V pondělí 16. září 2024 začala naše další
nová soutěž o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !!

Strukturní geologie

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Vylepšení)
(++)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
[[Soubor:Vrásněná hornina.jpg|right|200px|Vrásněná hornina|thumb]]
+
[[Soubor:Vrásněná hornina.jpg|thumb|240px|Vrásněná hornina]]
'''Strukturní geologie''' studuje [[hornina|horniny]] a zemské těleso z hlediska '''struktur''', také více česky '''staveb''', které jeví systematičnost nebo zákonitost vzhledem k jistým '''deformačním mechanismům''' a geologickým procesům.
'''Strukturní geologie''' studuje [[hornina|horniny]] a zemské těleso z hlediska '''struktur''', také více česky '''staveb''', které jeví systematičnost nebo zákonitost vzhledem k jistým '''deformačním mechanismům''' a geologickým procesům.
Tato disciplína se snaží myšlenkově propojit vznik struktur '''nejrůznějších měřítek'''.
Tato disciplína se snaží myšlenkově propojit vznik struktur '''nejrůznějších měřítek'''.
Řádka 29: Řádka 29:
===Planární strukturní prvky===
===Planární strukturní prvky===
-
*plochy vrstevnatosti - sedimentární strukturní prvky
+
* plochy vrstevnatosti sedimentární strukturní prvky
-
*foliační plochy - deformační stukturní prvky
+
* foliační plochy deformační stukturní prvky
-
*vrásové osní plochy
+
* vrásové osní plochy
-
*zlomové plochy - jimi oddělené horninové bloky vykazují vzájemné posunutí
+
* zlomové plochy jimi oddělené horninové bloky vykazují vzájemné posunutí
-
*pukliny - jimi oddělené horninové bloky '''ne'''vykazují vzájemné posunutí
+
* pukliny jimi oddělené horninové bloky '''ne'''vykazují vzájemné posunutí
 +
[[Soubor:FPM compass with annotation en.png|thumb|240px|Geologický kompas]]
 +
[[Soubor:BrokenConcretion22.jpg|thumb|240px|Geologické kladívko]]
==Strukturní analýza==
==Strukturní analýza==
Účelem strukturní analýzy je kvalitativní popis, kvantifikace a interpretace vzniku strukturních prvků na výchozech a v odebraných horninových vzorcích.
Účelem strukturní analýzy je kvalitativní popis, kvantifikace a interpretace vzniku strukturních prvků na výchozech a v odebraných horninových vzorcích.
Řádka 42: Řádka 44:
===Terénní práce===
===Terénní práce===
-
[[Soubor:Geologicke_kladivo.jpg|right|200px|Geologické kladivo|thumb]]
 
-
[[Soubor:Geologický kompas.jpg|right|200px|Geologický kompas|thumb]]
 
Základem strukturní analýzy je terénní práce v zájmové oblasti plošného rozsahu v jednotkách až desítkách km<sup>2</sup>.
Základem strukturní analýzy je terénní práce v zájmové oblasti plošného rozsahu v jednotkách až desítkách km<sup>2</sup>.
Měří se struktury viditelné pouhým okem na [[výchoz|výchozech]] hornin (skalisko, zářez silnice nebo řeky, lom, štola aj.).
Měří se struktury viditelné pouhým okem na [[výchoz|výchozech]] hornin (skalisko, zářez silnice nebo řeky, lom, štola aj.).
-
V tomto ohledu je obzvlášť důležitá definice výchozu jako nepřerušeného pokračování skalního podloží, neboť orientace struktur pozorovatelných na odděleném bloku nelze použít pro vytvoření strukturní mapy.
+
V tomto ohledu je obzvlášť důležitá definice výchozu jako nepřerušeného pokračování skalního podloží, neboť orientace struktur pozorovatelných na odděleném bloku nelze použít pro vytvoření strukturní mapy. Nezbytnou terénní výbavu pro strukturní mapování tvoří zápisník pro písemnou dokumentaci, podkladové mapy pro zaznamenání poloh nejen dokumentačních bodů, geologické kladivo a geologický kompas. Geologické kladivo je třeba pro získání čerstvého lomu horniny, který výrazně usnadňuje vizuální prozkoumání mineralogie a strukturních vztahů horniny v měřítkách jednotek až desítek cm<sup>2</sup>. Geologický kompas umožňuje měřit orientaci struktur ([[azimut]] a sklon).
-
Nezbytnou terénní výbavu pro strukturní mapování tvoří zápisník pro písemnou dokumentaci, podkladové mapy pro zaznamenání poloh nejen dokumentačních bodů, geologické kladivo a geologický kompas.
+
 
