Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Krásný Dvůr (zámek)
Z Multimediaexpo.cz
Krásný Dvůr je barokní zámek ležící ve stejnojmenné vesnici ležící v Ústeckém kraji v okrese Louny. Je obklopen rozsáhlým parkem pocházejícím z konce 18. století, jedním z nejkrásnějších v Čechách.[1]
Historie zámku
První písemná zmínka o Krásném Dvoře pochází z roku 1295 v souvislosti s majitelem Vilémem z Krásného Dvora. Další z majitelů Václav Pětipeský z Chýš začal v místech dnešního zámku budovat tzv. Horní tvrz, tuto stavbu však již nikdy nedokončil. Roku 1547 byl popraven jako jeden z viníků odboje proti Ferdinandu I. Ve stavbě pokračoval až další z majitelů, Jan ml. Mašťovský z Kolovrat, který v 16. století tvrz přestavěl na renesanční vilu. Ta tvoří základ půdorysu dnešního zámku dodnes.
Roku 1649 zámek koupil Heřman Černín z Chudenic, tomuto rodu zámek patřil až do roku 1939. Do konce 17. století zámek chátral. František Josef Černín zámek přestavěl v letech 1720 - 1724 do barokní podoby podle návrhu architekta F. M. Kaňky. Černínovi na stavbě zámku velmi záleželo, neustále návrhy upravoval, roku 1722 dokonce některé ze staveb nechal strhnout, protože neodpovídaly jeho představám. Kamenické práce zajišťoval Matěj Merkl z Petrohradu, tesařské místní mistr Merkl.
V letech 1788 - 1793 zahradní architekt Rudolf Födisch upravil původní bažantnici o rozloze 96ha na přírodní anglický park. V parku bylo postaveno mnoho drobných staveb jako Panův templ, osmiboký čínský pavilón, Červená myslivna, vyhlídková věž se sochou generála Karla Schwarzenberka.
Za druhé světové války zámek sloužil jako úřad a jednu dobu i jako rekreační středisko Joachima von Ribbentropa. Po osvobození byl zámek štábem sovětských vojsk, pak patřil ministerstvu zemědělství a pak národní kulturní komisi. Už v padesátých letech byl zámek zpřístupněn veřejnosti.
Současnost
V současnosti je zámek i park přístupný veřejnosti. V zámku je pro veřejnost otevřeno 18 místností, je využíván i pro pořádání koncertů nebo svateb.
Reference
- ↑ DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 888 hradů, zámků a tvrzí České Republiky. Praha : Soukup&David s.r.o., Kartografie Praha a.s., 2002. ISBN 80-7011-709-5. S. 144.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |