Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Surianaceae

Z Multimediaexpo.cz


plody Suriana maritima

Surianaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu bobotvaré (Fabales).

Obsah

Charakteristika

Keře a malé stromy se střídavými listy bez palistů nebo s drobnými prchavými palisty. Listy jsou jednoduché, u některých druhů rodu Recchia zpeřené s křídlatým vřetenem. Monotypický rod Suriana má listy nahloučené na koncích větví. Květy jsou pravidelné, oboupohlavné, pětičetné, v úžlabních květenstvích. Kalich i koruna jsou složeny z 5 lístků, koruna je volná, kališní lístky jsou na bázi srostlé. Tyčinek je 10 a jsou volné. Gyneceum je svrchní apokarpní, ze 2 až 5 volných plodolistů se 2 vajíčky. Čnělky jsou volné a vyrůstají z báze plodolistů. Plodem je souplodí jednosemenných peckovic nebo oříšků). Čeleď zahrnuje 8 druhů v 5 rodech. 3 rody jsou endemické v Austrálii, rod Recchia roste v jižním Mexiku, Suriana maritima je rozšířena podél tropických pobřeží v Asii, Americe, východní Africe i Austrálii. O mechanismu opylování a šíření semen není nic známo.

Taxonomie

Čeleď byla jako samostatná popsána již v roce 1834, později ji Engler vřadil jako podčeleď do čeledi Simaroubaceae. Cronquist a Dahlgren řadili čeleď Surianaceae do řádu růžotvaré (Rosales), Tachtadžjan do řádu routotvaré (Rutales). V systému APG byla vřazena do řádu bobotvaré (Fabales). Někdy byl oddělován australský rod Stylobasis se dvěma druhy do samostatné čeledi Stylobasiaceae. Podle kladogramů APG je čeleď Surianaceae sesterskou skupinou čeledi vítodovité (Polygalaceae).

Využití

Jádrové dřevo Suriana maritima je tvrdé a dobře se leští. Je používáno k výrobě drobných předmětů. Druh Suriana maritima je používán v medicíně k čištění hnisavých boláků, na revmatismus, krvácení z konečníku, k zastavení průjmu a na afty.

Seznam rodů

Cadellia, Guilfoylia, Recchia, Stylobasium, Suriana

Literatura

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.

Externí odkazy