V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Martin Luther King

Z Multimediaexpo.cz

Nositel Nobelovy ceny
Martin Luther King (1964)
Martin Luther King (1963)

Martin Luther King, Jr. (* 15. ledna 1929, † 4. dubna 1968) byl americký baptistický kazatel, afroamerický aktivista za lidská práva a nositel Nobelovy ceny míru z roku 1964. Je to jeden z nejdůležitějších vůdců americké historie. Je považován za hrdinu, mírotvorce a mučedníka. Patnáct let po jeho zavraždění se v USA na jeho počest začal slavit svátek nazvaný Martin Luther King Day.

Obsah

Rodina a vzdělání

King se narodil do rodiny reverenda Martina Luthera Kinga seniora a jeho maželky Alberty Williams Kingové. V roce 1948 získal titul bakaláře ze sociologie a v roce 1951 z teologie. Postgraduální studium a titul PhD získal v roce 1955 ze systematické teologie na univerzitě v Bostonu.

King se oženil 18. ledna 1953 s Correttou Scott a měli spolu čtyři děti.

  • Yolanda Denis (* 17. listopadu 1955, † 16. května 2007)
  • Martin Luther III (* 23. října 1957)
  • Dexter Scott (* 30. ledna 1961)
  • Bernice Albertine (* 28. března 1963)

Všechny čtyři děti pokračovaly v otcových šlépějích a staly se bojovníky za občanské svobody, ale v některých otázkách se jejich názory rozcházejí.

Boj za občanské svobody

V roce 1953 se King stal pastorem v baptistickém kostele na ulici Dexter Aveneue ve městě Montgomery v Alabamě. Když v roce 1955 Rosa Parksová odmítla uvolnit svoje místo v autobuse bílému pasažérovi a tím se dopustila trestného činu dle tehdejších zákonů, vedl bojkot veřejné dopravy za zrušení rasové diskriminace, známý také jako Montgomery Bus Boycott. Bojkot trval 382 dní. Během tohoto období byla Kingovi do domu např. hozena bomba, King byl za své postoje zatčen, ale v konečném důsledku vedla kampaň ke zrušení rasové segregace na vnitrostátních autobusových linkách.

Po této kampani se v roce 1957 podílel King na založení skupiny Southern Christian Leadership Conference (SCLC), jejíž úkolem bylo koordinovat černošské skupiny při nenásilných protestech za účelem dosažení reforem zákonů týkajících se občanských svobod. King vedl tuto skupinu až do své smrti.

Členy SCLC byli především obyvatelé černošských komunit ve spojení s baptistickými církvemi. King postupoval podle filozofie nenásilné občanské neposlušnosti, kterou předtím úspěšně v Indii používal Mahátma Ghándhí. Uvědomil si, že organizované nenásilné protesty proti rasistickému systému jižanské segregace (známému jako Zákony Jima Crowa) a za volební právo černošské menšiny povedou k obsáhlé informovanosti prostřednictvím médií. Reportáže a televizní záběry na každodenní ponižování a neprávnost páchané na černoších a na násilí ze strany zastánců segregace vyvolaly vlnu sympatií s hnutím za občanské svobody, které se stalo nejdůležitější politickou otázkou začátku šedesátých let ve Spojených státech.

King organizoval a vedl protestní pochody černých obyvatel za právo volit, za ukončení rasové segregace a další občanská práva. Většina z těchto práv byla úspěšně zakomponována do právního řádu Spojených států přijetím zákona o občanských právech z roku 1964 a zákona o volebním právu z roku 1965.

Martin Luther King byl zavražděn 4. dubna 1968 v 18:01 na balkóně motelu Lorraine v Memphisu v Tennessee. Vražda vedla k vypuknutí nepokojů ve více než 60 městech. O pět dní později, v den Kingova pohřbu, vyhlásil prezident Lyndon Johnson den smutku. Kingova pohřbu se zúčastnilo asi 300 000 lidí, prezident Johnson však mezi nimi chyběl. Dva měsíce po vraždě byl na letišti Heathrow zadržen podezřelý James Earl Ray a okamžitě byl převezen do Spojených států, kde byl za vraždu Matina Luthera Kinga odsouzen na 99 let vězení.

Plagiátorství

Martin Luther King se ve svém životě dopustil mnohokrát plagiátorství. Mezi jeho nejznámější palgiáty patří řeč I Have a Dream a jeho disertace na Boston University.

Hudební galerie

The media player is loading... Prehravac se nahrava...

  • Slavný projev – I Have a Dream (1968, anglicky)

Velká Galerie

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Martin Luther King
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Martin Luther King