V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Vysoká hole

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu „{{flagicon|Česko}}“ textem „24px“)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 23. 6. 2013, 11:57


Vysoká hole (1 465 m) je druhá nejvyšší hora Moravy, ležící v pohoří Hrubý Jeseník. Je to plochý výrazný vrchol, rozsáhlý zbytek zarovnaného povrchu s minimálním převýšením.

Z Vysoké hole vybíhá několik rozsoch, na severovýchodní zvané Suť je rozsáhlé kamenné moře. Jihozápadní svahy spadají do ledovcového karu Velká kotlina, kde jsou lavinové dráhy a sníh se drží průměrně do června, nejdéle na Moravě. V této lokalitě nalezneme na ploše několika hektarů 485 druhů vyšších rostlin (arkto - alpínských, ale i teplomilných), a proto je nejrozmanitějším společenstvem v celé České republice. Vrchol i kotlina jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Problematický je výskyt kamzíka horského, nepůvodního skalního býložravce (přivezen z rakouských Alp roku 1913). Na vrcholové plošině stojí dřevěná bouda a raně barokní pískovcový hraniční kámen z roku 1681. Koncem druhé světové války zde nacisté budovali polní letiště.

Dne 27. února 1950 na temeni Vysoké hole havarovalo letadlo ČSA typu Douglas DC-3 pod registrací OK-WDY na trase z Ostravy do Prahy s 27 cestujícími a čtyřčlennou posádkou. Posádka za nepříznivého počasí zanedbala navigaci, působením silného větru (s jehož směrem předpověď navíc nepočítala) došlo ke snosu letounu mimo plánovanou trasu a při nedodržení minimální bezpečné výšky pro přelet hor stroj v husté mlze narazil do terénu. Přestože byl letoun zcela zničen, zahynulo pouze pět osob, z toho tři členové posádky. Příkladnou pomoc přeživším tehdy poskytli členové Horské záchranné služby.[1]

Velká kotlina

Pohled do Velké kotliny.

Na východním úbočí Vysoké hole, v pramenné oblasti Moravice, se nachází nejcennější část CHKO Jeseníky, Velká kotlina. Vznikla jako ledovcový kotel (kar) působením svahového ledovce v průběhu dob ledových. Velká kotlina je známá jako botanicky nejbohatší lokalita v České republice a jedna z nejbohatších lokalit ve střední Evropě - roste zde asi 350 druhů vyšších rostlin.[2] K nejvýznamnějším druhům patří místní endemity - jitrocel černavý sudetský a hvozdík kartouzek sudetský.

Upolínová louka ve Velké kotlině.

Literatura

  1. Historie létání v Jeseníkách - nehody [online]. [cit. 2010-02-10]. Dostupné online.  
  2. Jeník J., Bureš L., Burešová Z., 1980: Syntaxonomic study of vegetation in Velká Kotlina cirque, the Sudeten Mountains. Folia Geobotanica 15: 1-28.