V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Frankovka

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 13. 3. 2014, 15:10; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Vinná réva frankovky v Burgenlandu, Rakousko

Frankovka je stará odrůda vinné révy, poskytující víno červené barvy. Je velmi oblíbená mezi pěstiteli.

Obsah

Jiné názvy

Černé starosvětské, Frankovka modrá, Černý muškatel, Čierny Zierfandler, Karmazín, Šeřina, Lampart, Skalické černé, Limberger (Německo), Blaufränkisch (Rakousko), Crna Frankovka (Chorvatsko), Kekfrankos (Maďarsko), Frankonia (Itálie), Blaufränkisch, Blauer Limberger, Lemberger, Gamé, Crna Moravka, Schwarze Frankische, Noir de Franconie, Frankinja modrá, Nagyburgundi, Franconia nera, Lemberger, Blaufränkisch

Původ

Některé prameny uvádějí, že původ Frankovky je v Německu (odtud je odvozeno i jméno), jiné, že pochází z Dolního Rakouska (odsud se rozšířila v 18. století), další, že pochází z okolí chorvatského města Lemberg(název Limberger).

Charakteristika

Odrůda

Pozdní moštová odrůda s dobrou mrazuodolností a plodností. List je velký, okrouhlý, s ledvinovitou čepelí, tří až pětilaločný nebo bez laloků. Čepele listu jsou z vrchní strany slabě puchýřovité. Hrozen je velký, středně hustý s krátkou stopkou. Bobule je kulatá, středně velká až velká. Barva je modročerná, dužnina nemá zbarvení. Sklízet se začíná v polovině října.

Víno

Víno s tmavě rubínovou barvou, plnou, příjemně drsnou chutí. Jeho chuť je pikantní, u mladých vín je výraznější tvrdost a kyselost. Voní po jádrech peckovin, někdy je mírně skořicová. Frankovka je víno velmi dobré kvality, vhodné pro archivování a k výrobě barrique. Hodí se ke zvěřině, tmavému masu i drůbeži, sýrům se zelenou či ušlechtilou plísní a k těstovinám.

Výskyt

Česká republika

Frankovka je druhou nejrozšířenější modrou odrůdou na Moravě, její podíl ve vinicích je až 7%. Vyskytuje se hlavně ve vinařských oblastech Velkopavlovická, Podlužní a Brněnská (hlavně podoblast Slovácko). Ve 20. století byla nejrozšířenější odrůdou na Moravě, ale postupně ji začal nahrazovat Modrý Portugal a Svatovavřinecké.

Rakousko

Pěstuje se zde na 5,5 % vinic, především v oblasti Burgenland, kde zabírá až 17 % vinic.

Maďarsko

Pěstuje se v oblasti Eger na severovýchodě, také v okolí Šoproně a na jihu Maďarska.

Slovensko

Oblasti, kde se pěstuje Frankovka, jsou Bratislava Rača a Levicko.

Německo

Frankovka roste v oblasti Württemberg.