V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Ventil

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 2. 7. 2013, 08:28; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
1. Boiler Valve (336 x 448).JPG
Relief valve01.jpg
Dunlop valve.jpg
3-way valve bores.PNG
Tento článek pojednává ventilech jakožto technologických prvcích, sloužících k regulaci průtoků kapalin a plynů. Pro elektronické ventily (diody, triaky a tyristory) vyhledejte odpovídající hesla v kategorii elektronika.

Ventil je mechanické zařízení regulující průtok tekutin (plynů, zkapalněných tuhých látek, kalů a kapalin). Pojem v české strojařské terminologii zahrnuje i kohouty a šoupata. Rozdíl tkví v průtoku látky a rychlosti regulace - zatímco kohout má průtok přímý a polohu otevřeno/zavřeno rozděluje 90° a z toho vyplývá také ráz v kapalinovém potrubí při rychlém uzavření, šoupě má průtok přímý ale uzavření se provede mnohonásobným otočením a zasednutím šoupátka do sedla, delší dobou uzavírání je eliminován uzavárací ráz. Ventilem protéká medium tvarovým kanálkem, uzavření mnohonásobným otočením a dotlačení těsněné částí na sedlo, ventil je určen pouze pro jeden směr průtoku media. Ventil rozeznáme od kohoutu podle počtu pootočení mezi uzavřením a plným průtokem a od šoupáku tím že na tělese ventilu je naznačen směr průtoku média.

Obsah

Kulové kohouty

Pracovní částí je obrobená provrtaná koule, otáčející se v zalapovaném prostoru s přívodním a vývodovým potrubím umístěným v ose vrtání. Kulový kohout může pracovat s vysokými tlaky při relativně malé potřebné ovládací síle. Z tohoto důvodu jsou často využívány u energetických zařízení.

Kuželové kohouty

Fungují podobně, jako ventily kulové, pracovní část je ale tvořena příčně vrtaným komolým kuželem. Ventil tak lze snadno rozebrat a vyčistit, proto bývá využíván ve výrobních technologiích a chemických aparaturách.

Klapky

Slouží pro regulaci průtoků na velkých průměrech. Pracovním prvkem je klapka (disk), přivírající odpovídajícím způsobem tvarovaný otvor. Klapka se umisťuje tak, aby proud média přispíval k jeho dotěsnění. Nevýhodou je vysoká ovládací síla, nízká přesnost regulace, výhodou nízká cena.

Jehlové ventily

Slouží k jemné regulaci průtoku. Pracovním prvkem je zabroušená jehla, zasouvaná do kalibrovaného otvoru.

Kuličkové ventily

Kuličkové ventily se používají k zamezení zpětného toku pracovního média. Pracují s kuličkou, unášenou v pracovním směru proudem média. Při obrácení toku je kulička médiem vtlačena do osazení a zastaví tak průtok nežádoucím směrem.

Talířové ventily

Schéma talířového ventilu

Pracují s plochým talířem, zapadajícím do obrobeného osazení v tělese hlavy motoru. Ventil je schopen udržet velmi vysoké tlaky, využíván je pro svou samotěsnicí schopnost ve spalovacích motorech. Sací ventil spalovacích motorů je vyroben z velmi kvalitní chromkřemíkové magnetické oceli, kdežto výfukový ventil je vždy ze žáruvzdorné nemagnetické oceli (magnet se na něj nepřichytí - jednoduchá zkouška na rozlišení výfukového a sacího ventilu). Některé moderní motory mají výfukové ventily plněné sodíkem (uprostřed stopky ventilu je dutina, kterou vyplňuje sodík) - pro lepší chlazení ventilu.

Membránové ventily

Jsou svou konstrukcí podobné talířovým, pouze místo pevného talíře pracují s pružně poddajnou membránou. Používají se mimo jiné v konstrukcích dýchacích přístrojů a respirátorů či v automobilovém průmyslu.

Další typy ventilů

Různé použití ventilů

Jiné použití termínu

Související články