-
Geologické kladivo je třeba pro získání čerstvého lomu horniny, který výrazně usnadňuje vizuální prozkoumání mineralogie a strukturních vztahů horniny v měřítkách jednotek až desítek cm<sup>2</sup>.  
+
Dalšími pomůckami bývají podle potřeb a možností [[fotoaparát]], [[lupa]], [[Global Positioning System|GPS]] a další.
-
Geologický kompas umožňuje měřit orientaci struktur ([[azimut]] a sklon).
+
-
Dalšími pomůckami bývají podle potřeb a možností [[fotoaparát]], [[lupa]], [[GPS]] aj.
+
===Laboratorní metody===
===Laboratorní metody===
Základní laboratorní metodou nejen ''strukturního'' geologa je '''optická mikroskopie'''.
Základní laboratorní metodou nejen ''strukturního'' geologa je '''optická mikroskopie'''.
-
Pro účely strukturní analýzy se pozoruje hlavně v '''procházejícím světle''', méně často v odraženém - to je naopak zásadní např. v ''ložiskové'' geologii.
+
 
-
Horninový vzorek se pro tento účel upravuje do formy [[výbrus]]u, tedy asi 30 &mu;m tlusté destičky obecně libovolné plochy, typicky však menší než 3 x 4,5 cm.
+
Pro účely strukturní analýzy se pozoruje hlavně v '''procházejícím světle''', méně často v odraženém - to je naopak zásadní např. v ''ložiskové'' geologii. Horninový vzorek se pro tento účel upravuje do formy [[výbrus]]u, tedy asi 30 &mu;m tlusté destičky obecně libovolné plochy, typicky však menší než 3 x 4,5 cm. Taková tloušťka dovoluje světlu procházet od zdroje světla výbrusem přes [[okulár]] do očí pozorovatele nebo do fotografického přístroje.
-
Taková tloušťka dovoluje světlu procházet od zdroje světla výbrusem přes [[okulár]] do očí pozorovatele nebo do fotografického přístroje.
+
Při pozorování se standardně používá rovinně polarizované světlo zajištěné [[polarizátor|polarizátorem]] nastálo umístěným mezi zdrojem světla a výbrusem. Mezi výbrusem a okulárem je standardně další, tentokrát však snadno vysunovatelný polarizátor s rovinou [[polarizace]] v kolmém směru k rovině prvního polarizátoru. Takto je možno pozorovat ve dvou různých zobrazeních, z nichž každé odkrývá různé vlastnosti studovaných minerálních zrn a hornin. Kromě zásadních informací o mineralogii horniny, která je spíše předmětěm studia petrologie, lze pomocí této metody lépe charakterizovat mikrostruktury a k nim vedoucí deformační mechanismy.
-
Při pozorování se standardně používá rovinně polarizované světlo zajištěné [[polarizátor|polarizátorem]] nastálo umístěným mezi zdrojem světla a výbrusem.
+
-
Mezi výbrusem a okulárem je standardně další, tentokrát však snadno vysunovatelný polarizátor s rovinou [[polarizace]] v kolmém směru k rovině prvního polarizátoru.
+
-
Takto je možno pozorovat ve dvou různých zobrazeních, z nichž každé odkrývá různé vlastnosti studovaných minerálních zrn a hornin.
+
-
Kromě zásadních informací o mineralogii horniny, která je spíše předmětěm studia petrologie, lze pomocí této metody lépe charakterizovat mikrostruktury a k nim vedoucí deformační mechanismy.
+
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==

Aktuální verze z 16. 12. 2021, 09:26

Vrásněná hornina

Strukturní geologie studuje horniny a zemské těleso z hlediska struktur, také více česky staveb, které jeví systematičnost nebo zákonitost vzhledem k jistým deformačním mechanismům a geologickým procesům. Tato disciplína se snaží myšlenkově propojit vznik struktur nejrůznějších měřítek. Předmětem zájmu tak jsou např. vztah strukturních jednotek v objemu Himalájského horstva nebo na druhé straně uspořádání submikroskopických pórů v hornině. Obdobně se v případě deformačních mechanismů a geologických procesů zajímá např. o podmínky na rozhraní dvou sousedících litosférických desek stejně tak jako o význam hranice krystalických mřížek dvou sousedících zrn v hornině.

Hlavním cílem strukturní geologie je na základě současných geometrických vztahů struktur v hornině popsat její deformační historii a dále napěťové pole, které deformaci s danou geometrií způsobilo. V konkrétních případech je cílem vztáhnout historické variace lokálního napěťového pole na dané lokalitě k defromačním, resp. napěťovým vzorcům regionálního měřítka. Strukturní geologie je tak úzce spjata s teorií deskové tektoniky, která v souvislostech popisuje geologické procesy způsobující systematickou deformaci největších měřítek, kterou pozorujeme na útvarech jako je např. již zmiňované horské pásmo nebo středooceánský hřbet.

