V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Německý špic

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 24. 6. 2021, 14:46; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Velký špic bílý

Německý špic je nejstarší psí plemeno ve střední Evropě, jeho předkem je pes rašelinný (Canis familiaris palustris Ruthimeyer) z doby kamenné a pozdější špic kolových staveb, z něhož se vyvinula řada dalších plemen. Hlídací a společenský pes, živý, stále ostražitý, hravý, mimořádně učenlivý a tudíž lehce vychovatelný. Nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu ho činí ideálním hlídačem pro dům a dvůr. Špic má bezvadnou povahu, je to pes-smíšek. Hodí se na jakýkoliv sport či kynologickou disciplínu. I ti nejmenší - trpasličí špicové, vyhrávají závody agility či se věnují klasickému výcviku popřípadě dogdancing. Větší velikostní rázy špiců se věnují také záchranařině či coursingu; ve všech těchto disciplínách jsou špicové velice úspěšní. Špic je ovšem plemenem, který ke svému spokojenému životu nutně nepotřebuje ani jednu z těchto věcí. Nejraději dělá to, co jeho pán, takže špic může být i "jen" společníkem v běžném životě, který bude nesmírně vděčný pouze za to, že je se svým člověkem a smí ho dělat šťastným.

Obsah

Vzhled

Nejnápadnější na špicech je krásná, bohatá srst – dlouhé, rovné, odstávající pesíky a krátká, hustá, vatovitá podsada, díky které srst odstává od těla. Hlava, uši, přední strana hrudních i pánevních končetin a tlapky jsou osrstěny krátce a hustě (sametově), zbytek těla je porostlý dlouhou a bohatou srstí, zadní končetiny jsou bohatě obrostlé „kalhotkami“. Kolem krku je mohutný límec, bujně osrstěný zatočený ocas je nesený nad hřbetem. Hlava podobná liščí, se malýma špičatýma dopředu otočenýma ušima a bystrýma očima. Poměr kohoutkové výšky k délce psa má být 1:1.

Špic nepotřebuje střihovou úpravu a pravidelné návštěvy psích salónů. Trpasličí, malé, střední ani velké špice není třeba upravovat vůbec - stačí česat v době línání. Jiná situace je u pomeranianů, kteří již vyžadují jisté střihové úpravy a pravidelnou péči o srst.

Velikostní a barevné rázy

Stěně vlčího špice (keeshond)
Špič malý
  • Vlčí špic (keeshond): 49 cm +/– 6 cm, barva vlkošedá (šedooblačná)
  • Velký špic: 46 cm +/– 4 cm, barva černá, hnědá, bílá

Pozn.: hnědá barva se v České republice u velkých špiců vůbec nevyskytuje a stejně jsou na tom i v zahraničí. Černou barvu se v posledních letech podařilo zachránit před vymizením, ke kterému - pokud se situace nezmění spěje barva bílá .

  • Střední špic: 34 cm +/– 4 cm, barva černá, hnědá, bílá, oranžová,orange-sable*, krémová, creme sable*, strakatá, vlkošedá, black and tan.
  • Malý špic: 26 cm +/– 3 cm, barva černá, hnědá, bílá, oranžová,orange-sable*, krémová, creme sable*, strakatá, vlkošedá, black and tan.
  • Trpasličí špic (pomeranian): 20 cm +/– 2 cm, barva černá, hnědá, bílá, oranžová,orange-sable*, krémová, creme sable*, strakatá, vlkošedá, black and tan.

Každá velikostní varianta německého špice má mít hmotnost odpovídající její výšce.

  • Sable - černý melír na základní barvě

Uchovnění

Pro zařazení do chovu, potřebuje německý špic současné době v ČR dostavit se k tzv. bonitaci, kde komise složená z poradce chovu, mezinárodního posuzovatele exteriéru psů a člena výboru klubu chovatelů špiců psa či fenu posoudí, zda splňuje standard a nemá nějakou vylučující vadu, jež by ho pro použití k chovu diskvalifikovala.

Klub který zastřešuje německé špice je od roku 1967 pouze jeden.

Prameny

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Německý špic
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Německý špic