V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Prohibice

Z Multimediaexpo.cz

Prohibice (lat. prohibitio - zákaz) v obecné formě znamená zakázání, zapovězení, nedovolení, zamezení, zabránění (někomu nebo něčemu). Obvykle se prohibicí myslí absolutní zákaz produkce a distribuce alkoholu. Mezi lety 1914-1933 byla postupně uplatněna v USA, severských státech a Rusku. Nakonec od ní všechny státy odstoupily (v severských zemích byla pouze zmírněna).

Obsah

Prohibice v meziválečném USA

Termín se užívá pro snahu o úplný zákaz alkoholických nápojů ve 20. letech 20. století ve Spojených státech amerických. Už před první světovou válkou se vytvořily v Americe nátlakové skupiny (např. Svaz křesťanských žen), které požadovaly zákaz pití a distribuce alkoholu - tvrdily, že alkohol je droga, která ničí rodinný život a vede ke zločinnosti. V roce 1919 byl tzv. Volsteadův zákon o zákazu alkoholu v USA skutečně schválen. Účinek byl ovšem přesně opačný; místo snížení zločinnosti a abstinence se začalo pít ještě víc a zločinnost narůstala nevídaným tempem. Vznikly gangy zabývající se pašováním alkoholu do USA. Až na samotný zločinecký vrchol se prodral - dnes už téměř legendární - gangster jménem Al Capone sídlící v Chicagu. Toto město se stalo známým centrem všeho zločinu; od pašování přes vyloupení bank až po vraždy na objednávku, jako byl např. Masakr na den svatého Valentýna, kdy vrazi gangu Al Caponeho převlečení za policisty vystříleli konkurenční gang. Volsteadův zákon způsobil, že lidé pili prakticky všechno, o čem se domnívali, že obsahuje alkohol, což mělo za následek mnoho otrav alkoholem. Situace se zklidnila až v roce 1931, kdy byl Al Capone zatčen za neplacení daní a odsouzen do Alcatrazu - známého ostrovního vězení. Prohibice úplně skončila v roce 1933 v situaci, kdy v USA bylo 3x více tajných barů než v roce 1919.

Severské obchody mají přepážkový nebo samoobslužný systém prodeje. Na snímku Švédský Systembolaget s přepážkovým systémem, zákazník si vybere zboží z katalogu v prodejně a u přepážky je obsloužen.

Prohibice v současnosti

V současnosti stále funguje omezený přístup k alkoholu v severských státech kromě Dánska. Alkoholické nápoje se tam prodávají jen v řetězcích státem vlastněných specializovaných prodejen. Otevírací doba nenahrává víkendovým večírkům, např. norský Vinmonopolet zavírá v sobotu už v 15:00 a v neděli neotevírá vůbec. Alkohol je vysoce zdaněn. Dovoz z ostatních zemí podléhá omezení (pro Norsko 1 litr lihoviny na osobu). Tato opatření severských vlád vedou k omezení spotřeby alkoholu, která je tradičně vyšší než v jiných oblastech světa.

Severské specializované prodejny

Omezený přístup k alkoholu platí i v některých islámských a buddhistických státech. Tato náboženství se neslučují s konzumací alkoholu, a tak omezení platí de facto jen pro cizince.

Prohibice v Polsku

V roce 1982 bylo zavedeno omezení, kdy se alkoholické nápoje včetně piva mohly prodávat až po 13. hodině. Toto opatření trvalo až do listopadu 1990. Důsledkem byly fronty před obchody s nápoji před třináctou hodinou, také pracovní obědy se přesunuly na dobu po 13. hodině, což zůstalo do současnosti. Kromě toho také poklesl prodej alkoholu a výrobny měly přebytky, což dle tehdejšího televizního vystoupení tajemníka krakovského výboru PSDS Jerzeho Hausnera mělo výrobce donutit zvýšit kvalitu produkce.[1]

Reference

  1. (polsky) Třináctá hodina odbila, fronta se pohnula