Různé deformační procesy probíhají za různých teplotně-tlakových podmínek a v čase se na sebe mohou nakládat (superponovat), což dovoluje při studiu výsledných struktur rozlišit nejvýraznější deformační (a většinou úzce spjaté metamorfní) fáze v historii horniny. V tomto ohledu jsou strukturní geologii blízké disciplíny petrologie a reologie. První uvedená je zdrojem kvantifikovaných dat o teplotně-tlakové dráze horniny zjišťovaných zejména na základě chemického složení a zaznamenaných chemických změn (metamorfního vývoje). Druhá pak objasňuje fyzikální dopad těchto podmínek na mechanickou odezvu horniny při deformaci. V této souvislosti je pro geologii zásadní veličinou navíc rychlost deformace.

Obsah

Strukturní prvky (stavební prvky)

Strukturními prvky jsou obecně nespojitosti a nehomogenity v hornině. Uvažují se v zásadě dva typy: lineární (přímkové) a planární (plošné). Strukturní prvkek může být buď reálný, nebo pouze myšlený geometrický útvar. Reálný prvek je definovaný nespojitostí nebo nehomogenitou v materiálu, typickým představitelem je zlom. Naopak myšlený prvek je určen propojením reálných, resp. myšlených prvků, tak například osní rovina vrásy je smyšlená rovina propojující zámky, resp. osy vrás. Hlavní zájem strukturní geologie patří strukturním prvkům, které se ve zkoumaném objemu horniny opakují a vykazují statisticky přednostní (nenahodilou) orientaci.

Lineární strukturní prvky

  • minerální lineace - orientace dlouhých os podlouhlých minerálních zrn
  • osy vrás - orientace hřbetů vrás
  • intersekční lineace - orientace průsečíku dvou planárních prvků

Planární strukturní prvky

  • plochy vrstevnatosti – sedimentární strukturní prvky
  • foliační plochy – deformační stukturní prvky
  • vrásové osní plochy
  • zlomové plochy – jimi oddělené horninové bloky vykazují vzájemné posunutí
  • pukliny – jimi oddělené horninové bloky nevykazují vzájemné posunutí
Geologický kompas
Geologické kladívko

Strukturní analýza

Účelem strukturní analýzy je kvalitativní popis, kvantifikace a interpretace vzniku strukturních prvků na výchozech a v odebraných horninových vzorcích. Grafickým výstupem je strukturní mapa, textová sada dat orientací strukturních prvků a jejich zobrazení v různých typech diagramů (pólový, růžicový aj.). Výstupem po syntéze dat také bývají hloubkové řezy, které se vztahují k daným liniím ve strukturní mapě. Úplnou syntézu strukturních měření představují 3D blok-diagramy.

Terénní práce

Základem strukturní analýzy je terénní práce v zájmové oblasti plošného rozsahu v jednotkách až desítkách km2. Měří se struktury viditelné pouhým okem na výchozech hornin (skalisko, zářez silnice nebo řeky, lom, štola aj.). V tomto ohledu je obzvlášť důležitá definice výchozu jako nepřerušeného pokračování skalního podloží, neboť orientace struktur pozorovatelných na odděleném bloku nelze použít pro vytvoření strukturní mapy. Nezbytnou terénní výbavu pro strukturní mapování tvoří zápisník pro písemnou dokumentaci, podkladové mapy pro zaznamenání poloh nejen dokumentačních bodů, geologické kladivo a geologický kompas. Geologické kladivo je třeba pro získání čerstvého lomu horniny, který výrazně usnadňuje vizuální prozkoumání mineralogie a strukturních vztahů horniny v měřítkách jednotek až desítek cm2. Geologický kompas umožňuje měřit orientaci struktur (azimut a sklon).

Dalšími pomůckami bývají podle potřeb a možností fotoaparát, lupa, GPS a další.

Laboratorní metody

Základní laboratorní metodou nejen strukturního geologa je optická mikroskopie.

Pro účely strukturní analýzy se pozoruje hlavně v procházejícím světle, méně často v odraženém - to je naopak zásadní např. v ložiskové geologii. Horninový vzorek se pro tento účel upravuje do formy výbrusu, tedy asi 30 μm tlusté destičky obecně libovolné plochy, typicky však menší než 3 x 4,5 cm. Taková tloušťka dovoluje světlu procházet od zdroje světla výbrusem přes okulár do očí pozorovatele nebo do fotografického přístroje. Při pozorování se standardně používá rovinně polarizované světlo zajištěné polarizátorem nastálo umístěným mezi zdrojem světla a výbrusem. Mezi výbrusem a okulárem je standardně další, tentokrát však snadno vysunovatelný polarizátor s rovinou polarizace v kolmém směru k rovině prvního polarizátoru. Takto je možno pozorovat ve dvou různých zobrazeních, z nichž každé odkrývá různé vlastnosti studovaných minerálních zrn a hornin. Kromě zásadních informací o mineralogii horniny, která je spíše předmětěm studia petrologie, lze pomocí této metody lépe charakterizovat mikrostruktury a k nim vedoucí deformační mechanismy.

Externí odkazy