatrické léčebny, za kterou byla oceněná Oscarem jako Nejlepší herečka ve vedlejší roli a navíc získala Zlatý Glóbus. V roce 2000 si v blond paruce zahrála krásnou zlodějku aut ve filmu 60 sekund (Gone in Sixty Seconds).

Jednoznačně celosvětové slávy dosáhla tím, že vdechla život hrdince z videohry Lara Croft a to ve velkofilmu Lara Croft: Tomb Raider (2001) a také díky této postavě se stala jednou z nejznámějších a nejlépe placených hereček na světě. Svůj největší komerční úspěch ale zaznamenala v roce 2005 s akční komedií Mr. & Mrs. Smith...


48. článek týdne...(do 8. září 2008)



Anna Kournikova DF-SD-04-04709.jpg

Anna Kurnikovová (* 7. června 1981) je bývalá profesionální ruská tenistka a současná modelka.

Narodila se v Moskvě, v bývalém Sovětském Svazu. Její rodina později emigrovala do Spojených států. V současnosti se zdržuje v Miami na Floridě. Proslavená svojí krásou a po pás dlouhými blond vlasy stejně, jako svou tenisovou hrou, se stala jednou z nejznámějších tenisových hráček na celém světě, dokonce i mezi těmi, kteří tenis nesledují. Na vrcholu slávy jí fanoušci, kteří často hledají fotky Kournikové, způsobili, že patří mezi nejčastěji vyhledavané výrazy na vyhledávači Google.

Její tenisová kariéra v nejvyšší lize se zkrátila na minulých pár roků a asi definitivně skončila kvůli problémům s páteří. Dosáhla pár úspěchů v dvojhrách, ale její specialitou byli čtyřhry, ve kterých byla také světovou jedničkou. Se svou partnerkou Martinou Hingisovou vyhrála titul Grand Slam v Austrálii v letech 1999 a 2002.

Styl hry Kournikové je vhodný pro čtyřhry. Byla porovnávaná s takovými hráčkami jako Pam Shriverovou a Peterem Flemingem. Na základě jejich vzhledu, se Hingis a Kournikova žertovně nazvali tenisové Spice Girls...


49. článek týdne....(do 14. října 2008)



Grass.JPG

Günter Wilhelm Grass (* 16. října 1927) je přední německý spisovatel. V roce 1999 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Proslul zejména románem Plechový bubínek, jenž se řadí ke klíčovým textům evropské poválečné literatury.

Dva roky (1946-1947) pracuje v kamenném dole, kde si osvojuje základy práce s kamenem. Po následující léta studuje sochařství a kresbu, prvně na Kunstakademie Düsseldorf a následně, v rozmezí let 1953-1956, na Universität der Künste Berlin. Mezitím se stává členem Skupiny 47. Má vystaveno a instalováno poměrně mnoho soch a kamenických prací, sám si pak ilustruje své knihy.

Prvním Grassovým uvěřejněným čistě prozaickým dílem (do té doby byl známý jako básník, dramatik i autor rozhlasových her) dílem je historicko-satirická freska poválečného Německa Plechový bubínek, která staví Grasse do pozice vypravěče bezmála epického charakteru. Text v sobě mísí popisnost naturalismu, nápaditost surrealismu, nezalekne se však ani experimentální polohy a dramatického i lyrického pojetí výpravy. Dílo je řazeno do magického realismu. Plechový bubínek se stává základním kamenem tzv. Gdaňské trilogie, za jejíž poslední díl - Psí roky (1999) - obdržel Grass Nobelovu cenu za literaturu. Grassova tvorba svým novým nečernobílým pohledem na válečné hrůzy a nacistické hnutí zasadně determinuje literární reflexi období nacistického i poválečného Německa a v jistém ohledu také přispěla ke zpětnému sblížení četných etnik střední Evropy.


50. článek týdne...(do 22. října 2008)



KubrickForLook.jpg

Stanley Kubrick (* 26. července 1928, † 7. března 1999) byl velmi významný americký režisér.

V roce 1951 natočil krátké dokumentární snímky o životě boxerů (Day of the Fight), o knězi, který musí na nejvzdálenější farnosti létat letadlem (Flying Padre), a o námořnických odborech (The Seafarers). Jeho prvním celovečerním dílem byl Fear and Desire o fiktivní válce ve fiktivním světě. Stanley Kubrick byl velice kontroverzním filmařem, známým svým přehnaným puntičkářstvím a nespokojeností. Snad každý jeho film byl cenzurován.

