Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Cetinje

Z Multimediaexpo.cz


Cetinje (srbsky Цетиње) je město, které se nachází v centrální části Černé Hory, 35 km jihozápadně od hlavního města Podgorica. Má okolo 17 000 obyvatel. Jednalo se o hlavní město starého Černohorského království. Dnes se uvažuje, že se tam přesunou některé státní orgány z Podgorice. Svůj význam si získalo v časech nezávislé Černé Hory, kdy mělo statut hlavního města, sídlili zde vládci země z Dynastie Petrović-Njegoš (poslední z dynastie jsou zde i pochováni).

Obsah

Dějiny města

Historický snímek Cetinje

Oblast Cetinje byla osídlena již v době kamenné, což dokazují nálezy v nedaleké jeskyni Lipska pečina. Město samotné vzniklo v 15. století a bylo pojmenováno podle řeky Cetina. V roce 1482 se zde usídlil legendární vůdce Černohorců Ivan Crnojević poté, co jej Turci vytlačili do hor. Turci město třikrát obsadili, v letech 1683, 1714 a 1765, nikdy se jim tu však nepodařilo zůstat déle. V roce 1484 zde Ivan Crnojević nechal zbudovat klášter věnovaný Panně Marii. Ulcinj se stal sídlem černohorských metropolitů (pravoslavných církevních hodnostářů) a ti zde sídlí dodnes. Ze starého kláštera ale zbyly jen ruiny. Jeho nástupce Đorđe Crnojević nainstaloval v klášteře Obod v městě Rijeka Crnojevićova první balkánskou tiskárnu, která byla vyrobena v Benátkách a velmi obtížně přepravena. V roce 1493 zde byla vytištěna první kniha. V roce 1896 byla otevřena první čítárna.

Park okolo Cetinjského kláštera

Své konzuláty tu měly významné evropské mocnosti, jako například Francie nebo Rakousko-Uhersko. Za vlády Nikoly I. na začátku 20. století tu došlo k velkému rozvoji, vznikl například první hotel. Za časů Jugoslávie se však hlavní město Černé Hory přesunulo do Podgorice, z významných budov se tak stala muzea, v dnešní době turisty navštěvovaná. V 19. století vrostl vliv Cetinje poté, co Petar II. Petrović Njegoš úspěšně spojil 35 kmenů a vytvořil tak černohorský stát. Je pochován v mauzoleu na vrcholku hory Jezerski vrh v národním parku Lovćen.

Královský kostelík v Cetinje, v pozadí Palác krále NIkoly I.

Turistika

Po Druhé světové válce bylo město velmi zanedbáváno. Město bylo rozvíjeno jako průmyslové centrum, průmysl zde ovšem ztroskotal po zhroucení socialistického hospodářství. Cetinje je na rozdíl od přímořských letovisek Budva a Kotor především atraktivní jako kulturní a duchovní centrum Černé Hory a hraje tak důležitou roli v dějinách Černé Hory.

Divadlo "Zetski dom"

Cetinje má mnoho zajímavých míst, mezi kterými jsou např. Cetinjský klášter, kostel Vlaška (postavena v roce 1450), Biljarda, četná muzea, Zetski dom královského divadla a historické zahraničních ambasády. Nejvýznamnější budovou je v Cetinje Černohorský královský palác, dne Černohorské Národní muzeum. Mnoho starých velvyslanectví a dalších administrativních budov jsou nyní na školách různých druhů, a město má mnoho mladých lidí. S privatizací "Grand Hotelu" a přemístění některých správních úřadů z Podgorice se očekává se, že Cetinje se zotaví z nedbalosti, aby se stala významným bodem zájmu cestovního ruchu na mapě Černé Hory. V blízkosti Cetinje je Lipska Pečina, údajně jedna z největších jeskyní v bývalé Jugoslávii.

Kultura

Cetinje byla kulturní a vzdělávací centrum Černé Hory po dobu pěti století. Existuje zde pět státních institucí: Đurđe Crnojević Hlavní Národní knihovna, Národní muzeum Černé Hory, Archiv Černé Hory, Státní Ústav pro uchování kulturního dědictví a Zetski Dom - černohorské královské národní divadlo . Nejstarší - a kdysi nejdůležitější - kulturní instituce ve městě je klášter v Cetinje. Ve městě se také nachází budovy Akademie muzických umění, Fakulta drama a Fakulta výtvarných umění - přední fakulty Univerzity Černé Hory.

Doprava

Cetinje je připojena k Podgorice a Budvě přes dvoupruhovou dálnici. Obě města jsou cca 30 km od Cetinje. K dispozici je také historická silnice do Kotoru, která není vysoce kvalitní, ale nabízí úžasný výhled na Boku Kotorskou.

Letiště Tivat je 50 km vzdálené a vedou z nějpravidelné lety do Bělehradu a Curychu a jsou zde i pravidelné charterové lety. Letiště Podgorica vzdálené 55 km a s pravidelnými linkami do významných evropských destinací po celý rok.

Externí odkazy