V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Zpěv

Z Multimediaexpo.cz

Zpěv je specifický hlasový umělecký projev, který se cíleným střídáním tónů a zpravidla i rytmickou strukturou odlišuje od běžné řeči nebo recitace. Zpívající člověk se nazývá zpěvák nebo pěvec. Hudba, kterou zpěváci produkují, se nazývá píseň. Ta může být zpívaná jak a cappella (tzn. bez doprovodu) tak za doprovodu hudebníků a hudebních nástrojů. Počet hudebníků doprovázejících zpěváka je různý, od jediného člověka přes komorní orchestry až k celému symfonickému orchestru nebo big bandu. Zpěv se často realizuje ve skupině s dalšími hudebníky, například ve sboru zpěváků s různými hlasovými typy, nebo v tělese s hudebníky hrajícími na nástroje, jako rocková skupina nebo barokní těleso Téměř kdokoli, kdo umí mluvit, umí také zpívat, protože se zpěv podobá plynulé řeči.

Zpěv může být neformální, pro radost, třeba zpívání si ve sprše či karaoke. Nebo naopak může být velmi formální, jako v případě zpěvu během náboženského rituálu (např. mše), nebo profesionální pěvecké vystoupení na jevišti či v nahrávacím studiu. Zpěv na vysoké amatérské či profesionální úrovni obvykle vyžaduje přirozený talent, odborné vedení a pravidelné cvičení. Profesionální zpěváci většinou budují svou kariéru v jednom specifickém hudebním žánru, např. hudba vážná nebo rocková. Obvykle berou hodiny zpěvu u učitele zpěvu nebo hlasového kouče během celé své kariéry.

Zpěvák Harry Belafonte v roce 1954

Obsah

Styly zpěvu

V různých kulturách existuje mnoho stylů a technik zpěvu. V některých kulturách nebo společenských vrstvách a skupinách je zpěv běžnou součástí života většiny lidí, v některých je vysoce specializovaným uměním. Některé jazyky či nářečí jsou samy o sobě melodičtější než jiné a jsou považovány za zpěvné.

Zpěv může být sólový či sborový. Pěvecký sbor pak je vokální těleso s větším počtem zpěváků. Existují sbory mužské, ženské, dětské (např. Bambini di Praga, Rolnička, Sedmihlásek, Koncertní sbor Permoník) a smíšené (např. Český pěvecký filharmonický sbor).

Hlasové typy podle klasického schematu

Související informace můžete najít také v článku: Druhy hlasů}}

Související články

Externí odkazy