V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2014/03

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Nový článek DNE !)
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:Aca-767-C-GAUN-604-080201-01-8.jpg|right|160px|Gimli Glider odstavený na letišti Mojave (2008)]]
+
[[Soubor:Fifth element poster (1997).jpg|right|160px|Filmový plakát – Pátý element]]
-
'''[[Gimli Glider]]''' („kluzák&nbsp;z&nbsp;Gimli“) je pojmenování slavné letecké nehody, při které [[23. červenec|23.&nbsp;července]] [[1983]] letadlu [[Boeing 767|Boeing&nbsp;767-200]] na letu číslo 143 společnosti Air Canada z&nbsp;[[Ottawa|Ottawy]] do Edmontonu došlo ve výšce asi 12,5&nbsp;kilometru palivo. Posádka byla schopna s letadlem doplachtit na letiště Gimli Industrial Park a úspěšně přistát, aniž by došlo k&nbsp;vážnějšímu zranění.
+
'''[[Pátý element]]''' je koprodukční film [[Spojené království|Velké Británie]] a [[Francie]], který v roce [[1997]] natočil francouzský režisér [[Luc Besson]].
-
Ve 20:09 místního času, když letadlo se 61 pasažéry a pěti členy posádky letělo ve výšce 41&nbsp;000&nbsp;stop nad městem Red&nbsp;Lake v Ontariu, signalizoval palubní varovný systém problém s tlakem paliva v levé nádrži. Posádka se domnívala, že se jedná o závadu palivového čerpadla, které vypnula. O chvíli později se rozsvítilo druhé varovné světlo o nedostatečném tlaku a posádka se rozhodla raději přistát na asi 210&nbsp;km vzdáleném letišti ve [[Winnipeg]]u a zahájila pomalý sestup. O chvíli později však levý motor zhasl. Posádka se začala připravovat na přistání s jedním motorem a snažila se (marně) o znovunahození motoru se zapnutým přečerpáváním paliva z druhé nádrže. Po chvíli se však rozsvítilo další varovné světlo a ve 20:21 (ve výšce 28&nbsp;500&nbsp;stop, asi 170&nbsp;km od Winnipegu) se ozval zvukový signál „bong“ signalizující nefunkčnost obou motorů (který do té doby ani jeden z pilotů nikdy neslyšel, neboť taková situace se nenacvičuje ani v simulátoru) a v kabině se rozhostilo hrobové ticho.
+
V hlavních rolích si zahráli [[Bruce Willis]] (''Korben Dallas''), [[Milla Jovovich]] (''Leeloo''), [[Gary Oldman]] (''Jean-Baptiste Emmanuel Zorg''), [[Ian Holm]] (''otec Vito Cornelius'') a [[Chris Tucker]] (''Ruby Rhod'').
-
[[Boeing 767]] je moderní letadlo s tzv. „skleněným kokpitem“, ve kterém jsou klasické přístroje nahrazeny elektronickými obrazovkami. Jelikož však jediným zdrojem elektrické energie jsou motory a pomocný zdroj APU (který ovšem bere palivo ze společných nádrží s motory), vypadla v letadle elektřina a všechny přístroje v kabině přestaly fungovat, s výjimkou jen nejzákladnějších záložních přístrojů – magnetický kompas, umělý horizont, rychloměr a barometrický výškoměr. Motory dodávají energii i hydraulickému systému, který je v takovém letadle nezbytně nutný pro ovládání řídících ploch. Pro případ nouze je proto letoun vybaven malou vrtulovou turbínou (tzv. <u>ram air turbine, RAT</u>), která se automaticky vysune z letadla a díky proudícímu vzduchu vyrábí elektrickou energii pro nejnutnější systémy, především pro udržení minimálního potřebného tlaku v hydraulickém systému, bez čeho by letadlo vůbec nešlo ovládat.
+
Výprava filmu pochází z dílny francouzských autorů [[komiks]]ů Jeana Girauda a Jeana-Claudea Mézièra. Je typickou ukázkou silného vlivu francouzské komiksové dějové linie a estetického pojetí. Kostýmy byly navrženy francouzským módním návrhářem [[Jean-Paul Gaultier|Jeanem-Paulem&nbsp;Gaultierem]], který jich pro film musel vyrobit 954.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Přestože byl scénář napsán a odehrán v angličtině a děj se odehrává ve [[New York]]u budoucnosti, je film koprodukčním dílem Francie a Velké Británie. Nejvíce záběrů bylo pořízeno v Pinewood&nbsp;Studios v Anglii, další byly natočeny v Mauretánii. Koncertní scény byly nafilmovány v královské opeře. Filmový formát je Super 35 mm a ve filmu bylo použito mnoho vizuálních efektů. Celkové tržby přesáhly 260 milionů amerických dolarů. Některé scény z New Yorku připomínají film ''[[Metropolis]]'', zatímco hláška „''Děkujeme vám za spolupráci''“ a vzhled policistů evokuje film ''Robocop''.
 +
 
