V pondělí 16. září 2024 začala naše další
nová soutěž o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !!

Šablona:Článek dne/2020/16

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Šablona:Článek dne/2018/50 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne/2019/50: Nahrazení textu „Článek dne/2018/“ textem „Článek dne/2019/“)
m (++)
 
(Není zobrazeno 7 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
+
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:2019 ARDYS Radio Disney Music-Avril Lavigne-28.jpg|right|160px|Avril Lavigne (june&nbsp;2019)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Avril Lavigne|Avril Ramona Lavigne Whibley]]''' (* [[27. září]] [[1984]]) je [[Kanada|kanadská]] rocková zpěvačka a držitelka [[Grammy Award|ceny&nbsp;Grammy]]. Její rodiče jsou [[Francie|francouzského]] původu, ale ona sama dlouho francouzsky neuměla. V&nbsp;roce 2006 byla zařazena časopisem „Canadian&nbsp;Business&nbsp;Magazine“ na sedmou příčku do&nbsp;žebříčku nejvlivnějších Kanaďanů v&nbsp;Hollywoodu. Po celém světě prodala 26&nbsp;milionů&nbsp;alb.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
V roce [[1998]] vyhrála soutěž a možnost zazpívat si s [[Shania Twain|Shaniou&nbsp;Twain]] na&nbsp;jejím prvním velkém turné. Vystoupila na&nbsp;jejím koncertě v&nbsp;[[Ottawa|Ottawě]]. Brzy si&nbsp;ji&nbsp;všimnul manažer Cliff&nbsp;Fabri, když zpívala coververze country písní v&nbsp;knihkupectví v&nbsp;[[Kingston]]u v Ontariu. Při vystoupení v Lennox Community Theatre si Avril všiml místní folkový zpěvák Steve Medd, který ji&nbsp;pozval, aby si&nbsp;s&nbsp;ním zazpívala v&nbsp;jeho písni "Touch&nbsp;the&nbsp;Sky" z&nbsp;alba ''Quinte&nbsp;Spirit'', které vyšlo v roce [[1999]]. Také si zazpívala v&nbsp;jeho písních "Temple&nbsp;of&nbsp;Life" a "Two&nbsp;Rivers" na&nbsp;jeho dalším albu z&nbsp;roku 2000, ''My&nbsp;Window&nbsp;to&nbsp;You''.<br />V 16&nbsp;letech podepsala smlouvu s Kenem Krongardem z Arista&nbsp;Records, který pozval šéfa firmy, aby si&nbsp;ji poslechl v&nbsp;[[New York]]u ve&nbsp;studiu producenta Petera&nbsp;Zizza. Zalíbila se mu a&nbsp;začala pracovat na svém prvním&nbsp;albu.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Album ''Let&nbsp;Go'' vyšlo [[4. červenec|4.&nbsp;července]] [[2002]] a umístilo se na druhém místě ve Spojených Státech a na prvním místě v&nbsp;Austrálii, Kanadě a Velké Británii. To z ní učinilo nejmladší sólovou umělkyni, která toto ve&nbsp;Velké Británii dokázala. V roce 2003 její rekord překonala [[Joss Stone]].
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Po měsíci od vydání bylo toto album multiplatinové a&nbsp;o&nbsp;dva týdny později dokonce trojnásobně platinové. Po šesti měsících už&nbsp;bylo čtyřnásobně platinové. Celkově se ho prodalo 13&nbsp;197&nbsp;000 kusů a stalo se nejprodávanějším ženským albem toho roku a&nbsp;nejprodávanějším [[debut]]em.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Z alba byly vydány čtyři singly. „Complicated“ se dostalo v Austrálii na první místo a v americké hitparádě U.S. Hot 100 na druhé místo a také to byl jeden z nejlépe prodávaných kanadských singlů roku 2002. Avril Lavigne překonala rekord [[Natalie Imbruglia|Natalie&nbsp;Imbruglie]], když se jí podařilo udržet singl "[[Complicated]]" na prvním místě v hitparádě Contemporary Hit Radio jedenáct týdnů v kuse. Píseň "Sk8er&nbsp;Boi" se dostala v USA a Austrálii, "I'm With You" se dostala do&nbsp;top 10 v USA a Velké Británii a "Losing Grip" se dostala do top 10 v Tchaj-wanu a do top 20 v Chile.
 +
 +
Avril byla jmenována nejlepším nováčkem na cenách MTV Video Music Awards 2002, vyhrála čtyři ceny „Juno&nbsp;Awards&nbsp;2003“ (měla&nbsp;6&nbsp;nominací) a cenu World Music Award za světově nejlépe prodávaného kanadského umělce a byla nominována na '''8''' cen [[Grammy Award|Grammy]].
 +
 
 +
Druhé album Avril Lavigne ''Under My Skin'' vyšlo [[25. květen|25.&nbsp;května]] [[2004]] v USA. Tam se okamžitě umístilo na prvním místě, stejně jako ve Velké Británii, Německu, Japonsku, Austrálii, Kanadě, Mexiku, Argentině, Španělsku, Irsku, Thajsku, Koreji a Hong Kongu. V USA se ho prodalo v prvním týdnu prodeje přes 380&nbsp;000 kusů. Avril napsala většinu svého alba s kanadskou autorkou písní Chantal&nbsp;Kreviazuk, i když na některých písních se podíleli i [[Ben Moody]] (bývalý člen [[Evanescence]]), Butch&nbsp;Walker a její bývalý kytarista Evan&nbsp;Taubenfeld. Manžel Chantal Kreviazuk, [[Butch Walker]] a [[Don Gilmore]] byli producenty alba.
 +
 
 +
Úvodní singl "Don't Tell Me" se dostal na první místo v Argentině a Mexiku, ve Velké Británii do top 5 a do top 10 v Austrálii a Brazílii. Singl "My Happy Ending" se dostal do americké top10 a byl tam jejím třetím největším hitem. Třetí singl "Nobody's Home" se nedostal ani do top 40. Čtvrtý singl "He Wasn't" se ve Velké Británii dostal na 23. místo a na 25. v Austrálii a v USA nebyl jako singl vydán. Poslední singl "Fall to Pieces" si tak dobře jako předchozí singly nevedl.<br />Avril Lavigne získala dvě ceny „World Music Awards 2004“ za nejlepšího poprockového umělce a za nejlépe prodávaného kanadského umělce roku. Získala pět nominací na ceny Juno Award 2005 z nichž vyhrála tři. Také vyhrála cenu Nickelodeon Kids‘ Choice za „oblíbenou zpěvačku“. Avril napsala společně s Matthewem Gerardem píseň "Breakaway" pro [[Kelly Clarkson]] a ta se pak objevila na soundtracku k filmu ''Deník&nbsp;princezny&nbsp;2'' a na albu Kelly, které dostalo také název Breakaway.
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 12. 1. 2023, 11:57

Avril Lavigne (june 2019)

Avril Ramona Lavigne Whibley (* 27. září 1984) je kanadská rocková zpěvačka a držitelka ceny Grammy. Její rodiče jsou francouzského původu, ale ona sama dlouho francouzsky neuměla. V roce 2006 byla zařazena časopisem „Canadian Business Magazine“ na sedmou příčku do žebříčku nejvlivnějších Kanaďanů v Hollywoodu. Po celém světě prodala 26 milionů alb.

V roce 1998 vyhrála soutěž a možnost zazpívat si s Shaniou Twain na jejím prvním velkém turné. Vystoupila na jejím koncertě v Ottawě. Brzy si ji všimnul manažer Cliff Fabri, když zpívala coververze country písní v knihkupectví v Kingstonu v Ontariu. Při vystoupení v Lennox Community Theatre si Avril všiml místní folkový zpěvák Steve Medd, který ji pozval, aby si s ním zazpívala v jeho písni "Touch the Sky" z alba Quinte Spirit, které vyšlo v roce 1999. Také si zazpívala v jeho písních "Temple of Life" a "Two Rivers" na jeho dalším albu z roku 2000, My Window to You.
V 16 letech podepsala smlouvu s Kenem Krongardem z Arista Records, který pozval šéfa firmy, aby si ji poslechl v New Yorku ve studiu producenta Petera Zizza. Zalíbila se mu a začala pracovat na svém prvním albu.

