Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Adjustace
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 12. 12. 2013, 11:47
Adjustace (také adjustáž či adjustování, z lat. ad-juxtare, přiblížit[1]) znamená nastavení, přípravu, přizpůsobení - soubor různých lidských aktivit, které jsou nutné např. pro správné fungování nějakého výrobku, pro vhodné působení nějakého přípravku, pro bezchybné fungování nějakého přístroje, pro možnost správné manipulace s nějakým předmětem, pro dopravu předmětu z místa na místo atd. apod.
Obsah |
Redukce původního významu slova
V hovorové mluvě bývá toto slovo nevhodně redukováno pouze na synonymum pro slovo obal či zabalení (obalení), jeho faktický význam je vždy širší.
Příklady adjustáží
- příprava zboží pro jeho prodej
- příprava nálože pro její odpálení
- příprava balíku pro jeho odeslání adresátovi
- nastavení přístroje tak, aby správně měřil, to, co měřit opravdu má
- příprava léku pro jeho konzumaci (použití) pacientem
- příprava spisu či písemného dokumentu (včetně doplnění přílohami - např. plány, mapy, nákresy, fotografie, fotokopie či opisy jiných souvisejíích dokumentů atd.)
- kontrola faktury před jejím odesláním (včetně zabalení do obálky)
- příprava a kontrola vojenské uniformy před vojenskou přehlídkou
Jiné významy
Specielní význam tohoto slova pak nalézáme v psychologii, kde slovem adjustace označujeme jednu z forem adaptace lidského jedince optimálně k daným společenským normám. Adjustace znamená rovněž instalaci výtvarného díla (např. obrazu, sochy) na výstavě nebo v galerii: adjustace do rámu (vhodné zarámování, výběr materiálu), na sokl (volba správné výšky podstavce, rozměrů). Pojem adjustace se rovněž používá při prezentačních aktivitách: adjustace výtvarných návrhů (např. kappa-boardy) hraje důležitou roli v prvním dojmu z prezentace.
Reference
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |