Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Rada Evropy
Z Multimediaexpo.cz
- Tento článek pojednává o mezivládní organizaci. O podobně pojmenovaných orgánech Evropské unie si můžete přečíst na stránkách Evropská rada a Rada Evropské unie.
Rada Evropy (RE) (anglicky Council of Europe, CoE, francouzsky Conseil de l'Europe) je mezivládní organizace sdružující v současné době 47 zemí (všechny evropské státy kromě Běloruska, Kazachstánu, Vatikánu a 6 sporných území). Členství je otevřené všem evropským zemím, které akceptují a zaručují právní stát, základní lidská práva a svobodu pro své občany. Mimo zaručení těchto práv a demokracie (cestou reforem) členové RE dále spolupracují např. v oblastech kultury nebo vzdělávání.
Jedním z hlavních prvních úspěchů bylo dojednání a uzavření Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod v roce 1950, která je právním základem činnosti Evropského soudu pro lidská práva.
Pro takzvané „nové země Evropy“ je RE po Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE, OSCE) dalším mezinárodním fórem, kde se setkávají s jinými zkušenostmi, zásadami a nároky, než těmi, které jsou běžné doma.
Československo vstoupilo do Rady Evropy roku 1991 a do konce roku 1992 ratifikovalo 22 mezinárodních smluv, sjednaných v rámci Rady Evropy, včetně většiny smluv lidskoprávních.
Rada Evropy má od roku svého založení 1949 sídlo ve Štrasburku, stejně jako její nejznámější instituce Evropský soud pro lidská práva.
Obsah |
Instituce
- Výbor ministrů [1]
- Parlamentní shromáždění [2]
- Kongres místních a regionálních orgánů [3]
- Komisař pro lidská práva [4]
- Evropský soud pro lidská práva [5]
Sekretariát
Členské státy
V současné době je členem Rady Evropy 47 států (téměř všechny evropské země, výjimkami jsou Bělorusko, Vatikán – ten však má status pozorovatele, Kazachstán, a sporné státy Kosovo, Abcházie, Jižní Osetie, Severní Kypr, Náhorní Karabach a Podněstří), při založení 5. května 1949 měla Rada deset členských zemí:
Ostatní členské státy (v pořadí podle uvedeného data vstupu):
Status pozorovatele mají zejména tři velké severoamerické státy (Kanada, USA, Mexiko), Japonsko či Vatikán.
Související články
- instituce Rady Evropy
- jiné evropské instituce
- mezinárodní dohody (RE)
- Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod
- Evropská sociální charta
- Rámcová úmluva o ochraně národnostních menšin
- Evropská charta místní samosprávy
- Evropská kulturní úmluva
- Evropská úmluva o vydávání
- Úmluva o lidských právech a biomedicíně
Externí odkazy
- www.coe.int – oficiální stránky (ve většině evropských jazyků)
- česká verze – značně neúplná
- (stručně) O Radě Evropy: anglicky About the Council of Europe, francouzsky A propos du Conseil de l'Europe, německy Europarat - in Kürze, slovensky O Rade Európy (na www.coe.int)
- echr.coe.int – Evropský soud pro lidská práva (anglicky, francouzsky)
- mezinárodní dohody RE
- Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, Rada Evropy, 3. září 1953
- conventions.coe.int – mezinárodní dohody RE, informace, hledání (anglicky, francouzsky, německy, italsky, rusky)
- zastoupení ČR
- zástupci ČR v Parlamentním shromáždění RE
- Stálá mise ČR při RE na stránkách MZV, www.mzv.cz
- totalitní dědictví komunismu
- Göran Lindblad [8]*: Potřeba mezinárodně zavrhnout zločiny totalitních komunistických režimů, Rada Evropy, Parlamentní shromáždění, Komise pro politické záležitosti (český překlad Irena Ryšánková, Britské listy, 10.1.2006)
Need for international condemnation of crimes of totalitarian communist regimes, Council of Europe, Parliamentary Assembly, Political Affairs Committee, 16.12.2005 (anglický originál)
Nécessité d’une condamnation internationale des crimes des régimes communistes totalitaires, Conseil d'Europe, Assemblée parlementaire, Commission des questions politiques, 16.12.2005 (francouzský originál)
*Švédsko, skupina Evropské lidové strany v Radě Evropy - Rezoluce 1096 (1996)¹ o opatřeních, jak se zbavit dědictví bývalých komunistických totalitních systémů, Parlamentní shromáždění, Rada Evropy, 27.6.1996
Resolution 1096 (1996)¹ on measures to dismantle the heritage of former communist totalitarian systems, Parliamentary Assembly, Council of Europe, 27.6.1996 (anglicky)
Résolution1096 (1996)¹ relative aux mesures de démantèlement de l'héritage des anciens régimes totalitaires communistes, Assemblée parlementaire, Conseil de l'Europe, 27.6.1996 (francouzsky)
Bibliografie
- ŠTURMA, Pavel et al. (eds.): Výběr smluv Rady Evropy. Praha: Prospektum, 2001.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |