V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Moravská národní strana

Z Multimediaexpo.cz

Dům u Kamenné panny

Moravská národní strana vznikla 7. srpna roku 1990 a jejím prvním (prozatímním) předsedou se stal ing. Miloš Skočovský, později ing. Ivan Dřímal.

Byla založena v Brně, v Orlí ulici, č. 16. Tento historický objekt je znám jako"Dům u Kamenné panny", popřípadě jako "Metzgerův" /podle Jana J. Metzgera, známého a především neohroženého moravského diplomata z období tureckých válek/. V Orlí ulici č. 16 se také zpočátku nacházel její sekretariát. Později sekretariát Moravské národní strany přesídlil na další brněnskou adresu, do Řeznické ulice č. 2.

Zakládající sněm Moravské národní strany se konal 16. prosince roku 1990 na Nové radnici v Brně a za velké účasti veřejnosti. Moravská národní strana vědomě navázala na Moravskou národní stranu, založenou roku 1861 Dr. Aloisem Pražákem, popřípadě na spolek Cyrila a Metoděje, který také vznikl z podnětu tohoto právníka, historika a publicisty v roce 1849. Aktivity Moravské národní strany od jejího znovuzaložení v létě roku l99O byly pozoruhodné. Jako příklad uveďme svolání konference pod názvem -"Jaký národ žije na Moravě", která se uskutečnila ve sněmovním sále brněnské Nové radnice 23. března roku 1991. Promluvili na ní přední ekonomové, právníci, historikové a vcelku jednotně poukázali na dlouhou tradici státního a národního života na Moravě. Vystupující na zasedání pak byli pozvání k další diskusi do přijímacích místností tehdejšího brněnského primátora inž. Václa Mencla. V letošním roce si tedy můžeme připomínat, že uplynulo 16O let od založení Moravské národní strany. Během této doby se nic na jejím programu zásadně nezměnilo. K jejímu odkazu se hlásí fakticky všechna moravanská hnutí posledních dvou desetiletí. Moravská národní strana se od svého vzniku v roce 1861, respektive v roce 1849, profiluje jako veřejný orgán moravského národa a (zejména po zavedení konstitučního zřízení 20. října roku 1860) jako představitelka moravské novodobé státnosti. Dr. Alois Pražák psal německy a moravsky. Jeho "tré" se stalo příslovečným a Moravská národní strana pod jeho vedením měla kladnou odezvu téměř ve všech okolních zemích. Dovedl si získat náklonnost i mezi německými, rakouskými,obyvateli Moravy.Ve vzpomínce na zakladatele Moravské národní strany Dr. Aloise Pražáka brněnská „Moravská orlice“ 5. února roku 1901 na straně 2 napsala: „Byl to on, kdo první založil základy celého našeho života veřejného v této zemi... První politický vůdce lidu moravského Dr. Alois Pražák zemřel.“

Literatura

  • Reflex 1994/, lo.l. s. 42-43.Rozhovor s Ivanem Dřímalem.
  • Pernes Jiří: Pod moravskou orlicí, aneb dějiny moravanství. Brno l996.

Jaroslav Dřímal a kol.: Dějiny Brna, I, Brno 19O69, s. 168