Snímek Stezky slávy o popravě tří francouzských vojáků v období 1. světové války byl ve Francii dokonce dlouhá léta zakázán. Film Lolita podle románu Vladimira Nabokova o lásce pedofilního profesora ke čtrnáctileté nymfičce musel být upravován samotným Kubrickem, který jakýkoliv nedobrovolný zásah do svého díla odmítal.

To nebylo nic v porovnání s Mechanickým pomerančem. Snímek zvedl ve Velké Británii vlnu zločinů páchaných mladistvými. Kubrickově rodině bylo vyhrožováno smrtí. Tvůrce se rozhodl, že film se až do jeho smrti nesmí v Británii promítat v kinech a v televizi. Kubrickovým posledním filmem se stal slavný psychologický snímek Eyes Wide Shut...


51. článek týdne...(do 5. listopadu 2008)



LewisHamilton 2 2007 amk.jpg

Lewis Carl Hamilton (* 7. ledna 1985) je britský pilot Formule 1 a aktuální mistr světa 2008, který v současnosti jezdí za McLaren.

Hamilton závodil v motokárách od osmi let. Když mu bylo devět, setkal se při předávání ocenění s šéfem týmu McLaren Ronem Dennisem a řekl mu, že jednou by chtěl závodit za McLaren. O čtyři roky později, podepsal Hamilton smlouvu s McLarenem na program pro podporu mladých jezdců. Hamilton se roku 2000 stal Evropským šampiónem v motokárách, kde získal maximální počet bodů a o rok později přestoupil do závodních aut. Postupoval skrz juniorské formule, získal titul ve Formuli Renault, Formuli 3 a GP2. Poté se stal už jezdcem Formule 1 a rok 2007 zahájil u týmu McLaren, tak jak kdysi řekl Ronu Dennisovi... Ve své první sezóně, se stal jediným nováčkem, který kdy vedl šampionát. Ve své první sezóně obsadil skvělé konečné druhé místo. V druhé sezóně se stal nejmladším mistrem světa v historii Formule 1.

Hamilton je také prvním jezdcem tmavé pleti ve Formuli 1. Willy T. Ribbs roku 1986 na okruhu Estoril v Portugalsku, pouze testoval pro tým Brabham, ale nikdy nestartoval v závodě F1. Hamilton je též prvním jezdcem tmavé pleti, který zvítězil na slavném okruhu Indianapolis v libovolných závodech. A nakonec je třetím nejmladším pilotem, který získal pole position a 14. pilotem, který při svém debutu stál na stupních vítězů...


52. článek týdne...(do 12. listopadu 2008)



Bud Spencer (* 31. října 1929) je známý italský sportovec a herec.

Carlo Pedersoli v mládí vystudoval práva, věnoval se však zejména sportu - byl špičkovým plavcem a hráčem vodního póla. Startoval na olympijských hrách v letech 1952 a 1956. Je mistrem Itálie ve stylu prsa (1948), několikanásobným mistrem Itálie ve volném stylu na 100 metrů.

Herectví ho nijak nelákalo, ale zlom nastal poté, co se setkal s Mariem Girottim, známém více jako Terence Hill. Spolu natočili řadu italských westernů (tzv. spaghetti western), např. Trumfové eso, Pravá a levá ruka ďábla, Malý unavený Joe, Jestli se rozzlobíme, budeme zlí a další). Dvojice si získala obrovskou popularitu zejména v Evropě, ačkoliv kritici nebyli jeho hereckým stylem příliš nadšeni a mluvili mimo jiné o laciných komediích, pokleslé grotesce a bezduchém fackování. O popularitě dvojice hovoří i fakt, že vznikla celá série filmů Šimon a Matouš, kde oba představitelé hlavních postav založili svoji kariéru na napodobování Spencera s Hillem...

V roce 1960 se Pedersoli oženil s Marií Amatovou, s níž má tři děti. V roce 1967 si nechal úředně změnit své jméno na Bud Spencer. Je věřícím katolíkem, vede příkladný rodinný život a je úspěšným podnikatelem.


