Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Cutty Sark
Z Multimediaexpo.cz
m (Nahrazení textu) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 23. 4. 2014, 14:09
Cutty Sark je jeden z posledních čajových kliprů, nyní umístěná na břehu Temže v londýnské čtvrti Greenwich. Tato slavná plachetnice, postavená v roce 1869 byla nejrychlejší velkou plachetnicí na světě. Je sice dodnes uchována v lodním muzeu, ale 21. května 2007 byla těžce poškozena požárem během rekonstrukčních prací. Ve své době byla tato loď nazývána Královnou oceánů, nicméně v překladu její jméno vlastně znamená Krátká košile (košilka).
Obsah |
Loď rekordmanka
Byla držitelkou mnoha rychlostních rekordů zejména v plavbě z Austrálie do Velké Británie. V roce 1885 utvořila rekord, kdy tuto trasu zvládla za 67 dnů plavby, což představovalo 363 námořních mílí každý den. Majitel lodi za tento čin posádku vyznamenal a na znamení úcty ji nechal vyzdobit plaketou "krátké košilky", kterou měla loď připevněnu na předním stěžni. V roce 1870 padl další rekord kdy zvládla plavbu z Austrálie kolem Afriky po 70 dnech plavby. Od té doby se Cutty Sark říkalo Královna oceánů, coby nejrychlejší nákladní plachetní lodi všech dob vůbec.
Popis lodi
Jednalo se o velmi pevnou a spolehlivou loď, kostra lodi byla železná s týkovou obšívkou. Celková velikost všech plachet činila 3350 metrů čtverečních. Spuštěna na vodu byla dne 23. listopadu 1869 v Dumbartonu na řece Clyde. Loď byla součásti větší flotily čajových kliprů, jež sloužily k dopravě čaje z Číny do Anglie, neboť Londýn té doby byl střediskem světového obchodu s čajem. Dne 16. února 1870 se Cutty Sark vydala na svoji první plavbu do Činy. Nicméně několik let poté začal také vývoz čaje také z ostrova Cejlonu (dnešní Šrí lanka) a význam dopravy čaje z Číny značně poklesl. Většina kliprů přešla do tzv. vlnařské flotily a dovážela ovčí vlnu z Austrálie do britských textilních fabrik.
Rejstříkové parametry lodě
Jednalo se o klasický plnoplachetní trojstěžník (t.j. bez příďové čnělky).
Použité zdroje
- M.Michajlov, O.Sokolov - Od drakkaru ke křižníku, vydal Albatros v roce 1982
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |