V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Wienerův proces

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(Velké vylep.)
m (Nahrazení textu „<math>“ textem „<big>\(“)
Řádka 6: Řádka 6:
# ''W''<sub>0</sub> = 0
# ''W''<sub>0</sub> = 0
# ''W''<sub>t</sub> je téměř jistě [[spojitost|spojitý]]
# ''W''<sub>t</sub> je téměř jistě [[spojitost|spojitý]]
-
# ''W''<sub>t</sub> má na poloze nezávislé přírůstky s rozdělením <math>W_t-W_s\sim \mathcal{N}(0,t-s)</math> (pro 0 ≤ ''s'' < ''t'').
+
# ''W''<sub>t</sub> má na poloze nezávislé přírůstky s rozdělením <big>\(W_t-W_s\sim \mathcal{N}(0,t-s)</math> (pro 0 ≤ ''s'' < ''t'').
-
(„''N''(μ, σ<sup>2</sup>)“ značí [[normální rozdělení]] s [[očekávaná hodnota|očekávanou hodnotou]] μ a [[rozptyl (statistika)|rozptylem]] σ². Podmínka na poloze nezávislých přírůstků znamená, že pokud 0 ≤ ''s''<sub>1</sub> ≤ ''t''<sub>1</sub> ≤ ''s''<sub>2</sub> ≤ ''t''<sub>2</sub> pak <math>W_{t_1}-W_{s_1}</math> a <math>W_{t_2}-W_{s_2}</math> jsou nezávislé náhodné proměnné.
+
(„''N''(μ, σ<sup>2</sup>)“ značí [[normální rozdělení]] s [[očekávaná hodnota|očekávanou hodnotou]] μ a [[rozptyl (statistika)|rozptylem]] σ². Podmínka na poloze nezávislých přírůstků znamená, že pokud 0 ≤ ''s''<sub>1</sub> ≤ ''t''<sub>1</sub> ≤ ''s''<sub>2</sub> ≤ ''t''<sub>2</sub> pak <big>\(W_{t_1}-W_{s_1}</math> a <big>\(W_{t_2}-W_{s_2}</math> jsou nezávislé náhodné proměnné.
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==

Verze z 14. 8. 2022, 14:50

Wienerův proces je stochastický proces spojitého času pojmenovaný na počest Norberta Wienera (* Listopad 1894, † Březen 1964).

Někdy je nazýván brownův pohyb podle Roberta Browna. Je to jeden z nejlépe známých Lévyho procesů (to je stochastických procesů s přírůstky nezávislými na poloze) a lze ho četně najít v čisté i užité matematice, ekonomii a fyzice.

Wienerův proces Wt je takový že splňuje následující.

  1. W0 = 0
  2. Wt je téměř jistě spojitý
  3. Wt má na poloze nezávislé přírůstky s rozdělením \(W_t-W_s\sim \mathcal{N}(0,t-s)</math> (pro 0 ≤ s < t).

(„N(μ, σ2)“ značí normální rozdělení s očekávanou hodnotou μ a rozptylem σ². Podmínka na poloze nezávislých přírůstků znamená, že pokud 0 ≤ s1t1s2t2 pak \(W_{t_1}-W_{s_1}</math> a \(W_{t_2}-W_{s_2}</math> jsou nezávislé náhodné proměnné.

Externí odkazy