53. článek týdne...(do 18. listopadu 2008)



Cameron Diaz 2005.jpg

Cameron Michelle Diaz (* 30. srpna 1972) je americká herečka a bývalá modelka, která byla několikrát nominována na prestižní ocenění Zlatý glóbus.

Ve věku necelých 16 roků začala svou kariéru jako modelka. Diaz podepsala smluvu s asi nejlepší modelingovou agenturou - Elite Model Management. V následujících několika letech jí modeling umožnil cestovat po celém světě a spolupracovat tak s největšími společnostmi. Předváděla modely pro takové lidi jako Calvin Klein a Levi's Jeans a díky tomu dosáhla velmi rychle úspěchu v modelingu během počátku své vyjímečné kariéry.

Ve věku 22 roků se Diaz zúčastnila konkurzu na film Maska s Jimem Carrey. K jejímu vlastnímu překvapení, ačkoliv neměla žádné předcházející herecké zkušenosti, byla obsazená do hlavní ženské role. Později opět získala výraznější úspěch díky filmům My Best Friend's Wedding a Něco na té Mary je.

Získala uznání kritiky za účinkování ve filmu V kůži Johna Malkoviche. Diaz rovněž zazářila v úspěšné adaptaci Charlieho andílků a v následném pokračování a propůjčila svůj hlas hlavní postavě ve filmu Shrek, za kterou dostala 10 miliónů dolarů...


54. článek týdne...(do 25. listopadu 2008)



Radek Stepanek 2007 Australian Open R1.jpg

Radek Štěpánek (* 27. listopadu 1978) je profesionální český tenista.

V roce 1999 získal svůj první titul ve čtyřhře, když s Martinem Dammem na turnaji v Praze ve finále porazil americko-ekvádorský pár: Mark Keil/Nicolas Lapentti. Ve čtyřhře získal celkově 12 titulů na okruhu ATP. Od roku 2002 se zaměřoval i na dvouhru, ale stále zůstával úspěšným deblistou.

Ve dvouhře za svou dosavadní kariéru vyhrál dva turnaje ATP, a to v červnu 2005 v Rotterdamu, kde vyhrál nad belgičanem Rochusem a v červenci 2007 v Los Angeles, kde porazil tehdejší světovou devítku - Jamese Blakea. Dvakrát se mu podařilo postoupit do finále turnaje Masters Series - 2004 v Paříži, kde podlehl Maratu Safinovi a 2006 v Hamburku, kde podlehl Tommy Robredovi. Jeho nejlepším výsledkem na grandslamových turnajích je postup do čtvrtfinále ve Wimbledonu 2006. Velký skok v žebříčku udělal díky účasti v semifinále v Montrealu, kde po velké bitvě podlehl na betonu světové jedničce Rogeru Federerovi. Necelý rok poté ho ale porazil na antukovém turnaji v Římě...

Štěpánek byl zasnouben s profesionální tenistkou a bývalou světovou jedničkou Martinou Hingisovou. Jeho současnou přítelkyní je česká tenistka Nicole Vaidišová.


55. článek týdne...(do 2. prosince 2008)



BHOPAL (231583728).jpg

Katastrofa v Bhópálu je největší známá průmyslová havárie v historii. Během 3 dnů po havárii zemřelo přibližně 8 000 lidí. Do dnešního dne zemřelo přibližně 20 000 lidí. Celkový počet zasažených lidí dosáhl počtu 520 000.

V noci z 2. na 3. prosince 1984 došlo v indickém městě Bhópál k obrovské průmyslové katastrofě v chemické továrně společnosti Union Carbide. Katastrofa byla zapříčiněna vniknutím většího množství vody do chemického reaktoru, což mělo za následek náhlý nárůst teploty a tlaku. Následná exploze uvolnila obrovský jedovatý mrak, který byl roznesen do okolí. Vlivem vypnutého poplašného zařízení nedošlo k varování obyvatelstva před blížícím se nebezpečím.

