Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

George Soros

Z Multimediaexpo.cz

George Soros

George Soros (* 12. srpna 1930) je maďarský rodák a americký finančník židovského původu.

Z Maďarska odešel po válce v roce 1946. Od roku 1947 žil v Anglii, kde studoval ekonomii na London School of Economics. V roce 1956 odešel do USA, aby - jak říká - vydělal dost peněz na Wall Street a mohl žít jako spisovatel a filosof.

Je podruhé ženatý, se Susan Weber Soros, a má pět dětí.

Proslul svými finančními měnovými spekulacemi, ale i jako angažovaný, velkorysý filantrop. Předsedá Soros Fund Management a Open Society Institute, které založil, je také ředitelem Council on Foreign Relations. V roce 1970 založil Quantum Fund spolu s Jimem Rogersem. Během deseti let se jim navrátilo přes 4000 % vkladu, což je základem Sorosova bohatství.

Obsah

Filantrop

Soros je angažovaným filantropem od roku 1979, kdy začal podporovat černošské studenty, aby mohli studovat na Kapské univerzitě (University of Cape Town) v Jihoafrické republice, tehdy trpící pod apartheidem.

Podporuje i změny a vznik demokracie v bývalých zemích sovětských satelitů, jako například i v Gruzii, na Ukrajině a jinde.

Ve Spojených státech je jedním z významných přispěvatelů liberálních organizací. Sorosova podpora změn ke svobodě a demokracii ve střední a východní Evropě je, mimo podpory přímé, záležitostí místních organizací - Open Society Institute, Sorosových nadací (Soros Foundation). Jako i Open Society Fund v Česku. Také založil a finančně podporuje nadaci Středoevropské univerzity (Central European University). Podporuje také Transparency International.

Kritici

Sorosovi kritici poukazují na jeho činnost finančnícho spekulanta, jakkoliv dělá mnoho pro dobro lidstva. Což je podle nich neslučitelné. V politice se americkým konzervativcům nelíbí jeho kampaň proti Bushovi a podporovatelům tvrdé politiky Izraele jeho srovnávání izraelské politiku vůči nacistickému Německu a Jásiru Arafatovi.

Sorosova kritika

Soros otevřeně kritizuje systém finančních spekulací, jakkoliv jsou základem jeho bohatství, neboť znemožňují hospodářský rozvoj v mnoha nevyspělých zemích. Mnohé z problémů světové nerovnováhy přisuzuje nedostakům vlastním tržnímu fundamentalismu (market fundamentalism).

Filosof

Soros je žákem Karla Poppera, se kterým si i živě dopisoval, a říká, že jeho investiční strategie jsou založeny na Popperově skepticismu o spolehlivosti jakékoliv lidské víry. Jako filozof popularisuje koncepty dynamické nerovnováhy (dynamic disequilibrium|dynamic disequilibrium), statické nerovnováhy (static disequilibrium|static disequilibrium), a téměř rovnovážných podmínek (near-equilibrium conditions). Jeho publikace se zaměřují na koncept reflektivity (reflexivity). Pro Západ je typické, že „otevřená“ společnost není jen respektování lidských práv a svobody, ale také otevření západní kapitalistické exploataci (využití, vykořisťování, vytěžení). George Soros má dovednost udělat jmění v každé zemi, kterou otevře. V Kosovu utratil 50 milionů dolarů k získání kontroly nad důlním komplexem Trepča, který má obrovské zásoby zlata, stříbra, olova a dalších nerostů, a má hodnotu kolem 5 miliard dolarů. Toto byl modus operandi po celé východní Evropě – zničit zemi a její ekonomiku a potom se přesunout ke koupi cenného státního majetku za směšné ceny.

Ocenění

Sorosova činnost byla oceněna doktoráty honoris causa – v roce 1980 od New School for Social Research v New Yorku, Oxfordské univerzity (University of Oxford), v roce 1991 od Budapešťské ekonomické školy (Budapest University of Economics), a Yaleské univerzity (Yale University).

Externí odkazy