Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Zvonek

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 17. 6. 2013, 09:29; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Elektrický zvonek

Elektrický zvonek je malé elektrické zařízení (jednoduchý elektrický stroj) přeměňující elektrickou energii na mechanickou energii ve formě zvuku (podobně jako je tomu u bzučáku či reproduktoru). Využívá se např. v klasických telefonech, v domovních zvoncích, pro zvonění ve škole či jako výstražný signál na železničních přejezdech. Po připojení zvonku ke stejnosměrnému elektrickému zdroji začne zvonek zvonit.

Princip

Po uzavření obvodu se periodicky velmi rychle opakují dva kroky, tato konstrukce se označuje jako Wagnerovo kladívko. Viz nákres:

  1. Vznik magnetického pole kolem elektromagnetu a přitažení kotvy k elektromagnetu
    (Tím se zároveň přeruší obvod, elektromagnet ztratí své magnetické účinky.)
  2. Kotva se vrátí do původní polohy
    (Znovu se uzavře obvod.)

Prodloužená kmitající kotva naráží do kovového zvonku (rezonátor) a tyto nárazy způsobují zvukový efekt. Některé elektrické zvonky mají dva rezonátory, do kterých naráží palička, každý v jedné krajní poloze, a mohou mít různý rezonanční kmitočet. Zvonek na principu Wagnerova kladívka může pracovat na stejnosměrný i střídavý proud. Jeho nevýhodou je vznik pravidelně se opakující elektrické jiskry, která způsobuje rušení a může iniciovat výbušnou směs (např. unikající plyn v bytě).

Zvonek na střídavý proud

Elektrické zvonky, napájené pouze střídavým proudem mohou používat odlišné uspořádání. Kotva kmitá mezi dvěma póly jádra elektromagnetu v rytmu frekvence střídavého proudu, kterým je zvonek napájen. Toto uspořádání nevytváří elektrickou jiskru, proud se nepřerušuje mechanicky. Na tomto principu byly zvonky v klasických telefonních přístrojích, než je vytlačilo používání elektroniky.

Související články

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Zvonek