Jedovatý mrak zasáhl blízké obydlené oblasti, kde začal zabíjet. Účinek jedu byl okamžitý. Jed měl za následek okamžitou smrt (či slepotu s následnou smrtí) vlivem „spálení“ tkání očí a plic. Toxické látky pronikly do krevního řečiště, kde vážně poškodily další tělesné orgány. První akutní příznaky zasažení se projevovaly zvracením, pocitem pálení očí, v nose a v krku. Následné respirační selhání bylo hlavní příčinou úmrtí. V některých případech vyvolal plyn tak silnou vnitřní sekreci, že došlo k zaplnění celých plic tekutinou...

Ti, co přežili první zasažení plynem, měli nenávratně poškozené plíce, silné bolesti hlavy, poruchy rovnováhy, deprese, únavu, vyčerpání, podrážděnost. Dalšími poruchami bylo poškození trávicí trubice, pohybového aparátu, rozmnožovacího a imunitního systému.


56. článek týdne...(do 9. prosince 2008)



LindaEvangelista.jpg

Linda Evangelista (* 10. května 1965) je kanadská supermodelka, která spolu s Christy Turlington, Claudií Schiffer, Cindy Crawford a Naomi Campbell patří k pěti absolutně nejvýznamnějším supermodelkám na světě.

Ačkoliv měla již od počátku podporu agenta známé modelingové agentury její cesta na vrchol modelingu nebyla zrovna lehká. Začala totiž v New Yorku, kde podepsala kontrakt s agenturou Elite Model. Potom sbírala zkušenosti jako fotomodelka a nakonec nafotila snímky pro velmi prestižní módní časopis Vogue. Tři roky čekaní na focení pro Vogue se vyplatili, protože šnůra zakázek, které přišli potom jí bohatě vynahradili ztracený čas. Kromě toho, že její tvář zdobila magazíny z celého světa, účinkovala v nejrůznějších reklamních kampaních pro obrovské množství prestižních společnosti.

Linda Evangelista je známá také pod přezdívkou žena – chameleón, protože doslova zbožňuje všechny možné vlasové kreace (během 4 let si změnila barvu vlasů přesně 17 krát) a je neuvěřitelně přizpůsobivá. Prohlédnout si galerii jejich fotografií je zajímavé divadlo o různých podobách jedné ženy.

Stejně jako její kolegyně, supermodelka Helena Christensen, účinkovala ve videoklipu Chrise Isaaca. Do svých dvou hudebních klipů Lindu angažoval i slavný zpěvák George Michael – v hudebních hitech "Freedom 90" a "Too Funky" – ztvárnila supermodelku. Aby si tento trend uchovala objevila se rovněž v Unzipped od Isaaca Mizrahiho a v Catwalku - dokumentárně laděném videu od Christy Turlington.

Linda spolu s Christy Turlington a Naomi Campbell vytvořili slavnou The Trinity (Trojici), která na konci 90-tých let naprosto dominovala celému módnímu průmyslu...


57. článek týdne...(do 16. prosince 2008)



Karel Svoboda (* 19. prosince 1938, † 28. ledna 2007) byl významný český skladatel filmové, televizní, populární a muzikálové hudby. Spolupracoval s Karlem Gottem a s textařem Jiřím Štaidlem.

Od dětství se učil hře na klavír, vystudoval střední školu a začal studia na medicině v Praze. Později se živil jako velmi úspěšný hudební skladatel. V roce 1965 vyšla jeho první gramofonová deska se skladbou Slunce za oknem, kterou nazpíval Jaromír Mayer. Nedlouho poté se Svobodova kariéra rozjíždí i v Německu.

V roce 1968 navázal Svoboda spolupráci s Karlem Gottem, který má dnes v repertoáru asi 80 jeho písní. V šedesátých a sedmdesátých letech jsou interprety jeho písní mimo jiné také Hana Zagorová, Eva Pilarová, Milan Drobný, Waldemar Matuška, Lešek Semelka, Jiří Schelinger nebo Jana Kratochvílová. V 80. letech k nim pak přibyli Michal David, Iveta Bartošová, Petr Sepéši, Marcela Březinová, italská zpěvačka Anna Rusticano, Marcela Holanová, Petra Janů a Dalibor Janda.

Také v 90. letech se Karel Svoboda udržel v branži populární hudby produkováním obchodně úspěšných CD Daniela Hůlky, Leony Machálkové nebo Petra Koláře. A začíná psát i svůj první muzikál Dracula...


58. článek týdne...(do 30. prosince 2008)