Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Budišov nad Budišovkou

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)

Verze z 28. 11. 2013, 21:41


Budišov nad Budišovkou (německy Bautsch) je město ležící v okrese Opava. Má 3149 obyvatel. První písemná zpráva pochází z roku 1301 . Ve vzdálenosti 11 km jihovýchodně leží město Vítkov, 21 km jihovýchodně město Odry, 23 km jihovýchodně město Fulnek a 24 km západně město Šternberk.

Historické jádro Budišova nad Budišovkou je od roku 2003 městskou památkovou zónou.
Budišov nad Budišovkou leží v kotlině mezi Oderskými vrchy a pohořím Nízkého Jeseníku v nadmořské výšce 512 m, 30 km západně od Opavy. K městu byly připojeny obce Guntramovice, Podlesí a Staré Oldřůvky. Obce Podlesí a Staré Oldřůvky sousedí s vojenským prostorem Libavá.

Památky

  • Kostel Nanebevzetí panny Marie byl zasvěcen 12. dubna 1756, měl 5 zvonů, za druhé světové války však byly všechny roztaveny. Dnes jsou v kostele jejch repliky. Kostel má 7 oltářů.
  • Městká radnice byla postavena roku 1635. Byla postavena především jako soud pro okolí Budišovská.
  • Vodní mlýn (dnešní Břidlicové muzeum) : U muzea začíná Břidlicová stezka.
  • Kamenný most byl postaven mezi lety 1634-1536. Na kamenném mostě je socha sv. Jana Nepomuckého.
  • Městský hřbitov je památným místem s barokními a rokokovými hrobkami.

Osobnosti

  • František Ignác Kassián Halaška se narodil 10. července 1780 v Budišově nad Budišovkou a zemřel 12. července 1847 v Praze. Otec Isidor byl tkadlec a matka Marie posluhovala. Studoval ve Staré Vodě, Kroměříži, Strážnici i v Mikulově. V roce 1807 se z něho stal doktor filozofie. V Brně založil Halaška první hvězdárnu a opatřil ji potřebnými přístroji. V roce 1814 se stal profesorem fyziky na pražské univerzitě. V roce 1823 se stal členem Královské české společnosti nauk. Jeho velkým přítelem byl fyziolog světového jména, Jan Evangelista Purkyně. Od roku 1831 - 1832 byl rektorem Univerzity Karlovy. V roce 1832 byl pověřen funkcí vládního rady a z titulu této funkce řídil všechny filozofické ústavy, technické školy, námořní školy, hornické školy a lesnické akademie v celé monarchii. V letech 1833 - 1834 se stal rektorem vídeňské univerzity. V roce 1838 zemským prelátem českým. Roku 1844 získal titul dvorního rady. Za dílo Základní poznatky o zatmění slunce při oběhu měsíce obdržel Dánskou záslužnou medaili. Je autorem desítek odborných přírodovědných, matematických i astronomických knih, z jeho učebnice Příručka přírodovědy se učili studenti ještě počátkem 20. století. Jeho práce z astronomie, mechaniky, optiky, elektřiny, magnetismu a termiky byly v jeho době většinou jedinými vědeckými.
  • Joy Adamsonová

Erb Budišova nad Budišovkou se skládá ze starého znaku Dietrichštejnů : zlato-červená vlajka a na ní vinařský nůž a F - po kardinálu Františku z Ditrichštejna. Pod ním je bílá věž (Budišov měl hradby) v oknech věže dvě písmena M a W, podle probošta Martina Waclava Olomouckého - díky kterému se stal Budišov městem. Na jedné straně jsou dvě hornická kladiva (kvůli okolní těžbě břidlice) a na druhé straně jsou dvě pyramidy, které pocházejí ze znaku Olomouckého arcibiskupství.

Turistika

Cesta česko-německého porozumění, SKI Areál Guntramovice, Budišovská břidlicová stezka, zřícenina hradu Vildštejn, Kružberská přehrada, poutní místo Stará Voda, bývalé lázně Janské koupele.