Šablona:Článek dne/2025/04

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Šablona:Článek dne/2024/33 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne/2025/04: 2025)
(+ Aktualizace)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Midtown Manhattan from Weehawken September 2021 HDR.jpg|right|160px|alt="Hudson Yards, Midtown Manhattan, New York City"|Hudson Yards, Midtown Manhattan, New York City, as viewed from Weehawken, New Jersey (2021)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
<big>'''[[New York|New York City]]'''</big> (v&nbsp;běžném užívání jen '''[[New York]]''') je nejlidnatější město [[Spojené státy americké|Spojených států]] a jeho metropolitní oblast patří mezi nejlidnatější na světě. Město bylo založeno [[Nizozemci]] v&nbsp;roce 1625 a&nbsp;od&nbsp;roku 1790 je největším městem Spojených států. New&nbsp;York byl také prvním hlavním městem Spojených států po přijetí Ústavy. V&nbsp;současnosti je jedním ze světových center obchodu a finančnictví. New York má také celosvětový vliv v&nbsp;oblasti médií, politiky, vzdělání, zábavy, umění, módy a reklamy. Je&nbsp;zároveň&nbsp;ohniskem&nbsp;mezinárodních vztahů a diplomacie, neboť se zde nachází sídlo [[Organizace spojených národů]].
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Mnoho místních památek je známo po celém světě. [[Socha Svobody]] zdravila miliony imigrantů, kteří připlouvali do Spojených států na přelomu 19. a 20. století. [[Wall Street]], sídlo [[New York Stock Exchange|burzy]] na dolním Manhattanu, je od [[Druhá světová válka|druhé světové války]] nejvýznamnějším světovým finančním centrem. Pro město jsou charakteristické mrakodrapy patřící mezi nejvyšší v&nbsp;zemi, například [[Empire State Building]], [[Chrysler Building]] a dříve [[World Trade Center]].
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
New York je považován za místo zrodu mnoha kulturních hnutí, například harlemské renesance v&nbsp;literatuře a výtvarném umění, abstraktního expresionismu (známého také jako Newyorská škola) v&nbsp;malířství, [[hip hop]]u, [[Salsa (tanec)|salsy]] a [[Tin Pan Alley]] v&nbsp;hudbě. Kulturním&nbsp;centrem&nbsp;města je v&nbsp;současnosti [[Broadway]].
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
V&nbsp;roce [[2005]] se v&nbsp;New Yorku mluvilo přibližně 170 jazyky a 36&nbsp; % obyvatel se narodilo mimo Spojené státy. New Yorku se díky čilému nočnímu životu někdy přezdívá ''Město, které nikdy nespí''. Dalšími přezdívkami jsou ''Velké jablko'' a ''Gotham''.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 11. 2. 2025, 12:08

"Hudson Yards, Midtown Manhattan, New York City"

New York City (v běžném užívání jen New York) je nejlidnatější město Spojených států a jeho metropolitní oblast patří mezi nejlidnatější na světě. Město bylo založeno Nizozemci v roce 1625 a od roku 1790 je největším městem Spojených států. New York byl také prvním hlavním městem Spojených států po přijetí Ústavy. V současnosti je jedním ze světových center obchodu a finančnictví. New York má také celosvětový vliv v oblasti médií, politiky, vzdělání, zábavy, umění, módy a reklamy. Je zároveň ohniskem mezinárodních vztahů a diplomacie, neboť se zde nachází sídlo Organizace spojených národů.

Mnoho místních památek je známo po celém světě. Socha Svobody zdravila miliony imigrantů, kteří připlouvali do Spojených států na přelomu 19. a 20. století. Wall Street, sídlo burzy na dolním Manhattanu, je od druhé světové války nejvýznamnějším světovým finančním centrem. Pro město jsou charakteristické mrakodrapy patřící mezi nejvyšší v zemi, například Empire State Building, Chrysler Building a dříve World Trade Center.

New York je považován za místo zrodu mnoha kulturních hnutí, například harlemské renesance v literatuře a výtvarném umění, abstraktního expresionismu (známého také jako Newyorská škola) v malířství, hip hopu, salsy a Tin Pan Alley v hudbě. Kulturním centrem města je v současnosti Broadway.

V roce 2005 se v New Yorku mluvilo přibližně 170 jazyky a 36  % obyvatel se narodilo mimo Spojené státy. New Yorku se díky čilému nočnímu životu někdy přezdívá Město, které nikdy nespí. Dalšími přezdívkami jsou Velké jablko a Gotham.