V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Simutrans

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(++)
m (Nahrazení textu „Apple“ textem „Apple“)
 
Řádka 1: Řádka 1:
[[Soubor:Simutrans logo.png|thumb|250px|thumb|Logo hry Simutrans]]
[[Soubor:Simutrans logo.png|thumb|250px|thumb|Logo hry Simutrans]]
-
'''Simutrans''' je [[počítačová hra]], [[freeware]], s otevřeným zdrojovým kódem pro [[Microsoft Windows]], [[BeOS]] nebo [[Linux]] či [[Apple]]. S její tvorbou začal [[Hansjörg Malthaner]], ale již delší dobu hru vyvíjí tým nadšenců.  
+
'''Simutrans''' je [[počítačová hra]], [[freeware]], s otevřeným zdrojovým kódem pro [[Microsoft Windows]], [[BeOS]] nebo [[Linux]] či Apple. S její tvorbou začal [[Hansjörg Malthaner]], ale již delší dobu hru vyvíjí tým nadšenců.  
Jde o strategický dopravně ekonomický simulátor.
Jde o strategický dopravně ekonomický simulátor.

Aktuální verze z 31. 5. 2024, 22:16

Logo hry Simutrans

Simutrans je počítačová hra, freeware, s otevřeným zdrojovým kódem pro Microsoft Windows, BeOS nebo Linux či Apple. S její tvorbou začal Hansjörg Malthaner, ale již delší dobu hru vyvíjí tým nadšenců.

Jde o strategický dopravně ekonomický simulátor.

Obsah

Grafika

Simutrans Pak128 (2009)

Grafika hry je velmi podobná Transport Tycoonu, je však napsaná znovu. Zobrazení je izometrické, dvojrozměrné. Je možné vypnout zobrazení sítě, která odděluje jednotlivá pole, takže terén pak vypadá reálněji. Přesto se ve hře nacházejí ale pouze jen kopce s 45° stoupáním, připomínající pyramidy. Textury budov a jiných objektů se verze od verze neustále vylepšují, což způsobuje dojem nejednotného grafického stylu hry.

Existují dvě verze hry lišící se použitou grafikou.
Původní verze je označovaná jako 64 × 64 a novější jako 128 × 128. Verze 128 se liší velikostí herních objektů a tedy i detailnější grafikou, ale za cenu vyšších nároků na procesor. Přesto, že existuje lépe vypadající verze, neznamená to, že se 64 × 64 nevyvíjí. Ba právě naopak, jsou to dvě svébytné provedení, které mají své výhody a nevýhody (přehlednost, nároky na počítač).

Hratelnost

Simutrans nabízí možnost upravovat terén, budovat cesty, železnice, depa a stanice. A pak mezi stanicemi přepravovat zboží nebo pasažéry a tím vydělávat peníze. Na rozdíl od podobných her, jako je Transport Tycoon nebo Railroad Tycoon, zde je u cestujících určeno, kam se chtějí dostat. Pokud se nechce hráč starat o ekonomickou stránku, může hrát v režimu freeplay. Rovněž tak může využít multiplayeru až 6 hráčů. Hra začíná v roce 1930, kdy máte omezený počet typů vozidel, to se ale časem mění, naopak počet vozidel v provozu je omezen pouze výkonem Vašeho počítače

Železnice

Pokud stavíte železniční tratě, systém je jednoduchý - vyberete z nabídky typ tratě (dřevěné pražce, normální, vysokorychlostní) a místa, která mají být spojená, postupně pospojujete. Trať se staví tak, že kliknete na nějaké místo, kde se objeví žlutý stavební stroj, a následně kliknete na místo kam chcete aby trať vedla, a pokud tyto místa od sebe nejsou moc vzdálena a jsou propojitelná, tak se spojí. Někdy se ovšem stane že se zkříží s nějakou vaší již existující tratí i když to nechcete, v tom případě je nutno vybudovat most. Vozidla jsou dostupná parní, s tendry a několika druhy vagónů, časem se objeví i dieselové a elektrické vlaky, potažmo i rychlovlakyy. Na výběr máte i z několika druhů nádraží a mostů.

Silniční doprava

Podobá se té železniční, ale není nutné, aby hráč dával pozor na složitou signalizaci, a auta od jednoho hráče mohou jezdit po silnicích jiného hráče. Lze také vybírat z několika druhů silnic - od polních a lesních cest až k betonovým dálnicím. Na výběr jsou různá skutečná vozidla – hráč začíná s dřevěnými povozy, a časem se vypracuje až k mercedesům. Zastávky lze rozšiřovat o libovolný počet stanovišť, takže je možné stavět veliké stanice a velká autobusová nádraží. Tento druh dopravy je (alespoň z počátečních investic) nejlevnější, ale někdy se může stát že příliš velký počet automobilů zablokuje silnici a doprava zkolabuje.

Lodní doprava

Doznala v posledních verzích hry značného vylepšení. Nyní je možné stavět kanály a akvadukty. Lodní doprava je sice pomalá, ale zato levná a lodě mívají obrovskou kapacitu. Dostupnými plavidly pro přepravu osob nebo pošty jsou plachetnice, parníky, jachty, pak i moderní nákladní lodě a později i vznášedla. Pro přepravu zboží jsou k dispozici nejrůznější druhy tankerů a jiných nákladních lodí na různé druhy zboží (krabicové, sypké, dřevo atd.)

Tramvajová doprava

Od verze 0.86.00 byla do hry přidána i tramvajová doprava. Lze stavět dva druhy tramvajových kolejí, které se kladou buď přímo na silnici, nebo i mimo ni. Hlavní výhodou tramvají je jejich větší kapacita oproti autobusům - ve městech je to také rychlost, protože jak se město rozrůstá, přivlastňuje si naše postavené silnice - a snižuje maximální rychlost na 50 km/h, přičemž nepomůže ani přestavba na novější typ silnice umožňující vyšší rychlost.

Letecká doprava

Od verze 88.0.0 byla zavedena letecká doprava. Nabízí možnost stavět vzletové plochy, rolovací dráhy, odbavovací haly a další zařízení letišť. Výběr letadel je široký a obsahuje mnoho typů od vzducholodí z počátku 20. století, přes vrtulová dopravní letadla až po Boeing 707, Jumbo Jet, Concorde a Airbus A380. Letecky lze také přepravovat poštu a nějaké druhy zboží.

Jednokolejky a maglev

Novika poslední verzí je možnost stavět rychlé jednokolejné tratě pro speciální vozidla. V pozdějších letech hry lze stavět velice rychlé maglev vlaky.

Náklad

Ve hře můžete přepravovat tyto komodity (nejvýnosnější je přeprava cestujících). Protože není technicky možné jako v Transport Tycoonu používat jeden typ nákladního vagónu pro jeden typ nákladu, jsou náklady děleny do několika skupin (sypké zboží, kusové zboží atd.)

Další komodity (např odpadky) lze získat z rozšíření.

Externí odkazy