V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Březník (Modrava)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 26. 11. 2013, 12:12; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Březník (německy Pürstling) je samota, která se nachází v širokém údolí Luzenského potoka, 7,5 km jihovýchodně od Modravy, v katastrálním území Filipova Huť obce Modrava.

Obsah

Historie

Zlatá stezka

Luzenským údolím kdysi vedla Zlatá stezka, respektive její pašerácká část, která se v náročném terénu vyhýbala mýtu a clu. Tato cesta spojovala Čechy s německým městem Pasov.

Vznik samoty

První písemná zmínka o Březníku pochází z roku 1787[1]. Do hájovny Pürstlink zasadil Karel Klostermann děj románu Ze světa lesních samot, který se odehrává ve druhé polovině 19. století. Bývalá Schwarzenberská hájovna byla v letech 1998 - 2002 opravena a přeměněna na informační středisko Národního parku Šumava.

Přírodní podmínky

Březník se nachází na severním okraji Luzenského údolí v Kvildských plání, nad soutokem Luzenského a Březnického potoka, čímž vzniká Modravský potok, který je hlavním pramenným tokem šumavské řeky Vydry. Celá lokalita je jedním z nejdeštivějších (dlouhodobý průměr 1522 mm, v roce 1922 dokonce 2132 mm[2]) a nejstudenějších míst v České republice. Nachází se v přísně chráněné zóně parku, okolní les je však v současnosti silně napadený kůrovcem.

Turistické trasy

Z Březníku vede lesem zážitková cesta „Proměna horské smrčiny“. Z údolí se nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na horu Luzný, která leží v Německu 300 m od státní hranice. Po trase bývalé Zlaté stezky vedla do druhé světové války turistická stezka. Po vysídlení Němců již nebývala používána. Krátce byla tato cesta přístupná po pádu komunistického režimu, ale s vyhlášením národního parku se stala turistům z české strany opět nepřístupná kvůli výskytu tetřeva hlušce. Hraničního přechodu Modrý sloup tedy bylo až do roku 2009 možné dosáhnout pouze z německé strany, i zde se však jedná o přísně chráněnou lokalitu a neznačenou stezku. Od roku 2009 vede z Březníku turistický chodník ke státní hranici, kde se napojuje na přechod Modrý sloup a pokračuje na vrchol Luzný. Trasa nekopíruje původní Zlatou stezku, vedoucí Luzenským údolím, ale obchází chráněnou lokalitu po úbočí Špičníku.

Reference

  1. ŘEZNÍČKOVÁ, Zdeňka; ŘEZNÍČEK, Přemysl. Šumava: příroda, historie, život. Praha : Baset, 2003. ISBN 80-7340-021-9. Kapitola Místopis, s. 48.  
  2. STRNAD, Emanuel. Šumava: příroda, historie, život. Praha : Baset, 2003. ISBN 80-7340-021-9. Kapitola Podnebí Šumavy, s. 39.  

Externí odkazy