Vukovar
Z Multimediaexpo.cz
Vukovar (maďarsky Valkóvár) je město v nejvýchodnějším cípu Chorvatska, na břehu Dunaje. Má 31 670 obyvatel a je centrem Vukovarsko-sremské župy.
Obsah |
Dějiny
Vukovar byl osídlen kontinuálně již v dávných dobách; sídlili zde například Římané, kteří na břehu Dunaje budovali tábory, jejichž účelem bylo zastavit nájezdy Varvarů na území říše. Když se odsud nakonec Řím stáhl, stala se oblast mezi Dunajem a Sávou klíčovým místem, o které se sváděly těžké souboje mezi nově vznikajícími středověkými státy. V té době sem začalo stěhování Slovanů a Avarů. Kolem 10. a 11. století se dokládá existence pevnosti Vukovo, jejíž název byl později pomaďarštěn na Vukovár. Rozrůstající se osídlení získalo roku 1231 status královského města, centra Vukovské župy, která se rozkládala v oblasti mezi Dunajem a Sávou.
V roce 1954 se součástí města stal v té době již znárodněný závod a sídliště zlínského koncernu Baťa zbudovaný ve třicátých letech dvacátého století (Borovo Naselje).
Město bylo silně poškozeno během občanské války v Jugoslávii, proběhla zde i tzv. Bitva o Vukovar, velká operace Jugoslávské lidové armády. Dodnes jsou mnohé stopy válečných škod patrné.
Významné osobnosti
Rodáci
- Lavoslav (Leopold) Ružička, chemik s českými kořeny, nositel Nobelovy ceny za chemii (1939)
- Siniša Glavašević, novinář
Dlouholetí obyvatelé
- Blago Zadro, generálmajor in memoriam Chorvatských pozemních sil
Partnerská města
Externí odkazy
- Vukovar
- Vukovar Youth Peace Group „Danube“
- Vukovar today, s obrázky válečného poškození města
- Turistické centrum Vukovarsko-sremské župy
- vu? mag
- HNK Borovo
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |