V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Than Šwe

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)

Verze z 22. 10. 2013, 13:27

Generál Than Šwe (* 2. února 1933, Kyaukse, Mandalayský region) je předsedou Státní rady pro mír a rozvoj Myanmaru (Barmy) a de facto absolutním vládcem od 23. dubna 1992. Na veřejnosti vystupuje zřídkakdy.

Obsah

Cesta k moci

V roce 1960 byl povýšen do hodnosti kapitána. Po vojenském převratu v roce 1962 generála Ne Wina začala Šweho kariéra prudce stoupat. V roce 1972 povýšil na hodnost podplukovníka a o šest let později dokonce na plukovníka. V roce 1983 byl jmenován velitelem pro Jihozápadní regionální velitelství. Poté se dostal do funkce zástupce vrchního velitele pro personální otázky armády, brigádním generálem a v roce 1985 náměstkem ministra obrany následovaný povýšením do stavu generál majora.

Velkým zvratem v diktátorově kariéře bylo získání křesla ve výkonném výboru Barmské sociálistické strany. Avšak za svůj politický vzestup vděčí generál major Šwe dalšímu diktátorskému převratu generálu Saw Maungovi, který jmenoval Šweho do stého 21 členného vládního kabinetu.

Vláda

V roce 1992 abdikoval Saw Maung a jmenoval Than Šweho do čela země. Začátkem jeho vlády propustil některé politické vězně a zmírnil restriktivní opatření na vůdce opozice Aun Schan Su Ťij. Místo vězení ji nechal uvrhnout do domácího vězení. V roce 1993 vznikla v Barmě nová ústava. Šwe uvolnil ekonomickou kontrolu hospodaření svazových států a vstoupil spolu s Barmou do Sdružení národů jihovýchodní Asie. Tyto všechny kroky však měly za následek velký nárůst korupce a v některých částech Barmy také nárůst utlačování prostých lidí.

Zdraví a rodina

Je známo, že je diabetikem [1] a objevily se spekulace, že má rakovinu střev.

Dlouhá léta než se stal diktátorem léčil se ve vojenské psychiatrické klinice pro svůj postraumatický šok, který utrpěl v bojích proti KNDO (Karenská národní obranná organizace). V letech 19481950.

Externí odkazy


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.