V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Rozhodčí

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:Referee hockey ahl 2004.jpg
Rozhodčí dohlížející na hokejový zápas

Rozhodčí (též sudí) je osoba, která dbá na dodržování určených pravidel. Nejčastěji se s ním setkáme při sportovním utkání. Měl by být viditelně rozlišen od hráčů.

Obsah

Historie

Termín rozhodčí se poprvé objevil ve fotbale. Původně řešili spory na hřišti kapitáni obou týmů společnou konzultací, ale později vznikla potřeba přítomnosti nezávislého pozorovatele. A tak se na zápasech poprvé objevil rozhodčí. Pak přibyl ještě další, který měl pomáhat hlavnímu při řešení sporů, od roku 1891 nazývaný čárový.

Lední hokej

Na zápase v ledním hokeji jsou podle nových pravidel IIHF přitomní dva hlavní a dva čároví rozhodčí. Na řešení velmi složitých sporů (zejména v otázce gólů) byl zaveden takzvaný videorozhodčí, který má poradní funkci. Též se tam nacházejí dva brankoví rozhodčí, časoměřič a dva trestoměřiči. Všichni rozhodčí kromě videorozhodčích, časoměřičů a trestoměřičů nosí podle pravidel podélně pruhovaný dres (hlavní rozhodčí mají na vrchních částech obou rukávů oranžové pásky) a černé kalhoty. Ti, co se pohybují po ledové ploše, mají také brusle a ochrannou přilbu černé barvy. Mezi jejich povinnou výbavu patří kovová píšťalka upevněná na ukazováčku pravé ruky a kovový stahovací metr o délce minimálně 1 m na přeměřování správné délky výstroje hráčů.

Fotbal

Hlavní rozhodčí udílející za faul žlutou kartu

Ve fotbale rozhoduje zápas hlavní rozhodčí, který posuzuje fauly a góly, a dva pomezní rozhodčí neboli asistenti, jejichž úkolem je zejména signalizovat postavení mimo hru (ofsajd). Přítomný je ještě čtvrtý rozhodčí, který ohlašuje střídání hráčů a kontroluje jejich výstroj. Kvůli kontrole rozhodčích byl určen delegát posuzující nestrannost jejich rozhodování. Všichni rozhodčí kromě delegáta mají většinou dresy žluto-černé barvy, aby byli lépe odlišeni od hráčů, trenýrky, špunty a kopačky. K výbavě hlavního rozhodčího patří také píšťalka, žlutá a červená karta, pero se zápisníkem na poznámky a mince na úvodní losování polovin pro jednotlivá mužstva. Pomezní rozhodčí mají žluto-oranžové signalizační vlajky a čtvrtý rozhodčí drží ruční světelnou tabuli.

Výbava fotbalového rozhodčího

Práva a povinnosti rozhodčího

Rozhodčí má:

  • dbát na dodržování pravidel
  • měřit dobu hry a dělat si poznámky o průběhu hry
  • rozhodnout o pokračování ve hře po každém přerušení hry

Rozhodnutí rozhodčího o skutečnostech souvisejících s hrou jsou konečná. Může je změnit, dokud nebyla zahájena hra nebo utkání již nebylo ukončeno.

V průběhu hry

Rozhodčí má:

  • pískat jasně a zřetelně
  • dát po každém přerušení hry znamení k pokračování ve hře
  • používat předepsaných signálů
  • pohybovat se na hřišti tak, aby nepřekážel hráčům ve hře, ale aby měl přehled o herních situacích a o přestupcích hráčů
  • sledovat, co se děje v blízkosti míče; občas prohlédnout situaci po celém hřišti
  • pohybovat se tak, aby měl ve svém zorném poli jednoho ze svých asistentů
  • nebavit se zbytečně s hráči a ani se jich nedotýkat
  • vyhýbat se přehnané gestikulaci
  • dát píšťalkou znamení k ukončení utkání

Dříve jím bývali jen muži, ale nyní se můžeme setkat i s ženami (známou českou rozhodčí je např. Dagmar Damková).

Související články

Reference