Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Zugspitze

Z Multimediaexpo.cz


Zugspitze je s výškou 2962 metrů nejvyšší horou Německa. Vrchol leží v alpském masivu Wetterstein a je hraniční horou mezi Německem a Rakouskem.

Obsah

Názvosloví

Její název pochází od častého výskytu lavin často se vyskytujících na její severní straně (z německého Lavinenzüge).

Přístup

Prvovýstup

Až do roku 2006 byl za prvního, kdo zdolal vrchol Zugspitze, považován poručík Josef Naus, který na něj vystoupil v roce 1820. Podle poznatků DAV, však museli lidé stanout na vrcholu už mnohem dříve - pravděpodobně v druhé polovině 18. století. Toto tvrzení se opírá o nález historické mapy z doby kolem roku 1770, na níž je zachycena výstupová cesta údolím Reintal až na vrchol[1].

Lanovky a ozubnicová železnice

Na vrchol vedou tři lanovky: Eibseeseilbahn (délka 4,45 km, převýšení 1950 m, dolní stanice u Eibsee), Tiroler Zugspitzbahn (délka 3,6 km, převýšení 1725 m, dolní stanice v rakouském Ehrwaldu) a Gletscherbahn (délka 995 m, převýšení 348 m, dolní stanice Restaurant Sonn Alpin na Zugspitzplatt). K dolní stanici lanovky Gletsherbahn vede z Garmisch-Partenkirchenu ozubnicová železnice Bayerische Zugspitzbahn (délka 19 km, převýšení 1883 m, závěrečných 4,8 km vede v tunelu).

Turistické trasy

Pěšky lze vystoupit na Zugspitze ze tří směrů: nejatraktivnější je severní trasa údolím Höllental a po zajištěné cestě Höllentalsteig, ze západu z rakouské strany se vrcholu dosáhne po zajištěné cestě Zugspitz-Westweg a nejsnažší je příchod od východu od horské chaty Knorrhütte.

Zugspitz Extremberglauf

Z Ehrwaldu se běhá na vrchol Zugspitze extrémní běh do vrchu. Trasa závodu měří 16,1 km a závodníci na ní překonávají převýšení 2100 m. Držitelem rekordu je Martin Ashley Cox, který v roce 2005 překonal trať v čase 2:03:02 hodiny.[2] V roce 2008 se běžel 8. ročník tohoto závodu. Někteří běžci při něm byli zaskočeni náhlou změnou počasí, která přinesla prudký pokles teploty, husté sněžení a silný vítr. Dva z nich podlehli podchlazení a vyčerpání organismu a zemřeli.[3][4]

Schneeferner

Vrchol Zugspitze zakrývá Schneeferner – jediný ledovec na území Německa. Ještě v 19. století měl rozlohu 300 hektarů, dnes se zmenšil asi na desetinu. Od roku 1993 se malá část (asi 1 %) Schneeferner zakrývá přes léto izolačními plachtami, odrážející sluneční záření, ve snaze snížit odtávání ledu z ledovce.[5]

Reference

  1. ČTK. Němci musí přepsat dějiny své nejvyšší hory. Mladá fronta DNES, 2006, čís. 21. září 2006, s. A8.  
  2. http://www.getgoing.de/frameset.htm
  3. http://tyden.cz/rubriky/sport/ostatni-sporty/zavodnici-bezeli-na-zugspitze-dva-se-nevratili_70577.html
  4. Při běhu na Zugspitze zemřeli kvůli náhlé změně počasí dva závodníci, ihned.cz
  5. Němci ochrání ledovec na Zugspitze před letním sluncem izolační plachtou, 4. 6. 2009, ihned.cz

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Zugspitze