V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Mnich

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 25. 7. 2013, 16:49; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Římskokatolický mnich
Buddhističtí mniši při výuce tradiční disputace. Tibet

Mnich (lat. monachus, z řec. μοναχός monachos - osamocený) je muž praktikující náboženskou formu života, podřízenou konkrétnímu náboženskému cíli. Cvičí mysl a tělo podle svého náboženství; a to činí buď sám nebo s ostatními lidmi podobného zaměření, zatímco udržuje odstup od lidí, kteří toto zaměření nesdílejí.

Křesťanství

V křesťanském světě to dnes obvykle znamená, že je členem mnišského řeholního řádu a žije v klášteře. Dříve však tak byli označováni i poustevníci a po faktické stránce je toto označení přesné i dnes. Nesprávné je zaměňovat slovo mnich za slovo řeholník (člen řeholního řádu), neboť ne každý mnich je řeholník a ne každý řeholník je mnich (k tomu podrobněji: Řád (církev)). V České republice je možno se běžně setkat s řadou křesťanských mnichů - trapistů, benediktinů a cisterciáků. Řidčeji je možné potkat mnichy východních náboženství, jako je taoismus, buddhismus aj.

Buddhismus

V Buddhismu je členem mnišské sanghy (buddhistické řádové komunity) a většinou žije v buddhistickém klášteře. Buddhistický mnich je muž - Bhikkhu (plně ordinovaný mnich). Dodržuje striktně 4 pravidla (parádžika), po jejichž překročení automaticky přestává být mnichem. Bhikkhu skládá slib při vstupu do sanghy (buddhistické řádové komunity) a očekává se, že bude dodržovat pravidla jednání - Vinaja-pitaka.

Související články


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mnich