Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Pantograf
Z Multimediaexpo.cz
Pantograf je mechanické zařízení, které umožňuje výsuvný pohyb a několikanásobné zvětšení své délky v jednom směru. Skládá ze soustavy spojených pák, které tvoří jeden nebo několik kosočtverců.
Původně byl pantograf pomůcka při rýsování, což vyjadřuje i etymologický význam slova. Pantós je genitiv řeckého slova pas = všechen, gráfos je činitelské jméno od slovesa gráfo = píšu, škrábu, kreslím.[1] Metaforicky se název přenesl na označení samotného technického principu a dále na jiné způsoby jeho využití.
Slovo pantograf se nyní používá především pro druh konstrukce sběračů elektrických lokomotiv a tramvají. V metonymicky přeneseném významu se na železnici jako pantograf začaly lidově nazývat elektrické jednotky řad EM 475.0, 1 a 2 a postupně i další. Do úřední mluvy se toto označení vloudilo v podobě „pantografová jednotka“, kteréžto označení je možno slyšet zejména ze staničního rozhlasu na Masarykově nádraží v Praze.
Mechanický princip pantografu se však používá i jako součást jiných polohovacích, výsuvných nebo skládacích mechanismů a zařízení.
Obsah |
Využití pantografu
Kreslení
Původně byl pantograf používán pro mechanické překreslování, zvětšování a zmenšování výkresů. Využívalo se toho, že páky pantografu udržují konstantní poměr vzdáleností mezi jednotlivými spojovacími body.
Sběrač proudu
- Související informace naleznete také v článku: Sběrač proudu.
Pantografem je označován pantografový sběrač proudu kolejových vozidel, který sloužící pro přenos elektrické energie z trolejového vedení (troleje) do vozidla.
Ve strojírenství
Ve strojírenství se pantograf využívá na popisování obrobků. Stroj má dva stoly, jeden stůl s rybinovitými drážkami, do kterých se vsouvají písmena, vyrytá v mosazné plošce a na druhý stůl s T drážkami se upevňuje obrobek nebo veškeré druhy svěráků. Potom je přes čtyřramenný systém s čtyřmi klouby přenášen pohyb jehly v mosazných písmenech na psací jehlu. Je možné nastavovat několik velikostí písmen tím, že se mění délka ramen. Pro psaní se používá jehla ve tvaru kužele, ale je přesně v polovině ubroušena, takže z čela vypadá jako půlkruh.
Stroj je většinou vysokootáčkový 2 000 – 20 000 ot/min.
Jiná použití
Použití pantografu je mnohem rozšířenější – pantografového mechanismu využívají například polohovatelné lampy a zrcadla, dále některé typy výsuvných mříží, skládací věšáky, montáže pro triedry určené k astronomickému pozorování, atd.
Na principu pantografu fungují i některá strojní zařízení, například některé typy vysokozdvižných plošin.
Pantografy se spolu s počítačem řízenými plottery (CNC stroji) řadí mezi stroje na gravírování.
Reference
- ↑ Jiří Rejzek: Český etymologický slovník. Nakl. Leda, Voznice, 2001.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |