V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Sabotáž

Z Multimediaexpo.cz

Slovem sabotáž označujeme lidskou činnost zvanou záškodnictví, cizím slovem sabotování. Jedná se o podvratnou diverzní činnost, jež zpravidla spočívá v úmyslném a vždy důsledně utajeném poškozování různých důležitých předmětů denní potřeby nebo v narušování funkčnosti nějakého důležitého technického systému. Technika sabotáže se používá zejména v době prudkých společenských konfliktů typu válek, povstání, odboje proti okupační moci apod. Lidé provádějící sabotáže bývají označování slovem sabotéři respektive záškodníci (nikoliv škodiči), popřípadě i diverzanti, v současné době také jako teroristé. Často se touto činností zabývají partyzáni, tajné odbojové organizace, námořní piráti, teroristé, speciálně vycvičené diverzní vojenské skupiny atd. apod. Správně provedená sabotáž pak může vést i k úplnému zničení respektive k totální destrukci příslušného technického díla či předmětu. Vzhledem k povaze této činnosti bývá tato téměř vždy velmi důsledně utajována a obvykle podléhá přísné konspiraci. Dopadeným sabotérům vždy hrozily i nadále hrozí přísné tresty včetně trestů nejvyšších (doživotní vězení, trest smrti).

Obsah

Způsoby nahlížení na sabotáže a sabotéry

Sabotáž a sabotéři se dají (subjektivně) hodnotit různě – v dobách války mohou být diverzanti a partyzáni vnímáni jako hrdinové; na opačné straně sabotáž uskutečněná pro sledování vlastních cílů (politická, v obchodu, ve sportu) je obecně hodnocena jako nemorální (nesportovní) a vedle morálního odsouzení za něj hrozí i vysoké tresty.

Motivy pro sabotáž

  • jedna z nekonvenčních taktik válčení (speciální jednotky armády nebo partyzáni v guerillové válce)
  • boj o politickou moc
  • konkurenční boj (průmyslová sabotáž)
  • nekalá soutěž (buď v podnikání nebo ve sportu)
  • snaha o prosazení politických, náboženských či jiných cílů (v tomto ohledu se shoduje s motivy terorismu)
  • vyřizování si účtů, nenávist, pomsta, oslabení nebo eliminace soupeře pro vlastní prospěch…

Současnost

V současné době s rozvojem světového terorismu je prevenci sabotáží a záškodnictví věnována opět zvýšená pozornost. Nedávné opakované pokusy o úmyslné poškození železničních kolejí i v České republice jsou toho důkazem a varovným imperativem platným pro celou společnost. Sabotáž může být i prostředkem politického boje vedeného nedemokratickými prostředky (tzv. politická sabotáž).

Příklady záškodnické činnosti

Reference

Související články