V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Pán

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 3. 9. 2013, 12:19; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Pán je ten, kdo disponuje mocí a autoritou. Na základě kontextu může slovo nabývat různých významů.

Obsah

Náboženství

„Pán“ (hebr. אדני adonáj, řec. κύριος kýrios, lat. dominus) je pro židy a křesťany jedním z titulů pro jediného Boha, totiž JHVH. Křesťané takto nazývají též Ježíše Krista (coby Božího Syna). V křesťanství patří vyznání Ježíše jako Pána (srov. též Kristus) k nejstarším formulacím víry.

Feudalismus

Ve feudální společnosti je pán aristokrat, který má nebo si (v důsledku svého titulu) nárokuje vládu nad určitým územím a těmi, kdo na něm žijí. Obvykle bylo takové postavení dědičné, feudální pánové skládali přísahu věrnosti panovníkovi. Dohromady vytváří panstvo.

Čeština: pán vs. pan

V češtině je třeba rozlišovat označení "pán" a oslovení "pan". Tak lze hovořit např o rodu pánů z Lipé nebo o vztahu pán a poddaný (otrok, sluha), odvozené adjektivum je panský (srov. koncept panské morálky Friedricha Nietzscheho).

Výraz pán je také vzorem podstatných jmen rodu mužského životného.

Pan je běžné oslovení muže, ať už v písemném či ústním styku, stylově neutrální, které se používá i jako titul, v oslovení zejména tehdy, není-li oslovovaný nositelem akademického titulu, nebo titul neznáme nebo nechceme uvést (např. pan Janíček). Jako oslovení je v češtině spisovné pouze oslovení tvarem vokativu, tzn. například pane Janíčku, ne pane Janíček, apod.

V kultuře

Související články