V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Šablona:Článek dne/2024/02

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Aktualizace)
(++)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
[[Soubor:Max-schmeling.jpg|right|160px|Max Schmeling (1938)]]
[[Soubor:Max-schmeling.jpg|right|160px|Max Schmeling (1938)]]
-
'''<big>[[Max Schmeling]]</big>''' (* [[28. září]] [[1905]], † [[2. únor]]a [[2005]]) byl [[Německo|německý]] [[box]]er. V letech [[1930]] až [[1932]] byl mistrem světa v těžké váze. Vítězství vybojoval proti [[Jack Sharkey|Jacku&nbsp;Sharkeyovi]] a&nbsp;boxerovi tmavé pleti [[Joe Louis]]ovi, se kterým se posléze spřátelil. Dodnes je považován za jednoho z nejpopulárnějších německých sportovců.
+
'''<big>[[Max Schmeling]]</big>''' (* [[28. září]] [[1905]], † [[2. únor]]a [[2005]]) byl [[Německo|německý]] [[box]]er. V letech [[1930]] až [[1932]] byl mistrem světa v těžké váze. Vítězství vybojoval proti [[Jack Sharkey|Jacku&nbsp;Sharkeyovi]] a&nbsp;boxerovi tmavé pleti [[Joe Louis]]ovi, se kterým se posléze spřátelil. Dodnes je&nbsp;považován za jednoho z nejpopulárnějších německých sportovců.
 +
Max Schmeling měl rytířskou povahu a přes mnohé nabídky s nacisty nikdy nekolaboroval. Dostal od nich vilu, vyznamenání, které odmítl, a odmítl i vstup do [[Národně socialistická německá dělnická strana|NSDAP]]. Nacisté přesto dokázali jeho úspěchů i manželství s krásnou a charakterní Anny propagandisticky zneužít. Díky tomu měl přezdívku „Hitlerův kůň“, a také proto byl po porážce nacistického Německa nařčen z kolaborace, Angličany byl odsouzen ke&nbsp;třem měsícům vězení a&nbsp;dostal pokutu 10&nbsp;000&nbsp;marek. Na Anny byl v poválečném Československu ze stejného důvodu vydán zatykač. Ve skutečnosti se ovšem přimlouval u&nbsp;Hitlera za&nbsp;svého manažera, který byl židovského původu a, jak vyšlo až&nbsp;v&nbsp;80.&nbsp;letech najevo, riskoval život, když o&nbsp;[[Křišťálová noc|Křišťálové noci]] sám zachránil dva židovské chlapce.
 +
Za [[Druhá světová válka|druhé světové války]] byl Schmeling povolán do armády a zúčastnil se jako příslušník německých výsadkářů invaze na&nbsp;[[Kréta|Krétu]]. Byl raněn, dostal [[Úplavice|úplavici]], a to ho téměř stálo život. V athénském lazaretu také dal rozhovor americkému novináři, což pobouřilo německé vedení, zvláště Goebbelse, neboť Schmeling uvedl, že neví nic o&nbsp;krutosti anglických vojáků a&nbsp;že&nbsp;považuje vstup Američanů do války za&nbsp;neštěstí, neboť vždy pokládal Ameriku za&nbsp;svou druhou vlast.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 2. 2. 2024, 21:18

Max Schmeling (1938)

Max Schmeling (* 28. září 1905, † 2. února 2005) byl německý boxer. V letech 19301932 byl mistrem světa v těžké váze. Vítězství vybojoval proti Jacku Sharkeyovi a boxerovi tmavé pleti Joe Louisovi, se kterým se posléze spřátelil. Dodnes je považován za jednoho z nejpopulárnějších německých sportovců.

Max Schmeling měl rytířskou povahu a přes mnohé nabídky s nacisty nikdy nekolaboroval. Dostal od nich vilu, vyznamenání, které odmítl, a odmítl i vstup do NSDAP. Nacisté přesto dokázali jeho úspěchů i manželství s krásnou a charakterní Anny propagandisticky zneužít. Díky tomu měl přezdívku „Hitlerův kůň“, a také proto byl po porážce nacistického Německa nařčen z kolaborace, Angličany byl odsouzen ke třem měsícům vězení a dostal pokutu 10 000 marek. Na Anny byl v poválečném Československu ze stejného důvodu vydán zatykač. Ve skutečnosti se ovšem přimlouval u Hitlera za svého manažera, který byl židovského původu a, jak vyšlo až v 80. letech najevo, riskoval život, když o Křišťálové noci sám zachránil dva židovské chlapce.

Za druhé světové války byl Schmeling povolán do armády a zúčastnil se jako příslušník německých výsadkářů invaze na Krétu. Byl raněn, dostal úplavici, a to ho téměř stálo život. V athénském lazaretu také dal rozhovor americkému novináři, což pobouřilo německé vedení, zvláště Goebbelse, neboť Schmeling uvedl, že neví nic o krutosti anglických vojáků a že považuje vstup Američanů do války za neštěstí, neboť vždy pokládal Ameriku za svou druhou vlast.