Tefra
Z Multimediaexpo.cz
Tefra je obecné označení pro pyroklastické sedimenty všech typů a velikostí. Někdy je uváděno, že se jedná o nezpevněné pyroklastika, které nebyly přesunuty z původního místa, kde se usadili. Termín nezohledňuje petrografické složení horniny velikost pyroklastů ani způsob jejich uložení.
Termín, podle řeckého označení prachu, použil v roce 1944 poprvé Sigurdur Thórarinsson.
Tefra vzniká při explozivních sopečných erupcích. Vrstvy tefry se při takových erupcích mohou usadit v širokém okolí sopky na tisících kilometrů čtverečních. V sedimentární záznamu tak mohou vytvářet novou dobře korelovatelnou vrstvu. Korelace sedimentů pomocí vrstev tefry se označuje tefrochronologie. V případě velkého množství akumulované tefry dochází v pozdějších fázích k jejímu přepracování za vzniku úlomkových proudů nebo vulkanických brekcií na úpatích sopek a ve výplavových vějířích.
Je tvořena vulkanickým sklem, vznikajícím při chladnutí drobných kapiček lávy ve ve vzduchu, jakož i minerálními zrny. Silné erupce mohou mít za následek i výraznou příměs starších hornin.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |