V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Viktor Afanasjev

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 17. 9. 2011, 16:16; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Viktor Michajlovič Afanasjev , rusky: Афанасьёв, Виктор Михайлович, (* 31. prosince 1948, Brjansk, Rusko) je bývalý vojenský letec, ruský kosmonaut z lodí Sojuz, který ve vesmíru během čtyř letů strávil 555 dní.

Životopis

V letech 1966–1970 absolvoval Kačinskoje vysšeje vojennoje aviacionnoje komandnoje učilišče letčikov im. A. F. Mjasnikova a stal se z něj vojenský pilot. Potom získal další vzdělání na Centr ispytanija aviacionnoj techniki i podgotovki letčikov-ispytatelej, Achtubinsk, kde se stal pilotem zkušebním. Dalšími školami byly Moskovskij aviacionnyj institut im. S. Ordžonikidze a Gumanitarnaja akademija Vooruženych sil, obojí v Moskvě zakončené roku 1995. Ovšem již v přestávce studií absolvoval své první kosmické lety. Byl nejdříve adeptem pro program raketoplánu Buran, kosmonautický výcvik ukončil v roce 1988 a byl zařazen do týmu.

Oženil se s Jelenou Jakovlevnou a mají spolu syna Vjačesalava a dceru Juliji.

Lety do vesmíru

Poprvé letěl na palubě Sojuzu TM-11 v prosinci 1990. To mu bylo 41 let a stal se 238. člověkem ve vesmíru. V lodi s ním letěl Musa Manarov a japonský novinář Tojohiro Akijama. S Manarovem utvořili 8. základní posádku na orbitální stanici Mir, kam se 4. prosince 1990 připojili. Zpočátku zde pracovali společně se členy sedmé posádky Manakovem a Strekalovem. Ti spolu s japonským novinářem 10. prosince 1990 v lodi Sojuz TM-10 odletěli na Zem. V průběhu dalších měsíců působení na stanici Afanasjev podnikl čtyři výstupy do vesmíru, vyložili Progress M-6 (nákladní loď se připojila 16. ledna 1991). V březnu 1991 posádka přeparkovala svou loď k druhému stykovacímu uzlu a 28. března 1991 se připojil Progress M-7. V květnu 1991 byli na stanici vystřídáni posádkou Sojuzu TM-12 Arcebarskij a Krikaljov, kteří přiletěli s britskou astronautkou Sharmanovou. Po týdnu společné práce celé pětice Afanasjev, Sharmanová a Manarov v Sojuzu TM-11 odletěli na Zem. Afanasjev tehdy strávil ve vesmíru 175 dní.

O tři roky později letěl na Mir znovu při misi Sojuz TM-18 jako člen 15. základní posádky. Spolu s ním z Bajkonuru odstartovali Jurij Usačev a Valerij Poljakov. Na Miru střídali dvojici Ciblijev s Serebrovem, která ve svém Sojuzu TM-17 odletěla na Zem. Nová tříčlenná posádka nejdříve přeletěla k uvolněnému stykovacímu uzlu stanice a pak pokračovala v rutinní práci obsluhy s mnoha pozorováními a experimenty. V průběhu mise nebyly prováděny výstupy do vesmíru, zato se ke stanici postupně připojily a po vyprázdnění nákladu odpojily tři lodě Progres M-11, M-22 a M-23. V červenci byli vystřídáni další základní posádkou v lodi Sojuz TM-19 kosmonauty Jurijem Malančenkem a Kazachem Talgatem Musabajevem. Afanasjev s Usačevem ve své lodi Sojuz TM-18 odletěli a bez problémů přistáli na Zemi, kdežto jejich druh Poljakov na Miru zůstal dál. Při druhé své vesmírné anabázi strávil Afanasjev ve vesmíru 182 dní.

O dalších pět let později mu bylo 50. roků, když na palubě Sojuzu TM-29 letěl v únoru 1999 na Mir potřetí. Jeho kolegy v lodi byli Haigneré z Francie a první slovenský kosmonaut major Ing. Ivan Bella. Ten pak spolu s Padalkou, členem předchozí posádky, odletěl v Sojuzu Sojuz TM-28 přes Rusko domů. Na stanici Mir zůstala několik měsíců 27. základní posádka ve složení Afanasjev, Avdějev a Haigneré. Uskutečnili řadu výstupů do vesmíru, převzali obsah postupně připojených nákladních lodí Progress M-41, M-42. Ponechali stanici Mir prázdnou bez obsluhy koncem července 1999, když ve své lodi odletěli na Zem. Pro Afanasjeva tak skončila 188 dní trvající třetí mise.

V říjnu 2001 letěl do kosmu počtvrté již jako veterán ve věku 52 let na palubě Sojuz TM-33. Jeho kolegy zde byli Kozejev a Claudie Haigneréová z Francie, cíl byl ovšem jiný, orbitální stanice ISS, kde v době jejich příletu pracovala Expedice 3. Ponechali jí svou loď (to byl hlavní cíl letu) a ve starší lodi Sojuz TM-32 po několika dnech na stanici se vrátili k Zemi.

Externí odkazy