1. května 2025 večer – přesně ve 22:00 – bude trvale zakázáno přidávání nových
prezentací ZDARMA ! Nyní máte poslední šanci získat firemní prezentaci ZDARMA !
Prezentace "zdarma" budou sice neomezeně dostupné až do konce roku 2026,
ale každý zájemce bude muset jednorázově zaplatit 1 500 Kč za bannerovou reklamu.

Shell (programování)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 14. 4. 2011, 10:55; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Shell (interpret příkazů) je označení programu, který vytváří v počítači rozhraní pro uživatele. Shell umožňuje uživateli využívat funkce jádra operačního systému, zejména spouštět programy, zajišťovat pro ně vstupy, zobrazovat, uchovávat a přesměrovávat jejich výstupy, spojovat jednotlivé programy do kolon a podobně.

Etymologicky anglické slovo shell znamená slupku či skořápku, například skořápku ořechu; a tak jako má např. plod ořechu své jádro, kterým je v tomto přirovnání jádro operačního systému (kernel), tak má i skořápku (tedy shell), skrze níž se uživatel dostává k jádru.

Shelly dělíme do dvou skupin: řádkové a grafické. Řádkové shelly vytvářejí příkazový řádek (CLI) a jsou využívány zejména pro administraci počítačových systémů. Grafické (vizuální) shelly vytvářejí grafické uživatelské rozhraní (GUI), které je vhodnější pro běžné uživatele.

Obsah

[skrýt]

Operační režimy

Shell má obvykle dva režimy. První je interaktivní režim, ve kterém jsou vložené příkazy ihned zpracovány. Druhý je dávkový režim, který provádí příkazy předem zapsané v textovém souboru. V unixových systémech je označujeme jakožto shellové skripty.


V systémech DOS, Microsoft Windows a OS/2 označujeme soubory s příponou .BAT nebo .CMD jako dávkové soubory.


Zadávání příkazů

Všechny vložené příkazy jsou provedeny po stisknutí klávesy Enter na konci zadaného řádku. Shell příkazy interpretuje, a proto mu říkáme interpret příkazů.

Seznam shellů

Textové shelly

Grafické shelly

Související články

Externí odkazy