Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Induktance
Z Multimediaexpo.cz
Induktance, správněji induktivní reaktance, je zdánlivý odpor součástky s indukčností (nejčastěji cívky) proti průchodu střídavého elektrického proudu. Induktance je tedy část celkové impedance indukčního charakteru.
Induktance je důsledkem přeměny energie proudového pole na energii magnetického pole.Induktance není důsledkem změny elektrické energie v součástce na tepelnou energii (tak jako elektrický odpor).
Velikost induktance závisí přímo úměrně na indukčnosti a na úhlové frekvenci střídavého proudu.
V obvodech stejnosměrného proudu se induktance projevuje pouze u přechodových dějů.
Značka: XL
Základní jednotka: ohm, zkratka Ω
Další jednotky: stejné jako pro elektrický odpor
Výpočet: \(\ X_L = \ {L.\omega} </math> , kde L je indukčnost - jednotka Henry, značka H, ω je úhlová frekvence, jednotka s-1
V RL obvodech induktance způsobuje fázový posuv mezi proudem. Proud obvodem se zpožďuje za napětím. Pro zapamatování zde platí mnemotechnická pomůcka Cívka jako dívka: nejdřív napětí, potom proud.).
Kromě induktance se v RLC obvodech objevuje také kapacitance.
Induktanci lze využít při oddělování vysokofrekvenční a nízkofrekvenční složky střídavého proudu. Složka s nižší frekvencí prochází dobře, složka s vyšší frekvencí prochází špatně.
Terminologická poznámka:
Vzhledem k tomu, že hrozí záměna s anglickými termíny "inductance" (= indukčnost) a "capacitance" (= kapacita), je lépe používat termínů induktivní a kapacitní reaktance. Také platná norma ČSN ISO 31-5 Veličiny a jednotky: Elektřina a magnetismus již uvádí pouze termíny kapacitní a induktivní reaktance, z tohoto hlediska lze proto termíny kapacitance a induktance považovat za zastaralé.
Související články
Literatura
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |