V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Over Head Camshaft

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 4. 7. 2013, 19:30; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Řez hlavou s rozvodem DOHC

OHC (Over Head Camshaft) je typ ventilového rozvodu pístového motoru, u kterého je kromě ventilu v hlavě válců umístěna i vačková hřídel.

Mezi vačkou a ventilem je obyčejně vloženo jen zdvihátko válcovitého tvaru. Rozvod tak obsahuje malý počet součástek vhodného tvaru, což zabezpečuje jeho vysokou tuhost. V porovnání s rozvodem OHV má menší počet součástek, a tedy menší hmotnost motoru příznivý vliv na rychlost vozu. Určitou nevýhodou rozvodu je komplikovanější konstrukce hlavy válců. Výhody rozvodů OHC však převažují, a proto je v současnosti typický pro moderní spalovací motory určené pro pohon automobilů.

Pohon rozvodu

  • ozubený řemen
  • řetěz
  • ozubený převod (zřídka)
  • královský hřídel (výjimečně)

Pohon vačkové hřídele musí umožnit přesné nastavení vzájemné pozice klikové a vačkové hřídele a svázat pevně jejich vzájemnou polohu, která se během provozu motoru nesmí měnit. Musí být použit přesný převod (bez prokluzu). Musí být řešen převodem s tvarovým stykem.

Rozvod OHC je používán u čtyřdobých motorů. Převodový poměr pohonu vačkového hřídele od klikkové hřídele je 2:1. Vačkový hřídel se otáčí 2x pomaleji než hřídel klikový. Důvodem je fakt, že čtyřdobý motor vykoná jeden pracovní cyklus za dvě otáčky klikové hřídele.

V současnosti je nejčasteji používá převod ozubeným rozvodovým řemenem, který má nízkou hmotnost. Vývoj nových materiálů zabezpečuje vysokou životnost a spolehlivost ozubeného rozvodového řemenu.

Pohon převodem (čelními) ozubenými koly se používá zřídka. Při poměrně velké vzdálenosti os obou hřídelů, musí být převod řešen vloženými ozubenými koly, která zvyšují hmotnost rozvodu.

Královský hřídel bývá umístěn souběžně s válcem na jeho boku s dvěma páry kuželových nebo šroubových kol (hlavně velmi staré motory z období 1. světové války; JAWA 500 OHC - od roku 1955 do 1959)

OHC versus DOHC

Základní koncepce rozvodu OHC je jeden vačkový hřídel na hlavu válců (u vidlicových motorů jsou hlavy dvě, a tedy i dva vačkové hřídele). Ventily, které jsou minimálně dva na jeden válec, jsou umístěny v řadě, nad níž se umístí vačkový hřídel. Rozvod s jedním vačkovým hřídelem se také označuje SOHC (Single Over Head Camshaft).

V případě jiného umístění ventilů je možné použít vložená vahadla nebo umístit ventily do dvou řad a použít dvě vačkové hřídele. V případě většího počtu ventilů na jeden válec (3, 4, 5) je použito jedné vačkové hřídele mezi řadami ventilů, tyto ventily jsou poté ovládány vahadly.

Další možné řešení je použití dvou vačkových hřídelů v hlavě válců, tedy samostatná vačková hřídel nad každou řadu ventilů (sací, výfukové), takové řešení se potom označuje DOHC (Double Over Head Camshaft) t.j. dva vačkové hřídele v hlavě válce.

Externí odkazy