Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Hyperrealismus
Z Multimediaexpo.cz
Hyperrealismus (superrealismus, navazuje na fotorealismus) je umělecký směr pocházející ze Spojených států amerických, který se projevuje v malbě a sochařství od 60. let 20. století, poté i v literatuře, komiksu, filmu. Vychází z postmoderní filosofie Jeana Baudrillarda.
Obsah |
Filosofie
Výtvarné umění
Využívá fotografií včetně všech jejich deformací skutečného obrazu. Hyperrealistické zobrazení překračuje rozlišovací schopnost oka při běžném vidění, asi tak jako fotografická čočka. Malíři používají akrylové barvy na velkoformátová plátna. Sochy jsou v životní velikosti a prakticky v životních rysech. Jejich tvorba reagující na abstrakci a konceptuální tvorbu vychází z pop artu a neodadaismu. Náměty bývají často až dekadentní např. sexuální témata nebo holokaust.
Hyperrealismus dnes
Moderní hyperrealistické malby, která na rozdíl od klasického fotorealismu 70. let typu Chucka Closea ví, že odosobněný obraz připomínající snímek z fotoaparátu dnes už nestačí. Současná hyperrealistická malba se snaží vnést do malby atmosféru založenou na spolupráci jemných barevných odstínů a světel, docházejících na práh barokního šerosvitu a někdy jej překračují směrem k dramatickému temnosvitu. Současné hyperrealistické nejen v českých autorů nám ukazují sadomasochistické a fetišistické výjevy, dříve tabuizované oblasti.[1] Na českém území přesné zobrazování skutečnosti dostalo nálepku totalitního umění neodporující politickým ideologiím jakým byl socialistický realismus nebo umění pod ovlivněné nacismem. Naopak abstraktní obrazy a sochy se staly symbolem svobodné možnosti vyjádření.
Technika
Americká retuš neboli airbrush je pravděpodobně nejdokonalejší a nejrafinovanější způsob nanášení a rozprašování barev s výjimečnou přesností.
Představitelé
Zahraniční malíři
- John Baeder
- Tom Blackwell
- Jack Beal
- Robert Bechtle
- Charles Bell
- Carolyn Brady
- Chuck Close
- Robert Cottingham
- Don Eddy
- Richard Estes
- Audrey Flack
- Richter Gerhard
- Ralph Goings
- Gottfried Helnwein
- John Karece
- Ron Kleeman
- Jesús María Lazkano
- David Lawton
- Richard McLean
- Malcolm Morley
- John Sant
- Charles Scheeler
- Ben Schonzeit
- Iledelle Weber
Zahraniční sochaři
Tuzemští malíři
- Zdeněk Beran
- Jiří Houska [1]
- Michal Ožibko [2]
- Karel Balcar
- Antonín Černý
- Miloš Englberth
- Hiří Grus
- Petr Hampl
- Pavel Holý
- Tomáš Kubík
- Hynek Martinec [2]
- Pavel Nešleha
- Theodor Pištěk
- Aldin Popaja
- Marek Slavík
- Pavel Šich
- Richard Štipl
- Blanka Valchářová
- Hana Vaňková
- Jindřich Hájek
Literatura
Hyperrealismus v literatuře se soustředí na popisování daného skutku včetně veškerých podrobností, jedná-li se např. o popis napadení, je přesně zaznamenán každý úder, dopodrobna se líčí z jakého úhlu padla každá rána a pozornosti autora neunikne ani jedna pohmožděnina. Příkladem takového použití hyperrealismu je román Stefana Castyho Dělat mrtvého(Spelar död), který získal August Prize ve Švédsku v roce 1999. Tento román obsahuje brutální scény, v nichž napadení a zbití mladého člověka je zaznamenáno jak z pohledu oběti, tak z pohledu dívky, která je ve skupině útočníků.
Film
Ve filmu se projevil ve vizuálním ztvárnění záběru stylizováním záběru za pomocí kamerových filtrů k dosažení ostrých kontrastních barev. Větší počet hyperrealistických filmů se točí například v Hongkongu. Zvukový realismus jako u režiséra Spika Lee naplňuje zvukovou stopu přemírou zvýrazněných reálných zvuků. Nejen v zobrazení a zvuku, ale také v rovině příběhu, v logických souvislostech, vnímáme snahu o maximální realističnost.
Související články
Reference
- ↑ Robert Janás: Současná malba mezi konceptem a klasikou. http://www.petr-kvicala.com/gfx_2/images/biblio/recenze/janas_telo.html
- ↑ Robert Janás: Naturlistické portréty, technická virtuozita. 28. ročník BP Portrait Award v londýnské National Portrait Gallery. http://www.artservis.info/archiv/srpen/pages/recenze_portrety.html
Externí odkazy
- Slovníček, databáze výtvarníků, výstavy, články (francouzsky)
- Technika americké retuše (anglicky)
- Nástroje pro airbrush
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |