V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Bono

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 14. 2. 2011, 14:37; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Bono, vlastním jménem Paul David Hewson, (* 10. května 1960 v Dublinu) je zpěvák irské skupiny U2.

Bono měl několik přezdívek: první byla "Steinvic von Huyseman", dále jen "Huyseman", "Houseman", "Bon Murray", "Bono Vox of O'Connell Street", a nakonec pak "Bono".

"Bono Vox" je odvozen od Bonavox, obchodu s pomůckami pro neslyšící. V překladu z latiny to znamená dobrý hlas.

Obsah

Zájmy

Bono je v kapele hlavně zpěvák a textař, kromě toho ještě hraje na kytaru a harmoniku. Vyjma aktivit spojených s chodem skupiny se věnuje charitativní činnosti, zejména týkající se afrického kontinentu a nejchudších zemí světa. Při svých setkáních s vrcholovými politiky světových velmocí apeluje na oddlužení nejchudších zemí, boj proti nemoci AIDS a jiné. Jeho dalším koníčkem je malování, ilustroval například dětskou knížku Péťa a vlk. Stal se také spolupracovníkem renomovaného amerického deníku The New York Times, kam bude přispívat do vlastního sloupku.[1]

Rodina

Matka Iris Hewson zemřela v roce 1974, když připravovala pohřeb svého otce - Bonovi bylo tenkrát 14 let. Otec Bobby Hewson zemřel na rakovinu v roce 2001. Matka byla protestantka a jeho otec katolík, což bylo v nábožensky zaměřeném a rozčleněném Irsku nevšední spojení. Bono má ještě staršího bratra Normana. V roce 1982 se Bono oženil se svojí školní láskou Alison Stewart, se kterou mají 4 děti: dcery (Jordan, Memphis Eve) a syny (Elijah Bob Patricus Guggi Q, John Abraham).

Zajímavosti

Bono je alergický na salicyláty obsažené např. ve víně, to u něj způsobuje malátnost, rudnutí očí nebo dokonce ztrátu hlasu. Kvůli tomu často nosí brýle různých barev. Hodně jej zasáhla smrt jeho matky, později o ní vznikly písně "Tomorrow", "I Will Follow", "Mofo", nebo "Out of Control". Poté, co mu zemřel otec, složil píseň "Sometimes You Can't Make It On Your Own". V roce 2006 byl za svoje zásluhy v hudbě a charitativní činnosti povýšen britskou královnou Alžbětou II. do rytířského stavu. Nemůže však používat titul Sir, neboť není občanem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Reference

  1. Z Bona bude novinář "na částečný úvazek"

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Bono