V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Smlouva

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 17. 11. 2013, 11:27

Smlouva (někdy též kontrakt, dohoda aj.) je dvoustranný či vícestranný právní úkon, spočívající na vzájemných a obsahově shodných projevech vůle stran, směřující ke vzniku, změně či zániku práv a povinností. Pojmy dohoda nebo kontrakt se někdy od pojmu smlouva rozlišují nebo se používají jen pro některé typy smluv.

Obsah

Soukromé právo

Smlouvy v soukromém právu upravuje obecně občanský zákoník (neobsahuje samotnou definici smlouvy), obchodní zákoník odlišně upravuje některá ustanovení. Pro platnost smlouvy platí podmínky, které obecně platí pro platnost právního úkonu.

Smluvní typy

V důsledku historického vývoje se vytvořily typy smluv, které standardně a vyváženě upravují práva a povinnosti smluvních stran. Smluvní typy jsou obsaženy v občanském zákoníku, obchodním zákoníku (ten obsahuje i vlastní úpravu některých smluv z občanského zákoníku) a dalších zvláštních zákonech. Díky smluvní svobodě je možné uzavřít smlouvu, která není v zákoně výslovně upravena. Takováto smlouva se nazývá smlouva inominátní (nepojmenovaná, atypická) a nesmí odporovat obsahu či účelu zákona. V praxi se nejčastěji setkáváme s těmito typy smluv:

  • Kupní smlouva – Prodávajícímu vznikne povinnost odevzdat kupujícímu předmět koupě, kupujícímu povinnost předmět koupě převzít a zaplatit za něj prodávajícímu dohodnutou cenu (např. prodej v obchodech, koupě bytu apod.).
  • Nájemní smlouva – Pronajímatel přenechává pronajatou věc nájemci za úplatu na dohodnutou dobu. Nájemce je povinnen hradit pronajímateli sjednanou úplatu (nájemné) a užívat věc způsobem stanoveným ve smlouvě.
  • Darovací smlouva – Dárce něco bezúplatně přenechává nebo slibuje obdarovanému, který tento dar nebo slib přijímá.
  • Smlouva o dílo – Ten, komu bylo dílo (tj. výsledek určité činnosti, který je hmotně zachytitelný) zadáno (zhotovitel), se zavazuje objednateli, že jej za sjednanou cenu provede na své nebezpečí.
  • Smlouva o půjčce – Věřitel přenechává za úplatu nebo bezúplatně dlužníkovi věci (zejména peníze), dlužník se zavazuje je po uplynutí dohodnuté doby vrátit.
  • Pracovní smlouva – upravuje vztah zaměstnavatele a zaměstnance (smlouva o pracovním poměru), případně jiného objednatele a pracovníka (např. dohoda o provedení práce)

Mezi další patří tyto:

  • Smlouva o výpůjčce – Vypůjčitel má právo věc dohodnutou dobu bezplatně užívat, vypůjčitel je povinen chránit věc před ztrátou nebo zničením, je povinen ji vrátit nejpozději do konce stanovené doby.
  • Nájemní smlouva – Pronajímatel přenechává za úplatu nájemci věc, aby ji dočasně (ve sjednané době) užíval; nájemce platí nájemné dané smlouvou (zvlášť důležitá je smlouva o pronájmu bytu).
  • Smlouva o úschově – Schovatel převezme od složitele movitou věc do úschovy a řádně ji opatruje, složitel je povinen nahradit schovateli nezbytné náklady, po dohodě může složitel zaplatit odměnu za úschovu.
  • Smlouva o ubytování – Ubytovatel poskytne objednateli za danou cenu přechodné ubytování na dohodnutou dobu (v hotelech, ubytovnách apod.).
  • Přepravní smlouva (smlouva o přepravě osob nebo nákladu) – Cestující má právo, aby ho dopravce za stanovené jízdné přepravil do místa určení řádně a včas (smlouvou je zakoupený jízdní doklad); odesílatel má právo, aby mu dopravce za poplatek přepravil jeho zásilku do určeného místa, popř. vydal určenému příjemci.

Veřejné právo

Hlavní článek: Veřejnoprávní smlouva

Veřejnoprávní smlouvy upravuje Správní řád, který na občanský zákoník odkazuje jako na subsidiární pramen. Definuje je jako dvoustranný nebo vícestranný právní úkon, který zakládá, mění nebo ruší práva a povinnosti v oblasti veřejného práva. Veřejnoprávní smlouvu uzavírá v souladu s veřejným zájmem správní orgán, který musí mít při jejím uzavírání za cíl plnění úkolů veřejné správy.

Mezinárodní právo

Hlavní článek: Mezinárodní smlouva