Album Let Go vyšlo 4. července 2002 a umístilo se na druhém místě ve Spojených Státech a na prvním místě v Austrálii, Kanadě a Velké Británii. To z ní učinilo nejmladší sólovou umělkyni, která toto ve Velké Británii dokázala. V roce 2003 její rekord překonala Joss Stone.

Po měsíci od vydání bylo toto album multiplatinové a o dva týdny později dokonce trojnásobně platinové. Po šesti měsících už bylo čtyřnásobně platinové. Celkově se ho prodalo 13 197 000 kusů a stalo se nejprodávanějším ženským albem toho roku a nejprodávanějším debutem.

Z alba byly vydány čtyři singly. „Complicated“ se dostalo v Austrálii na první místo a v americké hitparádě U.S. Hot 100 na druhé místo a také to byl jeden z nejlépe prodávaných kanadských singlů roku 2002. Avril Lavigne překonala rekord Natalie Imbruglie, když se jí podařilo udržet singl "Complicated" na prvním místě v hitparádě Contemporary Hit Radio jedenáct týdnů v kuse. Píseň "Sk8er Boi" se dostala v USA a Austrálii, "I'm With You" se dostala do top 10 v USA a Velké Británii a "Losing Grip" se dostala do top 10 v Tchaj-wanu a do top 20 v Chile.

Avril byla jmenována nejlepším nováčkem na cenách MTV Video Music Awards 2002, vyhrála čtyři ceny „Juno Awards 2003“ (měla 6 nominací) a cenu World Music Award za světově nejlépe prodávaného kanadského umělce a byla nominována na 8 cen Grammy.

Druhé album Avril Lavigne Under My Skin vyšlo 25. května 2004 v USA. Tam se okamžitě umístilo na prvním místě, stejně jako ve Velké Británii, Německu, Japonsku, Austrálii, Kanadě, Mexiku, Argentině, Španělsku, Irsku, Thajsku, Koreji a Hong Kongu. V USA se ho prodalo v prvním týdnu prodeje přes 380 000 kusů. Avril napsala většinu svého alba s kanadskou autorkou písní Chantal Kreviazuk, i když na některých písních se podíleli i Ben Moody (bývalý člen Evanescence), Butch Walker a její bývalý kytarista Evan Taubenfeld. Manžel Chantal Kreviazuk, Butch Walker a Don Gilmore byli producenty alba.

Úvodní singl "Don't Tell Me" se dostal na první místo v Argentině a Mexiku, ve Velké Británii do top 5 a do top 10 v Austrálii a Brazílii. Singl "My Happy Ending" se dostal do americké top10 a byl tam jejím třetím největším hitem. Třetí singl "Nobody's Home" se nedostal ani do top 40. Čtvrtý singl "He Wasn't" se ve Velké Británii dostal na 23. místo a na 25. v Austrálii a v USA nebyl jako singl vydán. Poslední singl "Fall to Pieces" si tak dobře jako předchozí singly nevedl.
Avril Lavigne získala dvě ceny „World Music Awards 2004“ za nejlepšího poprockového umělce a za nejlépe prodávaného kanadského umělce roku. Získala pět nominací na ceny Juno Award 2005 z nichž vyhrála tři. Také vyhrála cenu Nickelodeon Kids‘ Choice za „oblíbenou zpěvačku“. Avril napsala společně s Matthewem Gerardem píseň "Breakaway" pro Kelly Clarkson a ta se pak objevila na soundtracku k filmu Deník princezny 2 a na albu Kelly, které dostalo také název Breakaway.