V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Bouda (Orlické hory)

Z Multimediaexpo.cz


Bouda (německy Baudenkoppe) je vrchol v České republice ležící v pohoří Orlické hory a na území přírodního parku Suchý vrch a Buková hora.

Obsah

Geomorfologické zařazení

Bouda se nachází v geomorfologickém celku Orlické hory, podcelku Bukovohorská hornatina, okrsku Orličský hřbet a podokrsku Suchovršský hřbet[1].

Poloha

Bouda se nachází v jihovýchodním cípu Orlických hor zvaném Bukovohorská hornatina asi 2,5 km na severozápad od jejího nejvyššího vrcholu Suchého vrchu, 6 km západně od města Králíky a 7 km severovýchodně od města Jablonné nad Orlicí. Od sousedních vrcholů v rámci hřebenu (Vysokého kamene a Bradla ji oddělují nepříliš hluboká sedla. Bouda je z hlavního hřebenu poněkud vystrčena na severovýchod, takže severní a východní svahy vykazují značnou prudkost a převýšení. Naopak od jihozápadu je v horském masívu poněkud utopena a je součástí mísy, která uzavírá dlouhý Uhelný důl přicházející od západu.

Geologie

Z geologického hlediska je hora budována rulami.

Vodstvo

Bouda je odvodňována levými přítoky Tiché Orlice, která hřeben, jehož je Bouda součástí, obtéká. Nejvýznamnějšími z nich je na západě Těchonínský potok a na východě Boříkovický potok.

Vegetace

Bouda je porostlá téměř výhradně a souvisle smrčinami.

Významné stavby

Podle hory byla pojmenována dělostřelecká tvrz, jejíž podzemní systém se nachází v jejím masívu. Tvrz je součástí československého opevnění budovaného před druhou světovou válkou proti Německu. Přímo na vrcholu se nachází pouze kráter po propadlé pracovní šachtě. V nedalekém okolí se pak nacházejí jednotlivé bojové objekty tvrze a pozůstatky objektů z období výstavby včetně více než 1 km dlouhé úzkorozchodné dráhy[2]. Tvrz Bouda je provozována jako muzeum[3].

Komunikace

Těsně kolem vrcholu prochází lesní cesta přicházející od Bradla a vedoucí k pevnostním objektům. Dlouhým dolem přichází k hoře pevnostní silnice vybudovaná pro zásobování tvrze, na kterou u vchodového objektu navazuje cesta vybudovaná stavitelem pevnosti za účelem zásobování její výstavby a vedoucí do sedla mezi Boudou a Bradlem a dále východní svah hornatiny, kde se napojovala na již existující lesní cesty. Lesní masív na svazích hory je obsluhován dalšími lesními cestami.

Turistické trasy

Nedaleko vrcholu prochází zelená turistická značka Stripe-marked trail green.png Těchonín - Lichkov, o něco dále pak červená turistická značka Stripe-marked trail red.png Suchý vrch - Mladkov (Jiráskova cesta) s odbočkou do Králík a červeně značená

cyklistická trasa 4071 Suchý vrch - Mladkov. Dále sem vedou zeleně a žlutě značené běžkařské tratě z Čenkovic, přičemž žlutá v prostoru Boudy končí a zelená pokračuje do Lichkova a Mladkova.

Přístup k vrcholu

  • Stripe-marked trail red.png Od jihovýchodu ze sedla mezi Boudou a Bradlem, kudy prochází červená turistická značka Mladkov - Králíky, po neznačené hřebenové cestě do jejího nejvyššího bodu. Vrchol je jen několik metrů vpravo.
  • Stripe-marked trail green.png Od severozápadu z místa, kde zelená turistická značka Lichkov - Těchonín opouští lesní cestu a klesá po pěšině k pěchotnímu srubu K-Ba-S24 Libuše, pokračovat dále po neznačené cestě. Ta se po několika metrech prudce stáčí vlevo. Je nutné jít stále po ní a vystoupat do jejího nejvyššího bodu. Vrchol je jen několik metrů vlevo.

Reference

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)
  2. Úzkorozchodná trať na povrchu tvrze Bouda
  3. Dělostřelecká tvrz Bouda

Externí odkazy