 +
Hlavní zápletka filmu spočívá v záchraně lidstva, což se stane úkolem [[taxi]]káře ''Korbena Dallase'' poté, co mu do taxíku spadne mimozemská mladá dívka ''Leeloo''. Ona je pátým elementem, jenž má za pomoci ''otce Cornelia'' a dalších čtyř elementů spasit svět. ''Korben'' má najít čtyři elementy a překonat nástrahy protivníků. Ty představuje Zlo, v jehož službách se ocitá ''Jean-Baptiste Emmanuel Zorg''. ''Zorg'' si na špinavou práci najme žoldáky-obchodníky, kteří jsou známí pod označením Mangalořané. Zlo, zhmotňující a zvětšující se za pomoci lidských neřestí do temné planety, se řítí k Zemi a hrozí ji zcela rozdrtit...
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 22:29

Filmový plakát – Pátý element

Pátý element je koprodukční film Velké Británie a Francie, který v roce 1997 natočil francouzský režisér Luc Besson.

V hlavních rolích si zahráli Bruce Willis (Korben Dallas), Milla Jovovich (Leeloo), Gary Oldman (Jean-Baptiste Emmanuel Zorg), Ian Holm (otec Vito Cornelius) a Chris Tucker (Ruby Rhod).

Výprava filmu pochází z dílny francouzských autorů komiksů Jeana Girauda a Jeana-Claudea Mézièra. Je typickou ukázkou silného vlivu francouzské komiksové dějové linie a estetického pojetí. Kostýmy byly navrženy francouzským módním návrhářem Jeanem-Paulem Gaultierem, který jich pro film musel vyrobit 954.

Přestože byl scénář napsán a odehrán v angličtině a děj se odehrává ve New Yorku budoucnosti, je film koprodukčním dílem Francie a Velké Británie. Nejvíce záběrů bylo pořízeno v Pinewood Studios v Anglii, další byly natočeny v Mauretánii. Koncertní scény byly nafilmovány v královské opeře. Filmový formát je Super 35 mm a ve filmu bylo použito mnoho vizuálních efektů. Celkové tržby přesáhly 260 milionů amerických dolarů. Některé scény z New Yorku připomínají film Metropolis, zatímco hláška „Děkujeme vám za spolupráci“ a vzhled policistů evokuje film Robocop.

Hlavní zápletka filmu spočívá v záchraně lidstva, což se stane úkolem taxikáře Korbena Dallase poté, co mu do taxíku spadne mimozemská mladá dívka Leeloo. Ona je pátým elementem, jenž má za pomoci otce Cornelia a dalších čtyř elementů spasit svět. Korben má najít čtyři elementy a překonat nástrahy protivníků. Ty představuje Zlo, v jehož službách se ocitá Jean-Baptiste Emmanuel Zorg. Zorg si na špinavou práci najme žoldáky-obchodníky, kteří jsou známí pod označením Mangalořané. Zlo, zhmotňující a zvětšující se za pomoci lidských neřestí do temné planety, se řítí k Zemi a hrozí ji zcela rozdrtit...