Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Zámky (přírodní památka)

Z Multimediaexpo.cz


Přírodní památka Zámky je vymezena mezi závěrem Kostobrdského údolí a Drahanským údolím. Území PP je rozděleno Zámeckou roklí na dvě samostatné části. Správa AOPK Praha.

Přírodní památka Zámky v zimě

Obsah

Důvod vyhlášení

Důvodem pro vyhlášení PP byla snaha ochránit významný geomorfologický útvar s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Flóra

Svahy PP orientované k jihu jsou preferovány teplomilnými rostlinnými společenstvy, ve kterých se vyskytují vzácnější druhy rostlin, např.: rozrazil ladní, tařice skalní, prvosenka jarní, křivatec český, trýzel škardolistý, kostřava waliská, bělozářka větevnatá, chmerek vytrvalý, pěchava vápnomilná, chrpa chlumní, bojínek tuhý, radyk prutnatý, jestřábník bledý, slézovec duryňský, koniklec luční český, šalvěj hajní a jestřábník zední.

Fauna

Území PP je významným útočištěm teplomilných druhů hmyzu a významným hnízdištěm ptáků.

Historie

Historie osídlení zde sahá více než pět a půl tisíce let do minulosti, kdy na zdejším skalnatém ostrohu na Vltavou vzniklo opevněné prehistorické sídliště zvané dnes Zámky (též Zámka). Archeologické nálezy (keramické misky na nožičkách) dokládají osídlení lidem řivnáčské kultury, nazvané podle nedalekého hradiště na vrchu Řivnáč, na protějším břehu Vltavy.

Vystupující trojúhleníkovitý areál hradiště byl obehnán palisádou a valy, jejichž zbytky jsou dodnes patrné v zúženém místě vstupu na hradiště. Vysokou obrannou hodnotu měly samy strmé svahy ostrohu, přístupného jen po úzké šíji od východu. Hradiště bylo navíc po celém obvodu obehnáno hradbou tvořenou kůlovými stěnami s výplní hlínou a kameny.

Největšího rozkvětu dosáhlo hradiště Zámky v období raného slovanského osídlení v 6.-8. století. Bylo jedním z hlavních center osídlení a moci v tehdejší pražské kotlině. Význam hradiště upadá až s rostoucím vlivem osídlení a moci na Pražském hradě. Hradiště Zámky zaniklo v souvislosti s velkým požárem v 9. století a zbytek osídlení a významu přechází na hradiště Levý Hradec na protějším břehu Vltavy.

Externí odkazy