Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Martinus J. G. Veltman
Z Multimediaexpo.cz
Martinus Justinus Godefriedus Veltman (* 27. června 1931) je nizozemský teoretický fyzik. Spolu se svým bývalým studentem Gerardusem 't Hooftem získal roku 1999 Nobelovu cenu za fyziku „za objasnění kvantové struktury elektroslabých interakcí“.
Obsah |
Biografie
Narodil se ve Waalwijku v Nizozemsku. V roce 1948 začal studovat matematiku a fyziku na Utrecht University. Roku 1963 získal doktorský titul v teoretické fyzice a v roce 1966 se stal profesorem na Utrecht University.
V letech 1963/64 strávených v SLAC National Accelerator Laboratory vytvořil počítačový program Schoonschip pro symbolické výpočty, který je považován za první počítačový algebraický systém.
V roce 1971, kdy Gerardus 't Hooft pod jeho vedením dokončoval svůj doktorský titul, zjistili, že kalibrační teorie jsou renormalizovatelné.[1][2].
V roce 1891 odešel z Utrecht University na University of Michigan, protože ho zklamalo, že většina zásluh za dizertační práci byla přidělena 't Hooftovi. Přitom cítil, že většinu přípravných prací udělal on.[3] Nakonec ale dostali Nobelovu cenu v roce 1999 oba dva.
V současnosti je emeritním profesorem na University of Michigan. Na jeho počest byl po něm pojmenován asteroid 9492 Veltman.
V roce 2003 vydal knihu o fyzice částic s názvem Facts and Mysteries in Elementary Particle Physics určenou pro širší publikum.
Bibliografie
- Veltman, M. "Perturbation Theory of Massive Yang-Mills Fields", Utrecht Rijksuniversiteit (Netherlands). Instituut voor Theoretische Fysica. Paris Univ., Orsay (France). Laboratoire de Physique Théorique et Hautes Energies, (srpen 1968).
- Veltman, M. & J. Yellin. "Some Comments on the Decays of eta (550)", Brookhaven National Laboratory, Ministerstvo energetiky Spojených států amerických (skrze již neexistující Komisi pro atomovou energii USA), (červenec 1966).
Reference
- ↑ G. 't Hooft and M. Veltman. Regularization and Renormalization of Gauge Fields. Nuclear Physics B, 1972, roč. 44, s. 189–219.
- ↑ Regularization and Renormalization of Gauge Fields by t'Hooft and Veltman (PDF)
- ↑ Martinus J. G. Veltman
Externí odkazy
- (anglicky) Autobiografie na Nobelprize.org
- (anglicky) Stránka na University of Michigan
- (anglicky) Fotografie, biografie a bibliografie z Office of Scientific and Technical Information, Ministerstvo energetiky Spojených států amerických
- (anglicky) 'An Interview with Martinus Veltman' - video na Vega Science Trust
- (anglicky) 'Why do we need a linear collider' - video
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |